Ile kosztuje budowa domu z poddaszem użytkowym?

Budowa własnego domu wielu osobom jawi się jako skomplikowane, czasochłonne i przede wszystkim bardzo kosztowne przedsięwzięcie. O wiele łatwiejszy wydaje się zakup mieszkania w bloku, gdzie czekają nas „jedynie” prace wykończeniowe lub remont.

Jeżeli jednak dobrze zaplanujemy budowę i skrupulatnie obliczymy wszystkie koszty, okazuje się, że dom za miastem lub na przedmieściach będzie kosztował tyle samo lub nawet mniej niż mieszkanie w centrum. Co więcej, nawet dla niewielkiej, 4-5-osobowej rodziny dom może stanowić znacznie bardziej komfortowe i praktyczne rozwiązanie – z czasem możemy go rozbudować lub przebudować, w zależności od zmieniających się potrzeb. Jak zatem policzyć koszt budowy domu?

 

Dom z poddaszem użytkowym - koszty budowy
Dom z poddaszem użytkowym - koszty budowy

 

Zanim rozpoczniesz budowę domu z poddaszem

Początek budowy domu można porównać do początku wszechświata – Wielkim Wybuchem jest w tym przypadku etap załatwiania formalności. Plan zagospodarowania przestrzennego, mapy geodezyjne i uzyskanie pozwolenia na budowę to tylko część niezbędnych spraw urzędowych, którym trzeba stawić czoła przed rozpoczęciem budowy. Kluczową rolę odgrywa zakup odpowiedniej działki budowlanej oraz projektu domu. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie zakup gotowego projektu (ok. 2000-4000 zł), w którym możemy ewentualnie wprowadzić drobne zmiany, by lepiej dopasować go do swoich potrzeb. Jeżeli jednak mamy bardziej specyficzne wymagania i wśród dostępnych projektów nie znajdujemy takiego, który w pełni wpasowuje się w nasze gusta – wówczas można zainwestować w droższy projekt przygotowywany na zamówienie.

Plan zagospodarowania przestrzennego, mapy geodezyjne i uzyskanie pozwolenia na budowę to tylko część niezbędnych spraw urzędowych, którym trzeba stawić czoła przed rozpoczęciem budowy.

Wybierając działkę pod budowę domu, warto zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale również na to, czy faktycznie jest to działka budowlana, a nie rolna; jakie ma wymiary i czy jest uzbrojona, czyli wyposażona w przyłącza gazu, prądu i wody. Istotne jest również otoczenie działki – warto dokładnie sprawdzić, jakie mamy sąsiedztwo i jakie inwestycje są planowane w okolicy w najbliższym czasie. Duże znaczenie ma także dojazd do działki oraz bliskość środków komunikacji miejskiej, zwłaszcza jeżeli będziemy mieszkać poza miastem lub na obrzeżach.

Przed przystąpieniem do budowy musimy jeszcze zatrudnić dobrą ekipę budowlaną oraz kierownika budowy. Wynagrodzenie dla kierownika budowy jest uzależnione m.in. od regionu, w jakim budujemy dom – średnio kształtuje się na poziomie ok. 2000-3500 zł. Za prace ekipy murarzy w przypadku domu parterowego z poddaszem użytkowym, o powierzchni ok. 130-140m2 zapłacimy ok. 40000-60000 zł.

Fundamenty i ściany domu z poddaszem - koszty budowy

Kiedy kwestie formalne mamy już za sobą, przychodzi pora na rozpoczęcie robót ziemnych i zalanie fundamentów. Po wykonaniu wykopu montujemy ławy fundamentowe ze zbrojeniem oraz ściany fundamentowe z bloczków betonowych. Wykonujemy także izolację przeciwwilgociową i termiczną oraz zalewamy to płytą chudego betonu z podsypką piaskową. W ten sposób doprowadzamy budowę domu do stanu zerowego. Koszty wykonania fundamentów to średnio ok. 26000-36000 zł (robocizna i materiały).

Na fundamentach możemy już wznosić ściany nośne z betonu komórkowego H+H24. Za materiał zapłacimy ok. 14000-25000 zł, natomiast robocizna to koszt ok. 8000-20000 zł.  Ściany działowe wykonuje się najczęściej z betonu H+H12 – całościowy koszt wynosi wówczas ok. 7500-12000 zł. Alternatywą dla betonu komórkowego, zarówno w przypadku ścian nośnych, jak i działowych, są wysokiej jakości pustaki ceramiczne, jednak koszty mogą wówczas wzrosnąć nawet o kilka tysięcy złotych.

 

Dom z poddaszem użytkowym - ocieplenie
Dom z poddaszem użytkowym - ocieplenie

 

Strop i schody wewnętrzne

Strop może być prefabrykowany, wykonany z drewna lub wylewany – z żelbetu. W omawianym przypadku (dom parterowy z poddaszem użytkowym) skoncentrujemy się na stropie żelbetowym. Jest on przede wszystkim bardzo wytrzymały i ognioodporny, a przy tym zapewnia skuteczną izolację akustyczną pomiędzy kondygnacjami. Strop żelbetowy może być częściowo prefabrykowany lub monolityczny, jednak wówczas konieczne będzie pełne deskowanie. Za strop żelbetowy zapłacimy średnio ok. 10000 zł.

