Zadaszony taras, czyli salon w ogrodzie

Zadaszenie tarasu to rozwiązanie, które umożliwia korzystanie z zewnętrznej przestrzeni rekreacyjnej niezależnie od warunków pogodowych; podczas upałów można tam znaleźć przyjemny cień, a w trakcie letniej ulewy - bez przeszkód zjeść posiłek na świeżym powietrzu.

Taras pozbawiony zadaszenia oczywiście również posiada swoje zalety. Przede wszystkim umożliwia nieograniczony dostęp światła do pomieszczeń z nim sąsiadujących. Ta cecha jest istotna zwłaszcza zimą, gdy promienie słoneczne nie tylko doświetlają pokoje, ale również je dogrzewają. Poza tym brak zadaszenia ma korzystny wpływ na integrację wnętrza domu z otaczającym go ogrodem; nic nie ogranicza widoku na sąsiadującą z salonem przyrodę. Na tym jednak zalety otwartego tarasu raczej się kończą. Nie będzie można z niego korzystać podczas deszczu, a krzesła, stoły i pozostałe sprzęty będą narażone na niszczenie. Brak zadaszenia może okazać się uciążliwy również podczas upałów, kiedy to zacieniony zakątek zazwyczaj stanowi najbardziej poszukiwane miejsce.

Dach – część architektury domu

Każdy rodzaj dachu, nawet ten najlżejszy, wykonany z przezroczystego materiału, stanowi ingerencję w bryłę budynku. Ta dodatkowa konstrukcja powinna więc swoim kształtem, kolorem oraz rodzajem użytych materiałów pasować do architektury budynku. Aby daszek doskonale dopełniał całość i nie zaburzał funkcjonalności jakiegokolwiek elementu domu lub jego otoczenia, należy starannie przeanalizować jego styki ze ścianami oraz dopasować go do rozmieszczenia okien. Jego najniższy poziom oraz słupki konstrukcyjne nie powinny wchodzić w światło okien i drzwi. Zadaszenie może opierać się na wymienionych już słupkach lub zostać zamontowane wspornikowo na ścianie domu. Pierwsze rozwiązanie umożliwi montaż dachu o większej rozpiętości, może natomiast utrudnić efektywne zagospodarowanie przestrzeni tarasu.

Lekkie czy bardziej masywne?

Jeżeli zdecydujemy się na budowę zadaszenia, to pozostaje jeszcze pytanie związane z rodzajem materiału, potrzebnego do jego wykonania. Lekki daszek ze szkła lub płyt poliwęglanowych będzie stanowił mniej inwazyjne rozwiązanie, pasujące do niemal każdej bryły. Jest to jednak z reguły bardziej kosztowna propozycja, a na dodatek – nie do końca spełniająca swoje zadanie. Takie zadaszenie w upalne dni nie będzie źródłem satysfakcjonującego cienia, zimą natomiast, gdy spadnie śnieg, i tak będzie ograniczać dopływ światła do salonu. Dobrze spełni natomiast funkcję ochronną wobec mebli ogrodowych oraz posadzki na tarasie.

Z kolei pełne zadaszenie w wydatny sposób przyczyni się do stworzenia na tarasie zacisznego, komfortowego zakątka. Oprócz zacienienia tarasu będzie jednak także źródłem cienia dla salonu, co może okazać się niekorzystnym rozwiązaniem, zwłaszcza, gdy ograniczy dostęp promieni słonecznych do jedynych okien w pokoju dziennym. To może stanowić przykry i dokuczliwy efekt, zwłaszcza podczas długich zimowych miesięcy.

Krótki daszek lub markiza

Wyjściem pośrednim jest montaż częściowego zadaszenia lub markizy. Ta pierwsza konstrukcja może ochraniać drzwi na taras i dzięki temu ułatwiać komunikację na przykład w deszczowe dni. Krótki daszek nie ograniczy światła zimą, latem natomiast ochroni przed nadmiernym upałem. Z kolei markiza pozwoli na zacienienie tarasu w upalne dni; będzie chronić przed słońcem, ale nie przed deszczem. Zimą można ją bezpiecznie przechować w specjalnej kasecie. Do zacienienia tarasu może także posłużyć pergola z pnącą się roślinnością. Taka konstrukcja ochroni wypoczywających na tarasie przed słońcem, ale już nie przed deszczem. Przy tej okazji warto także pomyśleć o odpowiednim odizolowaniu tarasu murkiem lub ścianą zieleni, zwłaszcza od strony północnej i zachodniej, gdyż w naszej strefie klimatycznej najbardziej dokuczliwe wiatry wieją właśnie z tych kierunków.

Komentarze