Murowanie ścian działowych na poddaszu
Budowa murowanych ścianek działowych na poddaszu zazwyczaj jest realizowana dopiero wówczas, gdy dom znajduje się w stanie surowym; jest ukończony strop, ściany nośne i schody. Stawianie ścian działowych wymaga wtedy wyjątkowej staranności i przeprowadzenia prac w taki sposób, aby nie uległy zniszczeniu ukończone elementy.
Budowa murowanych ścian działowych na poddaszu może przysporzyć kłopotów. Problemem mogą okazać się drewniane elementy konstrukcyjne, które znajdą się w miejscu przebiegu ścian. Za łatwiejsze do postawienia na poddaszu uważa się lekkie ściany szkieletowe z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Stawianie ścian szkieletowych poleca się zwłaszcza wówczas, gdy poddasze jest wykańczane po pewnym czasie od zamieszkania. Murowanie ścian podczas adaptacji dodatkowej powierzchni może przysporzyć sporych problemów.
Murowanie bez błędów
Murowane ściany działowe najczęściej wznosi się, gdy dom znajduje się w stanie surowym otwartym (przegrody szkieletowe są budowane później, często dopiero na etapie wykańczania budynku). Dlatego też zalecane jest prowadzenie tych prac ze szczególną dokładnością. Jeżeli pojawią się błędy, trudno będzie je ukryć. To po pierwsze. A po drugie – istnieje spore ryzyko uszkodzenia ukończonych już elementów. Podczas wykonywania prac murarskich trzeba na przykład zwrócić uwagę na resztki zaprawy, która spływa na podłogę. Należy ją w porę ją usunąć. Gdy zastygnie, będzie za późno.
Działowe, nie nośne
Murowane ściany działowe nie przenoszą obciążeń ze stropu, tak jak ściany konstrukcyjne. Nie oznacza to jednak, że można je stawiać w dowolnych miejscach i zmieniać ich układ bez konsultacji z fachowcem. Chociaż nie przenoszą obciążeń, to nie są tak lekkie jak szkieletowe, mogą więc być realizowane jedynie w tych miejscach, które gwarantują odpowiednią nośność. W przeciwnym razie, w wyniku ugięcia stropu, na suficie i ścianach niższej kondygnacji pojawią się pęknięcia i odspojenia tynku. Podczas stawiania ścian warto co jakiś czas sprawdzić ich pion i poziom.
Za łatwiejsze do postawienia na poddaszu uważa się ściany szkieletowe. Stawianie lekkich ścian poleca się zwłaszcza wówczas, gdy poddasze jest wykańczane po pewnym czasie od zamieszkania. Murowanie ścian może natomiast przysporzyć pewnych problemów.
Ściany działowe służą do wydzielenia poszczególnych pomieszczeń, powinny więc dobrze izolować akustycznie i jednocześnie być na tyle wytrzymałe, aby można było na nich na przykład powiesić półki czy cięższe szafki. Ściany o grubości mniejszej niż 9 cm wymagają zbrojenia w postaci stalowych prętów lub drabinek zbrojeniowych. Pomiędzy murowaną ścianą działową a więźbą dachową powinna pozostać szczelina o szerokości 2-3 cm, wypełniona materiałem elastycznym. Przerwa chroni przed pęknięciami powstałymi na skutek ugięć więźby i zwiększa izolacyjność akustyczną ściany. Bardzo ważne jest, aby ściany działowe nie stanowiły oparcia dla elementów więźby.
Komentarze