Dom z poddaszem użytkowym czy piętrowy? Porównujemy koszt i funkcjonalność!

Budowa domu dwukondygnacyjnego to doskonały sposób na zaoszczędzenie przestrzeni na działce, przy większym metrażu wnętrza. Dwa poziomy umożliwiają też skuteczniejszy i pod wieloma względami bardziej komfortowy podział na strefę dzienną i prywatną. Która z opcji będzie korzystniejsza: poddasze użytkowe czy piętro? Odpowiadamy!

Piętrowy projekt domu jednorodzinnego
Piętrowy projekt domu jednorodzinnego

Nie dziwi zatem fakt, że przy wyborze projektu wiele osób decyduje się właśnie na takie rozwiązania. Do rozstrzygnięcia pozostaje jednak kwestia rodzaju drugiej kondygnacji: czy lepiej wybrać poddasze użytkowe, czy może dom piętrowy?

Koszty budowy – która opcja jest tańsza?

Koszt budowy domu piętrowego i domu parterowego z poddaszem użytkowym są porównywalne, przy czym bardzo wiele zależy od projektu domu (m.in. od stopnia skomplikowania budynku), jego kubatury, powierzchni użytkowej i powierzchni netto, rodzaju dachu i elewacji, sposobu wykończenia i innych czynników.

Elegancki dom o nowoczesnej elewacji z poddaszem użytkowym
Elegancki dom o nowoczesnej elewacji z poddaszem użytkowym

Teoretycznie dom z poddaszem, jako niższy i posiadający mniejszą powierzchnię użytkową na drugiej kondygnacji (ze względu na skosy) powinien być tańszy. Nie zapominajmy jednak o dachu, który w przypadku domu piętrowego może generować o wiele niższe wydatki. Częstym rozwiązaniem w projektach domów piętrowych są bowiem płaskie dachy, pokryte papą termozgrzewalną – nawet jeżeli zastosujemy wysokiej jakości papę polimerową, zapłacimy mniej niż za dach dwu- lub wielospadowy, który wieńczy domy z poddaszem użytkowym. W celu doświetlenia poddasza często trzeba zamontować okna dachowe lub lukarny, które także podnoszą koszt budowy. Płaski dach ma mniejszą powierzchnię niż spadzisty, nie wymaga tak zaawansowanej więźby dachowej; mniejsze koszty wiążą się też z jego ociepleniem. Większe wydatki w domu piętrowym pochłoną za to ściany zewnętrzne – ich budowa, termoizolacja i wykończenie elewacji. Finalny koszt budowy obu rodzajów budynków w podstawowym wariancie będzie więc podobny.

Kolejnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest przestrzeń, jakiej potrzebujemy i pomysł na jej aranżację.

Wielkość, kształt i lokalizacja działki

Zarówno dom z poddaszem użytkowym, jak i piętrowy, dobrze sprawdzi się na niezbyt dużej działce budowlanej. Dom piętrowy ma jednak pod tym względem drobną przewagę, ponieważ lepiej poradzi sobie na działkach węższych czy o bardziej skomplikowanym ukształtowaniu terenu (np. przy spadku terenu, do którego łatwiej będzie dostosować projekt domu piętrowego).

Dom z poddaszem użytkowym - czy to najlepsze rozwiązanie?
Dom z poddaszem użytkowym - czy to najlepsze rozwiązanie?

Z drugiej strony, lokalne przepisy mogą niekiedy ograniczać możliwości budowy domu piętrowego. Przed wyborem projektu (a najlepiej przed zakupem działki pod budowę domu) warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Tego rodzaju dokumenty mogą zawierać wytyczne dotyczące np. rodzaju dachu lub maksymalnej wysokości domu – w związku z czym może się okazać, że na budowę domu piętrowego z płaskim dachem w danej okolicy po prostu nie otrzymamy pozwolenia.

Powierzchnia użytkowa i aranżacja drugiej kondygnacji

Kolejnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest przestrzeń, jakiej potrzebujemy i pomysł na jej aranżację. W przypadku poddasza zyskujemy przytulne, klimatyczne wnętrza na górze – idealne na sypialnie, pokoje dziecięce czy pokój do pracy. Ale urządzanie takich pomieszczeń będzie wymagało nieco większego wysiłku, ze względu na skosy, które ograniczają naszą swobodę w projektowaniu wystroju. Może się zdarzyć, że będziemy musieli zamówić meble na wymiar. Decydując się na poddasze, najlepiej już na etapie zakupu projektu przemyśleć aranżację drugiej kondygnacji. W ramach inspiracji możemy zrobić przegląd kont o tematyce wnętrzarskiej na takich portalach społecznościowych, jak Pinterest czy Instagram i wybrać najciekawsze pomysły, tworząc z nich swego rodzaju „moodboard”. Drugą opcją godną rozważenia jest skorzystanie z pomocy architekta wnętrz.

