Jak wybrać ekipę budowlaną?

Inwestorowi, który posiada już działkę budowlaną, kupił projekt domu, załatwił wszystkie formalności związane z pozwoleniem na budowę, pozostaje jedynie wybór odpowiedniej ekipy budowlanej. Dom, w którym rodzina ma mieszkać przez lata, musi zostać solidnie wykonany, dlatego niezwykle istotne jest znalezienie sprawdzonej i wykwalifikowanej ekipy budowlanej.

Zalety wyboru profesjonalnej ekipy

Wielu inwestorów decyduje się na samodzielne wybudowanie domu, czyli tak zwanym systemem gospodarczym. Polega on na tym, że to inwestor zatrudnia fachowców do wykonania określonych etapów prac i samodzielnie nadzoruje ich przebieg, a także sam angażuje się w budowę. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość ograniczenia kosztów budowy, a także dostosowania tempa prac do swoich możliwości finansowych. Wymaga niestety sporej ilości wolnego czasu, a także pewnej wiedzy i doświadczenia.

Coraz częściej jednak pełen zakres prac przy budowie domu powierza się profesjonalnym ekipom budowlanym. Nawet jeśli z zamiłowania jesteś majsterkowiczem i interesujesz się budownictwem, dobrze będzie budowę swojego domu, w którym razem z rodziną będziesz mieszkał przez wiele lat, powierzyć fachowcom, którzy zrobią to lepiej. Nie warto marnować materiałów budowlanych, eksperymentować i oglądać daleki od doskonałości efekt swoich prac. Zatrudnienie profesjonalnej ekipy budowlanej daje pewność prawidłowego wykonania. Głównym atutem takiego sposobu budowy jest doświadczenie, jakie posiada wykwalifikowany wykonawca, które przekłada się na szybkość budowy, sprawność przeprowadzanych prac oraz wysoką jakość wykonania. Należy pamiętać, że w czasie budowy pojawia się czasem wiele niespodziewanych sytuacji, z którymi szybko upora się ekipa, która wzniosła już wiele domów jednorodzinnych i potrafi sobie radzić z łatwością z nietypowymi problemami. Ponadto firma budowlana dobrze zna materiały, jakie wykorzystuje do budowy domu, a także ciągle poszerza swoją wiedzę poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach.

Gdzie szukać wykonawcy?

Możliwości jest wiele. Ogłoszenia firm budowlanych można znaleźć nie tylko w gazetach, ale także w Internecie. Pamiętaj jednak, że nawet największe i najbardziej wyróżniające się ogłoszenie w popularnym piśmie nie świadczy o rzetelności firmy. Warto zdać sobie sprawę z faktu, że dobre, tanie i polecane firmy rzadko się ogłaszają, ponieważ mają dużo zleceń na co dzień i nie potrzebują dodatkowej reklamy. Wartość ekipy budowlanej poświadczają referencje. Z tego powodu znacznie lepiej jest korzystać z rad znajomych, którzy już mają za sobą budowę domu. Opinie o wykonawcach uzyskać można także od inwestorów udzielających się na różnego rodzaju forach tematycznych, gdzie internauci wymieniają się doświadczeniami i ocenami dotyczącymi jakości usług ekip wykonawczych. Informacje o wykonawcach można często także zdobyć w firmach oferujących materiały budowlane.

Na co zwrócić uwagę?

Nie bierz byle kogo, ponieważ nie warto ryzykować przy tak dużej inwestycji, jaką jest budowa domu. Dobrym sposobem na sprawdzenie firmy jest skontaktowanie się z jej poprzednimi klientami i obejrzenie wykonanych przez nią prac. Należy przede wszystkim dowiedzieć się, czy podczas współpracy nie było problemów z terminami, pieniędzmi czy choćby bałaganem na budowie. Uczciwa firma nie unika prezentowania zdjęć swoich realizacji i zachęca do kontaktu z wcześniejszymi klientami.

Przed zawarciem umowy sprawdź, czy firma posiada odpowiednie certyfikaty, ilu zatrudnia pracowników, czy zatrudniani przez nią fachowcy są odpowiednio przeszkoleni, czy firma działa legalnie, czy posiada odpowiedni sprzęt i narzędzia oraz czy któryś z pracowników ma uprawnienia do pełnienia funkcji kierownika budowy, na którym będzie spoczywała odpowiedzialność za cały projekt i który dopilnuje poprawnego wykonania prac i dotrzymania terminu.

Czego oczekiwać?

Profesjonalna firma wykonawcza posiada cennik i bezpłatnie przygotowuje kosztorys. Zwróć się z prośbą do kilku ekip, poproś o przygotowanie kosztorysów i porównaj oferty. Pamiętaj jednak, że najniższe ceny nie oznaczają najlepszego wykonania.

Koniecznie podpisz umowę. Pozwoli ci ona egzekwować terminy i prawidłowość wykonania prac. Zwróć uwagę także na to, czy umowa ma jasne kryteria, a zatem czy podane zostały konkretne terminy, szczegółowy opis prac oraz gwarancja na wykonaną pracę, a także finalna cena i poszczególne etapy płatności. W umowie nie powinien być podany sam wykaz robót, ale powinien być określony precyzyjnie ich zakres i jakość wykonania. Warto także w umowie opisać materiały, które zostaną użyte do budowy. Należy także określić warunki zdania dziennika budowy, zawierania umowy z innymi podwykonawcami, odstąpienia od umowy oraz ewentualnego zerwania umowy.

Kontroluj przebieg prac na budowie, ale nie okazuj przesadnej nieufności. Nawiąż stały kontakt z kierownikiem budowy, od którego będziesz regularnie otrzymywał informacje o postępie prac.

Notuj starannie wszystkie, nawet najdrobniejsze wydatki na budowę. Poza tym bierz od wykonawców pokwitowania za brane zaliczki czy zapłaty. Przydadzą się one przy końcowych rozliczeniach z wykonawcą.

Komentarze

  • kierownik budowy 2015-03-12T11:07:32Z

    Wystarczy zatrudnić dobrego kierownika budowy i po kłopocie

    • Grzesiek 2013-02-05T08:48:26Z

      Dobrą ekipę budowlaną można poznać między innymi po tym, że jest "zarobiona" - ma pełno zleceń i praktycznie nie wychodzi z placu budowy. Najlepsi fachowcy są po prostu rozchwytywani.

      • sylwester 2012-12-12T09:57:36Z

        no właśnie wbrew pozorom to wcale nie jest takie łatwe. 2 lata temu ocieplaliśmy dom i akurat my nie mieliśmy problemu, bo wzięliśmy ekipę z polecanie (ocieplali wcześniej dom znajomym, ale oni mieli niezłe jazdy zanim znaleźli "kompetentnych" ludzi), ale to samo tyczy się materiałów do ocieplania. niby takie proste idziesz do składu/marketu budowlanego i kupujesz. ale wystarczy wstukać w google i od razu wyskakują setki artykułów, dyskusji co jest lepsze, czy wełna, czy styro. kiedy wreszcie się zdecydujesz np na styropian masz sto tysięcy producentów. wtedy trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na a) lambde im niższa, tym lepsza izolacyjność b) na certyfikaty np ITB c)opinie w pismach branżowych, portalach ja murator, forumbudowlane Bardzo często znajdziemy tam przydatne informacje, opinie, których nie ma na opakowaniu :)