Zacieniająca taras markiza

Do niedawna markizy kojarzyły się głównie z zadaszeniem nad wejściem do sklepu czy restauracji. Dziś montowane są w mieszkaniach i domach jednorodzinnych jako zadaszenia balkonów oraz tarasów, pełniąc funkcję ochronną przed nadmiernym nasłonecznieniem czy deszczem. Są także niezwykle interesującym elementem dekoracyjnym.

Taras jest łącznikiem między wnętrzem domu a kwiecistym ogrodem. To doskonałe miejsce wypoczynku po pracy, weekendowego biesiadowania w gronie znajomych czy letniego rodzinnego grillowania. Najczęściej lokalizowany od strony południowej lub południowo-zachodniej będzie naturalnie oświetlony przez cały dzień. Odpoczynek od męczących promieni słonecznych w upalne dni zapewni nam zadaszenie tworzące przyjemny cień. Jeśli w projekcie nie przewidziano dachu nad tarasem, dobrym rozwiązaniem będzie montaż rozkładanej markizy. Takie lekkie zadaszenie wykonane z mocnej, nieprzemakalnej tkaniny będzie pełniło funkcję osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz deszczem. Odpowiednio dobrana markiza będzie także stylową ozdobą elewacji domu. Aby sprawdzały się przez długi czas, materiał powinien być estetyczny i dobrze zaimpregnowany.

Rodzaje markiz

Markizy sprzedawane są w różnych wymiarach. Mogą służyć jedynie jako zadaszenie nad balkonem, lecz dobrze sprawdzą się także jako przykrycie dużych powierzchni tarasowych. Wyróżnia się trzy rodzaje

markiz przeznaczone do różnych miejsc. Najmniejsze są markizy balkonowe, które przeznaczone są do osłaniania przed słońcem okien, balkonów, loggii oraz małych tarasów. Większe od nich są markizy tarasowe, których wysięg może dochodzić nawet do 3,5 m. Montowane są najczęściej jako osłona dużych tarasów czy ogródków letnich. Ich konstrukcja składa się z przegubowych ramion, zaimpregnowanej tkaniny i mechanizmu pozwalającego regulować kąt nachylenia. Dobrze będzie zabezpieczyć je przed wiatrem bocznymi wspornikami przymocowanymi do ściany. Charakterystyczne są markizy koszowe, które mają półokrągły kształt. Najczęściej są wykorzystywane jako ozdoba wejść do restauracji czy sklepów, jednak można w ten sposób zadaszyć także wyjście na taras.

Konstrukcja markizy

Markiza złożona jest z aluminiowej konstrukcji w postaci belki mocującej połączonej z rurą nawojową, ramion, a także poszycia z PCW, akrylu lub dralonu. Wsporniki ramion umożliwiają płynną regulację kąta nachylenia markizy. Markizy różnią się od siebie sposobem zwijania. Mogą być całkowicie zwijane do pełnej kasety, częściowo chowane do półkasety zabudowanej od góry albo zwijane, ale odsłonięte. Markizą steruje się za pomocą taśmy, ręcznej korbki lub elektrycznego silniczka. Zaletą mechanizmu elektrycznego jest możliwość zamontowania automatu sterującego i czujnika deszczu oraz wiatru. Taki system automatycznie zwinie markizę, jeśli pogoda ulegnie pogorszeniu, i rozwinie ją, kiedy pojawi się na niebie słońce. Roleta elektryczna może być także sterowana ręcznie za pomocą przycisku lub pilota.

Trwały materiał

Wybierając roletę, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na kolor czy wzornictwo, ale także na jej trwałość. Jedynie wysoka jakość tkaniny sprawi, że będzie spełniała swoją funkcję i wyglądała estetycznie przez wiele lat. Materiał powinien być antystatyczny, odporny na płowienie pod wpływem słońca, siłę wiatru, rozdarcia oraz zanieczyszczenia, a także powinien odbijać promienie UV. Właściwa impregnacja zabezpieczy tkaninę przed kurzem, pleśnią, butwieniem, olejem oraz wodą.

Montaż markizy

Choć montaż markizy nie jest niczym skomplikowanym, lepiej nie brać się za niego samemu, gdyż stracimy gwarancję na mechanizm. Markizy można montować na trzy sposoby – do ściany budynku, do spodu balkonu znajdującego się powyżej tarasu lub do krokwi dachu. Każdy sposób wymaga innych technik i elementów mocujących, co należy przewidzieć przy wyborze uchwytów.

Konserwacja markizy

W przypadku gdy doszło do zabrudzenia poszycia markizy, należy je czyścić delikatnym środkiem myjącym, który nie wybieli materiału. Aby markiza była długowieczna, konieczne jest zabezpieczenie jej na zimę. Warto osłonić ją szczelną folią, zwracając szczególną uwagę na przykrycie całego mechanizmu.

Komentarze