Błędy dekarzy, które powtarzają się najczęściej

Błędy podczas krycia dachu zdarzają się na budowie bardzo często. Czasem jest ich tak dużo, że jedynym sposobem naprawy jest zdjęcie pokrycia i zamontowanie go od nowa. Skutkiem większości z nich są przecieki, które niszczą konstrukcję i ocieplenie. Niejednokrotnie woda pojawia się także w domu.

Błędy są popełniane zarówno w dachach stromych jak i płaskich. Najwięcej pojawia się ich podczas krycia dachów o skomplikowanym kształcie i różnych kątach nachylenia połaci, mających dużo lukarn, okien połaciowych, kominów. Równie wiele nieprawidłowości, które uwidaczniają się dopiero, gdy woda pojawia się w domu, zdarza się w dachach płaskich. Wolne od błędów nie są także proste dachy dwuspadowe. Skąd biorą się te nieprawidłowości? Wynikają one przede wszystkim z braku fachowej wiedzy u wykonawców, ale też z niestosowania zaleceń projektowych i instrukcji montażu poszczególnych wyrobów. Jakie błędy występują najczęściej podczas krycia dachu?

Okolice kominów oraz kosze to miejsca, w których często dochodzi do przecieków
Okolice kominów oraz kosze to miejsca, w których często dochodzi do przecieków

Błędy w dachach stromych

Niewłaściwie wykonane obróbki blacharskie – zwłaszcza wokół kominów oraz w koszach, to miejsca bardzo częstych przecieków. Nieprawidłowości pojawiają się także przy obróbkach okapowych – jeśli są źle wyprofilowane, na elewacji mogą pojawić się zacieki.

Nieszczelna folia paroprzepuszczalna – gdy podczas układania membrana się przerwie, miejsca uszkodzone należy skleić specjalną taśmą, tymczasem wykonawcy często tego nie robią. Nierzadko nie sklejają folii także na zakładach. Często zdarza się również, że folia jest źle połączona z pasem nadrynnowym i niewłaściwie ułożona w koszach.

Niezakryta folia – membrana wysokoparoprzepuszczalna jest wrażliwa na promieniowanie ultrafioletowe, dlatego nie powinna pozostawać odsłonięta przez długi czas (zazwyczaj powyżej 3 miesięcy).

Najwięcej błędów pojawia się podczas krycia dachów o skomplikowanym kształcie i różnych kątach nachylenia połaci, mających dużo lukarn, okien połaciowych, kominów.

Źle ułożone rynny – bez spadku albo w kierunku przeciwnym – to częsty błąd.

Niewłaściwie przymocowana taśma kalenicowa – jeśli jest niedokładnie przyklejona nie spełnia swojego zadania, a w kalenicy pojawiają się przecieki.

Brak szczelin wentylacyjnychw dachach stromych przykrywających poddasze użytkowe jedna lub dwie szczeliny są niezbędne. Często zapomina się o dolnej szczelinie w dachach z pełnym deskowaniem, która powinna znaleźć się pomiędzy termoizolacją a deskowaniem. Prawidłowa szczelina to również odpowiednio wykonane otwory wlotowe i wylotowe.

Źle zamontowane dachówki – w przypadku połaci krytych dachówkami wiele błędów pojawia się podczas układania dachówek. Często są one rozmieszczone krzywo, zarówno w kierunku poziomym jak i pionowym, tymczasem powinny być zamontowane w liniach prostych. Wykonawcy nierzadko mają problem także ze szczelnym ułożeniem dachówek – bez przerw pomiędzy nimi, oraz z prawidłowym mocowaniem. Producenci w instrukcjach montażu wskazują, które dachówki powinny być zamocowane (zazwyczaj te wokół komina, wyłazu dachowego, wzdłuż okapu, kalenicy i ścian szczytowych). Na niektórych obszarach, gdzie pojawiają się porywiste wiatry, trzeba zamocować dodatkowo wszystkie dachówki. Innym błędem popełnianym podczas układania dachówek jest niemontowanie dachówek wentylacyjnych, które są niezbędne np. w dachach ze szczeliną wentylacyjną.

Dachówki często bywają rozmieszczane krzywo. Wykonawcy nierzadko mają także problem z ich szczelnym ułożeniem oraz z prawidłowym mocowaniem.

Nieprawidłowo zamocowana blachodachówkaprzy kryciu blachodachówką często zdarza się, że odstaje ona na łączeniach arkuszy, jest źle dopasowana do obróbek przy kominie, oknie dachowym czy też w koszach. Przez takie błędy pokrycie jest nieszczelne. Częstym błędem jest także używanie niewłaściwych narzędzi do przycinania – piły tarczowej, która niszczy powłokę blachy, co prowadzi do korozji.

Jeśli fragmenty papy nie zostaną ze sobą zgrzane lub zakład pomiędzy nimi będzie zbyt mały, w przyszłości pojawią się problemy
Jeśli fragmenty papy nie zostaną ze sobą zgrzane lub zakład pomiędzy nimi będzie zbyt mały, w przyszłości pojawią się problemy

Błędy w dachach płaskich

Źle zgrzana papa – w dachach krytych papą bardzo często zdarza się, że poszczególne fragmenty papy są ze sobą niezgrzane albo zakład pomiędzy nimi jest zbyt mały.

Nieprawidłowo wykonane obróbki – w dachach płaskich nierzadko obróbki są mocowane w sposób uszkadzający hydroizolację i przerywający jej ciągłość.

Niewłaściwie zamontowane odpływy – odpływy znajdujące się za wysoko nie spełniają swojej funkcji – woda nie spływa z dachu i gromadzi się na nim.

Nieszczelna hydroizolacjabrak uszczelnień w miejscach, w których przez hydroizolację przechodzą urządzenia i instalacje znajdujące się na dachu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.