Nowoczesny, piętrowy dom na miejskim osiedlu
Nowoczesny, piętrowy dom na miejskim osiedlu

W domu piętrowym możemy zaaranżować oba poziomy w dowolny sposób – mamy pełną wysokość ścian i zazwyczaj lepszy dostęp do naturalnego światła. W tym przypadku również warto jak najwcześniej zaplanować wystój wnętrz i przeznaczenie poszczególnych pokoi, ponieważ wówczas do projektu można będzie wprowadzić drobne zmiany, dzięki którym układ, liczba i wielkość pomieszczeń będzie lepiej dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Dokonując wyboru pomiędzy domem z poddaszem użytkowym a budynkiem piętrowym, warto również pomyśleć o potrzebach domowników.

Rodzaj dachu - estetyka i dodatkowe możliwości

Wspomnieliśmy już o wpływie dachu na koszt budowy domu piętrowego i domu z poddaszem użytkowym. Tymczasem trzeba jeszcze pamiętać o estetyce różnych rodzajów dachu i dodatkowych możliwościach ich wykorzystania. Dwuspadowy dach, najczęściej stosowany w przypadku poddasza użytkowego, nadaje charakter całej bryle budynku i może stanowić jego prawdziwą ozdobę. Poza tym spadzisty dach oznacza brak problemów z odprowadzaniem wody deszczowej czy usuwaniem zalegającego śniegu – grawitacja robi swoje. Z kolei stropodach, który często jest stosowany w domach piętrowych, lepiej radzi sobie z silną wichurą. Decydując się na dach płaski, możemy także zastanowić się nad kreatywnym zaprojektowaniem jego funkcjonalności. Powierzchnia dachu może pełnić funkcję tarasu czy nawet ogrodu, dzięki któremu dom będzie prezentował się ciekawiej i przyjemniej. Zarówno na dachu spadzistym, jak i płaskim, można umieścić panele fotowoltaiczne, które dostarczą nam darmową i ekologiczną energię. Stropodach daje nieco większe możliwości pod tym względem, ponieważ panele możemy ustawić w dowolnym kierunku, tak aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał.

Piętrowy dom może być bardzo funkcjonalny
Piętrowy dom może być bardzo funkcjonalny

Podział na strefy i poczucie prywatności

Dokonując wyboru pomiędzy domem z poddaszem użytkowym a budynkiem piętrowym, warto również pomyśleć o potrzebach domowników, które mają spory wpływ na rozplanowanie przestrzeni. Dom z poddaszem zazwyczaj ma bardziej „integrujący” charakter – na parterze znajdują się pomieszczenia, w których toczy się większa część życia rodzinnego lub towarzyskiego – takie jak kuchnia, jadalnia czy salon, na górze zaś mieszczą się sypialnie. Doskonale sprawdza się to w przypadku niewielkiej rodziny z dziećmi lub pary. Natomiast w domu piętrowym łatwiej będzie dokonać podziału na dwie zupełnie osobne strefy, m.in. dzięki równej powierzchni użytkowej na obu kondygnacjach. Możemy zaprojektować oddzielną klatkę schodową, która zagwarantuje nam większe poczucie prywatności na piętrze, a w przyszłości umożliwi urządzenie w domu dwóch w pełni samodzielnych mieszkań. Dom piętrowy będzie więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które dopuszczają możliwość przerobienia piętra na osobne mieszkanie dla dzieci, gdy dorosną lub zamieszkania ze starszymi rodzicami, potrzebującymi codziennej pomocy i opieki. Dwie osobne kondygnacje to także możliwość wynajęcia przestrzeni na piętrze lub całego domu, podzielonego na mniejsze mieszkania.

Nie zapominajmy jednak o dachu, który w przypadku domu piętrowego może generować o wiele niższe wydatki.

Jak widać, każda z opcji ma swoje zalety, ale i pewne niedogodności. Dokonując wyboru pomiędzy domem z poddaszem użytkowym a domem piętrowym, warto zatem gruntownie przemyśleć wszystkie powyższe kwestie, by móc zdecydować się na rozwiązanie, które najlepiej odpowiada na nasze potrzeby na danym etapie życia.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.