Projektujemy przydomową saunę
Sauny, niezwykle popularne w Skandynawii, również w naszym kraju zdobywają coraz większe uznanie. Posiadanie własnego domowego spa jest możliwe nie tylko w przypadku dysponowania budynkiem o imponującym metrażu. Rodziny, mieszkające w domach o mniejszej powierzchni, również mogą pozwolić sobie na posiadanie prywatnej sauny.
Sauna chyba najbardziej kojarzy się z Finlandią. Ponoć Finowie korzystają z niej przynajmniej raz w tygodniu. To jedno z ich ulubionych miejsc spotkań, które można znaleźć prawie przy każdym domu. W Finlandii nikogo nie dziwi zaproszenie znajomych do sauny. Idealnym zwieńczeniem takich spotkań jest kąpiel w jeziorze, basenie lub zanurkowanie w śniegu. Wizyta w saunie może nie tylko poprawić humor, zwłaszcza w ciemne, zimowe dni, ale jednocześnie przyczynić się do poprawy stanu zdrowia. Wysoka temperatura między innymi pozwala na odprężenie mięśni, usprawnienie stawów i zlikwidowanie dolegliwości bólowych. Dzięki wizycie w saunie odblokowują się pory, organizm oczyszcza się z toksyn i poprawia się stan skóry. Ponadto następuje odpowiednia wentylacja płuc, zwiększa ich wydolność oraz oczyszczają się drogi oddechowe. Poprawia się także odporność organizmu. Należy jednak pamiętać, że dobroczynny wpływ sauny nie jest dostępny dla wszystkich. Niestety, w przypadku niektórych schorzeń, takich jak nadciśnienie tętnicze bądź niewydolność krążenia, gorąca kąpiel nie jest wskazana. Zanim podejmiemy więc decyzję o korzystaniu, a tym bardziej – o budowie sauny, warto skonsultować się z lekarzem i upewnić się, że bez ryzyka możemy relaksować w skandynawskim stylu.
Lokalizacja i wentylacja
W saunie możemy korzystać z trzech rodzajów kąpieli; suchej, mokrej i parowej. Im wyższa wilgotność w pomieszczeniu, tym niższa jest temperatura (najgoręcej jest w saunie suchej, przy jednocześnie niskim poziomie wilgotności na poziomie 10 procent). Decydując się na zakup sauny można wziąć pod uwagę dwie możliwości. Pierwszą z nich jest zakup gotowej kabiny (prefabrykowanej lub do budowy na miejscu). Jednak, zwłaszcza gdy docelowa lokalizacja ma niestandardowe wymiary, to raczej nie uda nam się znaleźć gotowej oferty i konieczne będzie zlecenie wykonania indywidualnego produktu na zamówienie. Kabinę najlepiej umiejscowić tyłem do jednej ze ścian budynku,
ewentualnie w rogu, między dwiema ścianami. Saunę można ogrzać piecem elektrycznym (tańszym i wygodniejszym), piecem gazowym lub na drewno (dwa ostatnie wymagają połączenia z kominem). Utrzymanie pomieszczenia w czystości ułatwia odpływ wody, wyposażony w syfon. Bardzo ważną kwestią w przypadku projektowania takiego domowego spa jest sprawa wentylacji. W pomieszczeniu, w którym zamierzamy ustawić kabinę, musi działać bardzo sprawna wentylacja. Otwór nawiewny powinien znajdować się blisko ziemi, niedaleko pieca. Z kolei otwór wywiewny dobrze, gdyby był zlokalizowany po przeciwnej stronie, tuż pod sufitem. W przypadku adaptacji pomieszczenia, którego pierwotne przeznaczenie było odmienne od obecnego, należy przeprowadzić wentylację do sąsiednich, wentylowanych pomieszczeń. Piec z kolei musi znajdować się na tej samej ścianie, co drzwi do sauny, które powinny otwierać się na zewnątrz.Bezpieczeństwo i relaks
Sprawą oczywistą, ale wartą przypomnienia jest fakt, że w saunie nie wolno umieszczać nieosłoniętych elementów metalowych lub plastikowych, ponieważ mogłyby spowodować oparzenia. W naszej kabinie powinien natomiast znaleźć się termometr oraz wilgotnościomierz, co ułatwi kontrolę warunków w jakich przebywamy. Sauna może mieć dowolne wymiary, choć oczywiście nie powinna być zbyt mała. Najlepiej, aby jej powierzchnia pozwoliła na swobodny relaks w pozycji leżącej. Jednak, gdy nie dysponujemy wystarczająco dużym pomieszczeniem, to możemy zdecydować się na kabinę, która umożliwi kąpiel w pozycji siedzącej i będzie przeznaczona dla nie więcej niż dwóch osób. Projektując saunę należy pomyśleć także o miejscu, w którym ochłodzimy się po kąpieli. W pobliżu naszego spa powinien znaleźć się prysznic, wanna lub balia z wodą. Idealnym rozwiązaniem, możliwym zwłaszcza w przypadku saun powstających w osobnym budynku, jest takie umiejscowienie kabiny, aby tuż po zażyciu gorącej kąpieli, dostępne było schłodzenie się w basenie, a zimą – wzorem mieszkańców Skandynawii – w śnieżnej zaspie. Zastanawiając się nad wyborem kabiny, warto porównać oferty różnych producentów i sprawdzić, czy proponują oni także jej wyposażenie oraz jakie są warunki gwarancji (czy w jej ramach otrzymamy także serwis i konserwację).
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.