Elementem, który wykonujemy na tym samym etapie, są schody prowadzące z parteru na poddasze. Najczęściej są one zbudowane – podobnie jak strop – z żelbetu. Wówczas koszty oscylują w granicach 2500-3200 zł. Jeżeli chcemy zastosować jednak lżejszą konstrukcję, możemy wybrać schody prefabrykowane: z drewna (ok. 12000-20000 zł) lub stalowe (ok. 10000-17000 zł).

Ile kosztują kominy i konstrukcja dachu w domu z poddaszem?

Jeżeli nie chcemy, by nasz nowy dom przypominał "kurną chatę", musimy wybudować komin. Oprócz komina dymowego potrzebne będą niewielkie kominy wentylacyjne – za 6 sztuk zapłacimy ok. 1000-2000 zł. Zaś koszt wybudowania komina dymowego to ok. 2800-3100 zł.

Skoro mowa o kominie, nie można pominąć również dachu – w końcu dom budujemy po to, by mieć dach nad głową. Na początku montowana jest więźba dachowa (ok. 7000-14000 zł), która może być prefabrykowana lub wykonana na miejscu przez dekarzy. Następnie przymocowywane jest poszycie dachu, którym może być papa na deskowaniu lub membrana, czyli rodzaj folii układanej na więźbie. Tańszą opcją jest membrana, która będzie nas kosztować ok. 1000-2000 zł. Papa na deskowaniu to znacznie starsze rozwiązanie, które obecnie nie jest stosowane zbyt często. Warto jednak zaznaczyć, że więźba wzmocniona deskowaniem jest bardziej stabilna, zaś papa bitumiczna dobrze zabezpiecza przed wilgocią. Koszt pokrycia z papy to ok. 4500-9000 zł.

Wykończenie dachu - koszty budowy domu z poddaszem

Wybierając materiały do wykończenia dachu, warto sprawdzić, co mówi na ten temat MPZP. W planie zagospodarowania przestrzeni może być bowiem określony rodzaj i kolor pokrycia. Zdecydowanie najbardziej klasyczną, estetyczną i wytrzymałą opcją jest dachówka ceramiczna, która może przetrwać nawet cały wiek. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba liczyć się z dość wysoką ceną – ok. 35-50 zł / m2.

Podobne właściwości przy nieco niższej cenie posiada dachówka betonowa (ok. 30 zł / m2), która – choć nieco mniej trwała – również może posłużyć nam przez kilkadziesiąt lat. Jeszcze mniejsze koszty generuje pokrycie dachowe z blachy płaskiej lub blachodachówki (ok. 25 zł / m2). Atutem blachy płaskiej jest możliwość maksymalnego wykorzystania całych arkuszy – łatwo je ciąć i każdy fragment może zostać wykorzystany. Natomiast blachodachówka wyglądem przypomina dachówkę ceramiczną. Jeżeli jest wyposażona w dobrej jakości powłokę zewnętrzną (np. pural), może przetrwać nawet do 50 lat.  

 

Wykończenie dachu domu - koszty
Wykończenie dachu domu - koszty

 

Ile kosztuje budowa domu z poddaszem do stanu surowego zamkniętego?

Zwieńczeniem etapu stanu surowego zamkniętego jest montaż okien i drzwi. Za dobrej jakości okna z PCV zapłacimy ok. 10000-12000 zł, natomiast za okna drewniane – ok. 13000-15000 zł. Jeżeli chcemy zminimalizować straty ciepła, a tym samym zaoszczędzić w przyszłości na ogrzewaniu, możemy zainwestować w okna energooszczędne – wówczas cena wzrośnie do ok. 28000-30000 zł. Za proste drzwi zewnętrzne antywłamaniowe zapłacimy ok. 3000 zł. Jeżeli dom jest połączony z garażem, na tym etapie musimy zamontować także bramę garażową. Uchylna brama bez napędu elektrycznego kosztuje ok. 2000-2300 zł, natomiast w wersji z napędem – ok. 4500-5000 zł.

***

Doprowadzenie budowy domu do stanu surowego zamkniętego to już spory krok naprzód dla każdego inwestora. Jednak później czeka nas jeszcze sporo pracy podczas prac wykończeniowych. Koszty wykończenia domu są uzależnione od wielu różnorodnych czynników, składających się na standard, jaki chcemy uzyskać. W szacowaniu kosztów musimy uwzględnić wykonanie instalacji hydraulicznej, elektrycznej i grzewczej, ocieplenie domu i elewację, zakup armatury łazienkowej oraz wykończenie poszczególnych pomieszczeń.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

 • Stanislaw 2019-09-18T15:34:42Z

  60 000 zł za strop żelbetowy? Trochę logiki. 120 m2 x 0.20 m to około 24 m3 betonu licząc około 300 lub 400 zł za jeden metr z pompogruszka to wyniesie około 10 ty a nie 60

  • Tooba.pl 2019-09-23T06:52:37Z

   Dziękujemy Panie Stanisławie za uwagę. Rzeczywiście to błąd w artykule, który już poprawiliśmy. Pozdrawiamy!

  • atak 2018-08-02T17:54:11Z

   te kwoty dla domu 120m2 spokojnie mozna podzielic przez 2