Jak zagospodarować dodatkowy pokój w domu

Na funkcjonalność domu wpłynie dodatkowa przestrzeń wydzielona w domu. Pozwoli ona na dowolną aranżację w zależności od potrzeb rodziny, poprawi wygodę mieszkania, a także umożliwi dostosowanie do stylu życia domowników.

Wybierając projekt domu, warto pomyśleć o zmieniających się potrzebach rodziny. Dodatkowy pokój, nawet jeśli nie będzie wykorzystywany na samym początku, z pewnością przyda się w późniejszym czasie. W miarę powiększania się rodziny kolejna wolna przestrzeń pozwoli na wygodną aranżację, otworzy także przed domownikami kolejne możliwości w zależności od ich stylu życia i wykonywanej pracy.

Elastyczne rozwiązania wpływające na funkcjonalność

Budowa domu jest przeważnie inwestycją na całe życie. Warto więc zadbać o to, by nasz dom zawierał elastyczne rozwiązania, które można zmieniać w miarę potrzeb lub upodobań. Rezerwową przestrzeń w domu parterowym można wygospodarować na poddaszu, zostawiając jego aranżację na później, jeśli okaże się potrzebna dodatkowa powierzchnia. W domu z zagospodarowanym poddaszem użytkowym ważny będzie podział na strefy dzienną i nocną względem kondygnacji. Prywatność domownikom zapewni zlokalizowanie prywatnych pokojów na poddaszu, wygodny zaś okaże się dodatkowy zaciszny pokój na parterze lub nad garażem.

Mając do dyspozycji pokój na parterze, wszystkie sypialnie można umieścić na górze. Jeśli jednak w projekcie nie

pomyślano o pomieszczeniu dodatkowym, możemy je wydzielić sami z przestrzeni salonu. Nie musimy jednak pomniejszać powierzchni pokoju dziennego. Nowoczesnym rozwiązaniem jest wstawienie lekkich ścianek działowych oraz drzwi przesuwanych, co pozwoli na łatwe i szybkie modyfikowanie podziału wnętrza. Rozsunięte drzwi powiększą powierzchnię salonu o przestrzeń pokoju, umożliwiając organizację dużych przyjęć rodzinnych. Jeśli potrzebny będzie dodatkowy zakątek, wystarczy zasunąć drzwi.

Nocleg dla gości

Dodatkowe pomieszczenie będzie potrzebne zwłaszcza wtedy, kiedy przyjmujemy gości i chcemy zapewnić im nocleg. Rolety w oknach oraz rozkładane sofy pozwolą na szybkie przekształcenie pokoju w kolejną sypialnię. Lokalizacja rezerwowego pokoju na parterze ma także inną ważną zaletę – sypialnie domowników znajdujące się na górnej kondygnacji pozwolą czuć się komfortowo zarówno mieszkańcom, jak i gościom. Ważna jednak będzie lokalizacja na parterze niewielkiej łazienki.

Pokój do pracy w domu

Coraz częściej łączymy życie zawodowe z życiem prywatnym. Księgowa dorabiająca po godzinach, pani domu mająca pracę dorywczą czy pan zmuszony zabrać pracę do domu może potrzebować dodatkowego zacisznego gabinetu czy biura. Dzięki urządzeniu stałego stanowiska pracy możemy pozwolić sobie na rozłożenie dokumentów bez obawy, że małe dzieci je zniszczą. Nie musimy zatem wszystkiego chować za każdym razem, gdy odrywamy się od pracy. Będziemy także pewni, że nie zakłócimy spokojnego snu pozostałym członkom rodziny, nawet gdy pracujemy do późnych godzin nocnych. Gabinet będzie także doskonałym miejscem dla stanowiska komputerowego, dzięki czemu nie musimy psuć gustownej aranżacji sypialni całym okablowaniem oraz kurzącym się sprzętem. Zwróćmy uwagę także na to, że lokując komputer w pokoju dzieci, nie mamy kontroli nad tym, czym się zajmują i ile czasu spędzają przed komputerem. Udostępniając im komputer w gabinecie, możemy je nadzorować. W gabinecie powinien znajdować się także wygodny fotel czy sofa, gdzie będzie można odpocząć od pracy przy komputerze. Posiadając duży zbiór książek, warto pomyśleć o aranżacji części biura na domową biblioteczkę. Pamiętajmy jednak, że w pokoju do pracy należy zadbać o dobre oświetlenie, które nie będzie męczyło naszego wzroku.

Pokój dla seniora

Rezerwowy pokój na parterze sprawdzi się doskonale jako izolatka dla chorego. Kiedy w rodzinie zdarzy się choroba, oddzielając chorego, ochronimy pozostałe dzieci przed zarażeniem się. Poza tym bliższa odległość od kuchni pozwoli łatwiej zaopiekować się chorym, ponieważ nie trzeba przenosić posiłków po schodach. Łatwiejszy dostęp do chorego będzie miał także lekarz czy pielęgniarka przychodząca zrobić zastrzyk. Zaciszny pokój na parterze będzie ważny zwłaszcza dla rodziny opiekującej się seniorem. Starszej osobie ułatwi poruszanie się dostęp do wszystkich potrzebnych pomieszczeń na jednym poziomie, dzięki czemu nie musi się ona wspinać po schodach. Oddalenie sypialni seniora od pokojów dzieci ma jeszcze jeden plus – hałaśliwe zabawy nie zakłócą spokojnego wypoczynku osobie starszej.

Sypialnia noworodka

Kiedy w domu jest noworodek, pokój na parterze będzie doskonały jako sypialnia dzienna dla dziecka. Pani domu może swobodnie zająć się przygotowaniem posiłku lub sprzątaniem bez obawy, że nie usłyszy płaczu najmłodszego członka rodziny. Pokój ten można też wykorzystać przez jakiś czas na sypialnię dla rodziców, dzięki czemu płacz noworodka nie obudzi pozostałych dzieci śpiących na poddaszu. Poza tym łatwy dostęp do kuchni pozwoli nocą przygotować dziecku mleko. Kiedy dzieci podrosną, będą swobodnie się czuły, jeśli rodzice przeniosą się na stałe do sypialni na parterze. Dla rodziców to także będzie czas, gdy będą mogli zająć się sobą.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.