Sposób na upały. Szyby przeciwsłoneczne
Duże przeszklenia są projektowane w biurach i domach prywatnych. Efektowne okna przede wszystkim znakomicie doświetlają wnętrza, latem mogą jednak powodować ich przegrzewanie. Jako rozwiązanie problemu producenci oferują specjalne szyby przeciwsłoneczne.
Zwykłe, przezroczyste szkło stanowi słabą barierę dla słońca; przepuszcza promienie UV i nie chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem. Na rynku są jednak dostępne rozwiązania, które przeciwdziałają ujemnym skutkom stosowania dużych przeszklonych powierzchni. Zapewniają komfort przyjaznych temperatur w pomieszczeniach nawet podczas upałów, jednocześnie przyczyniając się do zmniejszenia wydatków przeznaczonych na chłodzenie wnętrz.
Szkło absorpcyjne
W szybach przeciwsłonecznych najczęściej stosuje się szkło absorpcyjne. Jest to szkło barwione, które pochłania od 30 do nawet 70 procent energii promieniowania cieplnego, a następnie rozprasza ją, emitując ponownie na zewnątrz. Szkło absorpcyjne jednocześnie charakteryzuje się niskim stopniem odbicia światła. Jego efektywność zależy od grubości szkła i barwy, parametry te dobiera się wiec zależnie od bilansu energetycznego, jaki chce się osiągnąć. Trzeba jednak pamiętać, że kolorowe szkło wpływa na wygląd wnętrz, co trzeba mieć na uwadze, planując ich wystrój.
Zwykłe szkło stanowi słabą barierę dla słońca. Na rynku są jednak dostępne rozwiązania zapewniające komfort niskich temperatur i przyczyniające się do zmniejszenia wydatków przeznaczonych na chłodzenie wnętrz.
Szkło refleksyjne
Szkło refleksyjne stanowi bardziej zaawansowane rozwiązanie. Tego rodzaju szyby mogą być wykonane ze szkała zwykłego lub barwionego w masie. Są pokrywane specjalną powłoką, która odbija zarówno światło, jak i ciepło. Warstwa refleksyjna działa i wygląda jak lustro. Stosując szkło o różnym nasileniu barwy, można kształtować bilans energetyczny budynku. Szyby refleksyjne o najmniejszej przejrzystości nie tylko zapobiegają przegrzewaniu się pomieszczeń, ale jednocześnie stanowią rodzaj zasłony – nie pozwalają dojrzeć z zewnątrz pomieszczeń.
Szkło selektywne
Dawniej stosowane w szybach przeciwsłonecznych szkło selektywne było łatwe do odróżnienia dzięki błękitnemu odcieniowi. Obecnie jest produkowane jako bezbarwne lub barwione w masie szklanej na kolory od niebieskiego do zielonego. Jego charakterystycznym elementem jest specjalny czujnik, który reaguje na tlenki metali na tafli szkła. Komorę szyb zespolonych ze szkła selektywnego wypełnia argon, który o około 20 procent poprawia izolacyjność termiczną okien. Szkło powleczone tlenkami metalu odbija promienie i ogranicza przenikanie do nich ciepła.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.