Sport w domu
Jak sprawić, by dom stał się czymś więcej niż tylko sypialnią dla pracoholików? Co zrobić, aby bez wychodzenia z domu móc się zrelaksować po długim dniu w pracy? Czy w dzisiejszym, zabieganym świecie dom może służyć integracji domowników?
Życie w ciągłym biegu i nadmiar pracy sprawiają, że brak nam czasu na przyjemności. Wracając do domu po ciężkim dniu, nie mamy ochoty na regularne uprawianie sportów na siłowni czy basenie. Praca siedząca, często przy komputerze, brak ruchu to przyczyny pojawiających się bólów kręgosłupa, karku i stawów, a nierzadko także przybywania dodatkowych kilogramów. Jak sprawić, by dom stał się nie tylko miejscem odpoczynku dla duszy, ale także dla ciała?
Zbędny luksus?
Dla osób, których praca nie pozwala na wygospodarowanie czasu na regularne korzystanie z siłowni czy klubu fitness, doskonałym rozwiązaniem będzie zaplanowanie własnej sali do ćwiczeń lub budowa sauny we własnym domu. Zbędny luksus? Zliczając koszt dojazdu oraz cenę karnetu na siłownię, okaże się, że koszt budowy
niewielkiej własnej sali sportowej może zwrócić się w szybkim tempie. Poza tym zyskamy kolejną atrakcyjną formę rozrywki w gronie przyjaciół. Skorzystają z niej zapewne także dzieci, co wpłynie na poprawę ich stanu zdrowia i polepszenie kondycji. Jak zatem sprawić, by dbanie o ciało stało się przyjemnością?Pomieszczenie dodatkowe w domu
O wydzieleniu dodatkowego pokoju rekreacyjnego warto pomyśleć już na etapie wyboru projektu. Aby stworzyć własną domową siłownię czy salę fitness, idealne będzie pomieszczenie w piwnicy, pokój nad garażem czy nieużytkowe poddasze. Jeśli jednak nie ma miejsca na osobne pomieszczenie, salę do ćwiczeń warto urządzić w części pokoju gościnnego czy rzadko używanej na co dzień sypialni. Przed organizacją siłowni trzeba zwrócić uwagę na to, ile osób będzie z niej korzystało, ile czasu będziemy spędzać w siłowni i w jakich porach dnia. Biorąc pod uwagę korzyści dla ciała, jakie chcemy uzyskać, należy najpierw wybrać sprzęt do ćwiczeń, dopiero potem znaleźć pomieszczenie odpowiednie pod względem wielkości.
Siłownia w piwnicy
Najwygodniej zlokalizować siłownię w piwnicy. Takie umiejscowienie zapewnia odizolowanie jej od pokojów mieszkalnych, przez co mamy pewność, że nie będziemy zakłócać wypoczynku pozostałym domownikom muzyką bądź odgłosami używanego sprzętu sportowego. Jeśli jednak znajduje się ona w pobliżu innych pokojów, warto pokój odizolować akustycznie. Na pewno konieczne będzie wygłuszenie podłogi specjalnymi matami, zwłaszcza gdy planujemy wstawić bieżnię, atlas czy orbitreka.
Wyposażenie sali do ćwiczeń
Projektując siłownię, należy zaplanować zakup dużych luster ściennych, które pozwolą nam na kontrolę poprawności wykonywanych ćwiczeń oraz ich korektę. Niezbędne będzie także wstawienie ławki, na której będzie można odpocząć. Warto pomyśleć o szafkach, w których pomieścimy ręczniki, wodę do picia oraz mniejszy sprzęt do ćwiczeń taki jak skakanki, hantle, taśmy, piłki czy maty. Aby ćwiczenia nam się nie znudziły, niezbędne będzie wyposażenie sali w sprzęt muzyczny. Jeśli często ćwiczymy, wspomagając się nagraniami DVD wykwalifikowanych trenerów, potrzebny może się okazać telewizor oraz odtwarzacz płyt. Ćwiczenia pozwalające wyładować nadmiar energii wymagają umieszczenia w sali worka treningowego, dlatego też nie możemy zapomnieć o hakach w suficie. Pomieszczenie do ćwiczeń wymaga odpowiedniej wentylacji, która dostarczy do niego świeżego powietrza, a także obniży temperaturę w siłowni.
Relaks w saunie
Po wysiłku fizycznym doskonałym pomysłem będzie pobyt w saunie, która wpływa na rozluźnienie mięśni, zapewnia relaks, odpręża i wpływa na wzrost odporności organizmu. Saunę możemy zbudować samemu lub kupić gotową przeznaczoną do samodzielnego montażu. W miejscu, w którym ma się ona znajdować, należy uwzględnić przyłącza, odpływ kanalizacji oraz wentylację. W pomieszczeniu powinna znajdować się także kabina prysznicowa, by schłodzić ciało po kąpieli w saunie, oraz dodatkowe fotele pozwalające na chwilę odpoczynku. Kabina może mieć dowolną wielkość, jednak warto pomyśleć o takiej, w której będziemy mogli się położyć, czyli mającej 2 m długości. Jeśli kształt naszej łazienki jest niestandardowy, trzeba będzie zamówić kabinę na wymiar według indywidualnego projektu.
Komentarze