Wygodne schody na poddasze

Schody wewnętrzne prowadzące na poddasze wpływają na wygodę użytkowania domu. Spośród wielu rodzajów schodów najbardziej komfortowe zajmują dużo miejsca. Poza tym są także droższe oraz trudniejsze w wykonaniu.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy schody umiejscowione tradycyjnie w holu lub ukryte w klatce schodowej w korytarzu, czy też zdecydujemy się na nowoczesne rozwiązanie w postaci schodów otwartych zlokalizowanych w salonie, powinny one być przede wszystkim wygodne. Przeważnie im schody prostsze, tym wygodniejsze. O ich wygodzie najwięcej będą mogły powiedzieć dzieci oraz osoby starsze. Decyduje o tym nie tylko wymiar stopni, który powinien być dostosowany do długości kroku przeciętnego człowieka, ale także sposób zamocowania i kształt balustrady. Ponadto istotny jest także materiał wykończeniowy, który będzie właściwie zabezpieczał przed poślizgnięciem.

Klatka schodowa w holu

Komfort użytkowania o każdej porze dnia zapewnią schody zamknięte w klatce schodowej umieszczonej w holu. Osobna przestrzeń komunikacyjna oddziela tym samym parter, na którym znajdują się pomieszczenia strefy dziennej domu, od poddasza składającego się z pokojów nocnych. Takie rozwiązanie pozwoli przyjmować gości bez obaw, że dzieci śpiące na górze przebudzą się, słysząc odgłosy dochodzące z dołu. Poza tym członkowie rodziny nie będą sobie przeszkadzać, kiedy będą wracać do domu o różnych porach. Należy jednak pamiętać, że wydzielenie klatki schodowej wymaga większej powierzchni, bo nawet 10 m². Schody otwarte znajdujące się w salonie zajmą zaś 5–7 m².

Wymiary schodów

Wybór konstrukcji schodów zależy nie tylko od preferencji inwestora, ale także od ilości miejsca w domu. Schody o wymyślnym kształcie będą stanowiły element dekoracyjny wnętrza. Jednak zróżnicowana rzeźba schodów wpływa na trudność wykonania oraz wyższy koszt realizacji. Poza tym warto zwrócić uwagę na to, że wygodniejsze w użytkowaniu i łatwiejsze do wykonania będą schody proste w formie. Wygodne schody powinny być dostosowane do długości kroku przeciętnego człowieka. Za takie przyjmuje się stopnie mające wysokość nieprzekraczającą 17 cm. Fachowcy doradzają także, żeby ich szerokość nie była mniejsza niż 25 cm, a osobom z dużymi stopami wygodnie będzie się wchodziło po stopniach o szerokości ok. 30 cm. Należy pamiętać, że wymiary stopni w jednym biegu powinny być takie same. Przepisy określają wymaganą szerokość biegu schodów oraz spoczników. Minimalna szerokość powinna wynosić 80 cm, ale by na schodach mogły się swobodnie minąć dwie osoby, w rzeczywistości powinny mieć 125 cm szerokości. Aby zapewnić wygodę podczas wchodzenia, warto zaprojektować schody o nieparzystej liczbie stopni w biegu. Zaleca się, żeby ich ilość nie przekraczała 17 w jednym biegu. Wysokość balustrady dostosowana do osoby o przeciętnym wzroście powinna wynosić 90 cm. Warto też zamontować dodatkową poręcz dla dzieci czy osób niepełnosprawnych na wysokości 75 cm. Poza tym stopnie powinny być wykończone materiałem antypoślizgowym o szorstkiej powierzchni.

Kształt i materiał wykonania

Kształt i materiał, z którego wykonane są schody, wpływa nie tylko na wygodę ich użytkowania, ale także na ich cenę. Łatwiej i taniej wykonać schody proste jednobiegowe, jednak ze względu na długi bieg trudno je umieścić w małych domach. Sprawdzą się tu doskonale schody krzywoliniowe jednobiegowe o dowolnym kształcie dostosowanym do układu architektonicznego wnętrza czy schody mieszane jednobiegowe, które pozwolą oszczędzić miejsce. Schody krzywoliniowe kręcone zaprojektowane na planie koła lub kwadratu z centralnie umieszczonym słupem nośnym doskonale sprawdzą się na niewielkiej przestrzeni oraz w miejscach, gdzie nie ma klatki schodowej. Jednak należy pamiętać, że będą wygodne tylko wtedy, gdy szerokość biegu będzie wystarczająco duża. Często spotykane w domach mieszkalnych są schody dwubiegowe ze spocznikiem. Nie tylko łatwo będzie po nich wchodzić, ale także nie sprawią kłopotów w trakcie wnoszenia mebli na górę. Zajmują jednak podwójną szerokość niż schody jednobiegowe. Dzięki krótkim biegom i dwóm spocznikom najwygodniejsze, lecz zarazem wymagające największej powierzchni są schody trójbiegowe. Można je jednak zrealizować jedynie w domach o dużej powierzchni. Należy także zwrócić uwagę na to, że schody otwarte znajdujące się w salonie trzeba będzie staranniej wykończyć, gdyż widoczne dla wszystkich będą stanowiły element dekoracyjny wnętrza.

Komentarze