Weryfikowanie prac wykończeniowych po remoncie – co sprawdzić?

Planując generalny remont domu lub mieszkania, trzeba przede wszystkim znaleźć rzetelną ekipę, która zagwarantuje nam wysoką jakość usług. Ale nawet gdy zatrudniamy sprawdzonych fachowców, przy odbiorze prac remontowych warto zweryfikować, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z ustaleniami. Na co więc zwrócić uwagę przy weryfikacji prac?

 

Co sprawdzić podczas remontu? Porady i wskazówki
Co sprawdzić podczas remontu? Porady i wskazówki

 

Sprawdzona ekipa to podstawa

Aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości, warto poświęcić trochę czasu i uwagi na wybór doświadczonej ekipy remontowej. Najlepiej, jeżeli będą to fachowcy z polecenia kogoś znajomego i zaufanego. A już wisienką na torcie jest sytuacja, w której możemy osobiście zobaczyć rezultaty poprzednich remontów. Jeśli jednak nie znamy nikogo, kto mógłby zarekomendować nam dobrych fachowców, pozostają poszukiwania w internecie – to najszybszy sposób na porównanie ofert różnych firm remontowo-budowlanych.

W takim wypadku warto poczytać opinie innych użytkowników – choć nie zawsze jest to obiektywne źródło informacji, to jednak może nam sporo powiedzieć na temat danego wykonawcy. Jeżeli firma ma swoją stronę internetową lub przynajmniej profil w mediach społecznościowych, powinniśmy również tam zajrzeć – być może znajdziemy zdjęcia dotychczasowych realizacji. O referencje możemy poprosić również podczas pierwszego kontaktu z danym wykonawcą – solidna firma zawsze chętnie pochwali się efektami swojej pracy.

Dokonując weryfikacji prac, najlepiej posiłkować się podpisaną wcześniej umową.

Rozważając zlecenie remontu wybranemu wykonawcy, dobrze jest także sprawdzić go pod kątem prawnym – przede wszystkim zajrzyjmy do rejestru KRS albo CEIDG, aby upewnić się, że firma działa legalnie i w przypadku sporu czy nieprawidłowości będziemy mogli skutecznie dochodzić swoich praw.

 

Koniecznie podpisz umowę z wykonawcą.
Koniecznie podpisz umowę z wykonawcą.

 

Umowa z wykonawcą – nie tylko ustna

W przypadku remontów często zawierane są jedynie umowy ustne. Mimo że taka forma również jest wiążąca i ma moc prawną, to jednak najlepszą opcją zawsze jest umowa sporządzona na piśmie. Nie musi to być profesjonalny druk opracowany przez prawnika – wystarczy nawet umowa spisana odręcznie i podpisana przez obie strony. Najważniejsze, żeby zawierała wszystkie niezbędne informacje i postanowienia, które później pomogą nam w skutecznej weryfikacji przeprowadzonych prac remontowych i wykończeniowych.

Co zatem powinno znaleźć się w umowie z wykonawcą remontu lub prac wykończeniowych? Do kluczowych informacji należą:

  • dane wykonawcy i zleceniodawcy,
  • adres domu lub mieszkania, w którym ma być przeprowadzony remont,
  • data sporządzenia umowy,
  • data planowanego rozpoczęcia i zakończenia prac,
  • kwota wynagrodzenia za wykonane prace (należy uwzględnić również to, czy kwota będzie wypłacona w całości, czy w transzach po zakończeniu poszczególnych etapów prac, a także określić wysokość zaliczki),
  • zakup niezbędnych materiałów budowlanych – należy ustalić, czy materiały ma dostarczyć klient, czy wykonawca,
  • opis stanu lokalu (i ewentualnych istniejących uszkodzeń) przed rozpoczęciem prac,
  • zakres prac – na tym punkcie warto szczególnie się skoncentrować, aby dokładnie spisać wszystkie prace, jakie mają zostać wykonane w ramach zlecenia, ponieważ pozwoli nam to uniknąć nieporozumień podczas weryfikacji prac.

W przypadku remontów często zawierane są jedynie umowy ustne.

Oprócz tego w umowie możemy zamieścić informację o tym, kiedy możemy odstąpić od umowy oraz wysokość kar umownych (np. w przypadku niewywiązania się z umowy, rażących nieprawidłowości w wykonaniu prac czy niedotrzymania terminów). Warto także dodać zapis, że wykonawca zobowiązuje się do wykonania prac zgodnie z obowiązującymi zasadami i przepisami budowlanymi oraz powszechnie uznawanymi dobrymi praktykami.

 

Pamiętaj o spisaniu protokołu odbioru mieszkania.
Pamiętaj o spisaniu protokołu odbioru mieszkania.

 

Co trzeba sprawdzić podczas odbioru domu po remoncie?

Zanim wypłacimy wykonawcy ostatnią transzę wynagrodzenia, należy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z naszymi oczekiwaniami i, co najważniejsze, zgodnie z zawartą umową i zasadami sztuki budowlanej. Na początek przyjrzyjmy się temu, co można ocenić już na pierwszy rzut oka – powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na takie elementy, jak:

  • odpowiednie wyrównanie powierzchni przed malowaniem oraz jakość samego malowania ścian i sufitów,
  • jakość tynków – warto upewnić się, czy nigdzie nie ma wilgoci ani ubytków, nierówności czy pęknięć,
  • ułożenie podłogi i listew przypodłogowych – koniecznie należy upewnić się, czy nie ma szpar ani nierówności, które wynikają z nieprawidłowego ułożenia paneli lub parkietu,
  • ułożenie płytek (zwłaszcza jeżeli zdecydowaliśmy się na kafelki z wzorem, który musi być ułożony w określony sposób) oraz wykonanie fug,
  • montaż drzwi i futryn,
  • montaż armatury łazienkowej i poprawność wykonania instalacji hydraulicznej (przede wszystkim: jej szczelność i prawidłowe podłączenie – zdarzają się bowiem „fachowcy”, którzy potrafią podłączyć np. ciepłą wodę do spłuczki w toalecie) – to bardzo ważny punkt, ponieważ błędy w tym przypadku mogą okazać się prawdziwym utrapieniem,
  • poprawność wykonania instalacji elektrycznej, rozmieszczenie i podłączenie gniazdek,
  • jakość suchej zabudowy, takiej jak np. sufit podwieszany czy dodatkowa ścianka działowa,
  • stolarkę okienną – szczelność okien, montaż parapetów,
  • jakość wykonania zabudowy kuchennej i podłączenie wszystkich sprzętów.

 

Rozważając zlecenie remontu wybranemu wykonawcy, dobrze jest także sprawdzić go pod kątem prawnym
Rozważając zlecenie remontu wybranemu wykonawcy, dobrze jest także sprawdzić go pod kątem prawnym

 

Dokonując weryfikacji prac, najlepiej posiłkować się podpisaną wcześniej umową. Następnie należy sporządzić protokół odbioru domu / mieszkania po remoncie – jeżeli wszystko zostało wykonane zgodnie z ustaleniami i wymaganiami, wówczas sprawa jest prosta: wystarczy zamieścić w nim zakres prac zawarty w umowie, wraz z informacją o braku zastrzeżeń. Problem pojawia się, gdy wykonawca nie do końca wywiązał się z umowy i pozostawił niedociągnięcia, które będą skutecznie utrudniały nam życie albo po prostu psują estetykę wnętrza. W takiej sytuacji w protokole odbioru należy opisać każdą nieprawidłowość, zaś wykonawca powinien w określonym terminie naprawić usterki.

Remont starego domu, czy się opłaca? Na ten temat piszemy TUTAJ

Profesjonalna weryfikacja prac wykończeniowych

Kiedy przeprowadzamy duży remont, obejmujący m.in. wymianę instalacji, podłóg, okien itp., warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej weryfikacji przeprowadzonych prac. Na rynku budowlanym znajdziemy firmy, które specjalizują się właśnie w odbiorach mieszkań i domów, zarówno w stanie deweloperskim, po budowie i wykończeniu, jak też po generalnych remontach. Zlecając weryfikację ekspertowi, możemy liczyć na dokładne sprawdzenie zgodności wykonania prac z przepisami budowlanymi i obowiązującymi normami, a także z ustaleniami zamieszczonymi w umowie. Za taką usługę zazwyczaj trzeba zapłacić co najmniej kilkaset złotych – finalny koszt remontu będzie zatem wyższy, ale niekiedy może to ustrzec nas przed znacznie większymi wydatkami, które ponieślibyśmy na naprawianie niedociągnięć i błędów, niedostrzeżonych przy odbiorze.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.