Zadaszenie tarasu z żaluzji – wady, zalety, koszty

Zadaszenie z żaluzji jest ciekawym sposobem na wykończenie zabudowy nad tym miejscem wypoczynku. Daje komfort przebywania na zewnątrz bez względu na pewne zmiany pogody. Na czym polega zadaszenie tarasu żaluzjami i co charakteryzuje taką konstrukcję? Co składa się na jej koszt? Odpowiedzi przedstawiamy w poradniku.

Zadaszenie tarasu z żaluzji
Zadaszenie tarasu z żaluzji – wady, zalety, koszty

Zadaszenia tarasu – co ma wpływ na wybór?

Taras, z którego korzystamy chętnie w okresie letnim. W naszej szerokości geograficznej pogoda nie jest przyjazna takiej formie spędzania wolnego czasu. W związku z tym podstawą jest właściwe zadaszenie tarasu. Odpowiednio wykonane zapobiegnie ucieczce domowników do wewnątrz budynku w przypadku opadów deszczu. Wydłuży też ilość czasu, jaki będzie można spędzać na zewnątrz. 

Istnieje wiele sposób na zadaszenia tarasu. Sięgając po konkretny wariant, warto określić zapotrzebowanie. Zadaszenie może chronić przed deszczem, wiatrem, ale także intensywnym słońcem. Można wybrać zadaszenia rozsuwane lub stałe. Oferowane są też rozmaite materiały na zadaszenia: od tkaniny, poprzez panele i rolety, aż po płyty poliwęglanowe i blachy trapezowe. 

Zadaszenie z żaluzji – charakterystyka 

Żaluzje powszechnie kojarzą się z przesłonami okiennymi. Zadaszenie z żaluzji to konstrukcja przypominająca właśnie mechanizm stosowany na oknach. Wykorzystuje się tu lamele wykonane z dobrych stopów aluminium. Dzięki temu są lekkie, odporne na korozję, a także stosunkowo trwałe. Można spotkać się z żaluzjami dodatkowo pokrytymi farbą. Wówczas kolor można dostosować do charakterystyki konstrukcji i całego obiektu. 

Mechanika działania

Żaluzja w zadaszeniu jest ruchoma. W zależności od wariantu lamele mogą obracać się tylko wokół własnej osi lub całkowicie zwijać. W pierwszym wariancie ich ruchomość wynosi około 100 stopni. Pozwala to na uchylenie wszystkich lameli i zapewnienie przewiewu. Po całkowitym złożeniu tworzy się jednolite zadaszenie chroniące przed deszczem.

Zadaszenie z żaluzji zwijanych dodatkowo można zsunąć w jedno miejsce. Dzięki temu powstaje otwarty dach, wpuszczając promienie słoneczne. W tym wariancie lamele są montowane na szynach mocowanych do konstrukcji zadaszenia. 

Zadaszenie z żaluzji – korzyści 

Zadaszenie tarasowe z żaluzji daje ogromny komfort użytkowania. Przede wszystkim można dostosować dach do pogody. W czasie upałów pozostawia się jedynie przewiew, zasłaniając lamelami dostęp promieni słonecznych. Z kolei lamele całkowicie rozłożone stanowią skuteczne zabezpieczenie przed deszczem. Roleta ułożona pod kątem będzie odprowadzała wodę, a przebywanie na tarasie nadal będzie możliwe.  

Warto też wskazać na ciekawy wygląd takiego zadaszenia tarasu. Lamele aluminiowe są trwałe, dlatego na długo zachowają swój wygląd. Pomalowane na wybrany kolor staną się dekoracją i podkreślą aranżację. Cały system obejmujący szyny i mechanizm zwijania jest sprytnie ukryty wewnątrz konstrukcji, dlatego nie wpływa negatywnie na jej wygląd.

Przeczytaj również: Pergola – nowoczesne zadaszenie tarasu 

Gorsze cechy zadaszenia z żaluzji 

Po stronie wad zadaszenia z żaluzji można wskazać niewielką odporność na obciążenia śniegiem i lodem. W odróżnieniu od płyt poliwęglanowych, czy blachy falistej, to zadaszenie sprawdza się tylko na wiosnę i latem. Na zimę rolety trzeba całkowicie zwinąć, ponieważ dociążone śniegiem mogłyby się załamać. Zadaszenie z żaluzji jest też stosunkowo kosztowne, ale tę kwestię szerzej opisujemy w dalszej części poradnika. 

Ile kosztuje zadaszenie z żaluzji?

Koszt inwestycji w zadaszenie tarasu jest jednym z głównych czynników mających wpływ na wybór materiału. Zadaszenie z żaluzji nie należy do rozwiązań tanich. Już sam materiał potrzebny do przygotowania żaluzji, czyli aluminium, jest bardziej kosztowny, niż płyty poliwęglanowe i tkaniny rolet rzymskich. Do tego dochodzi cała konstrukcja mocowania żaluzji. Metr kwadratowy powierzchni to koszt od 200 złotych wzwyż. Do tego należy doliczyć standardowe elementy, czyli konstrukcję nośną ze słupami i wspornikami. 

Duży wpływ na koszt zadaszenia z żaluzji ma mechanizm odpowiedzialny za sterowanie nimi. Najprostsze mechanizmy ręczne często wliczane są w cenę sprzedawanej konstrukcji. Jednak ręczne zwijanie rolet, szczególnie o znacznych powierzchniach, jest bardzo uciążliwe. Dlatego inwestorzy chętnie wybierają system automatyczny. Całą pracę wykonuje tu siłownik, a sposób ustawienia rolety regulowany jest za pomocą pilota. Mechanizm może jednak podnieść cenę instalacji o ponad 1000 złotych. 

Dodatkowym czynnikiem jest montaż. Inwestor może spotkać się z trzema wariantami, jakie w tej dziedzinie oferują sprzedawcy:

  • montaż gratis – w ramach sprzedanych żaluzji producent decyduje się wysłać ekipę do zamontowania konstrukcji. Koszty zazwyczaj ukryte są w cenie, dlatego taka oferta będzie bardziej kosztowna, od pozostałych;
  • montaż płatny – sprzedawca oferuje wysłanie ekipy monterskiej, jednak za opłatą. Stawka naliczana jest różnie: od kilometra, ryczałtem, lub w inny sposób;
  • brak montażu – sprzedawca tylko wysyła konstrukcję, a o jej zamontowanie inwestor musi martwić się sam. W tym wypadku trzeba skorzystać z pomocy firm monterskich i proponowanych przez nie stawek;
  • montaż samodzielny - wiele konstrukcji jest zaprojektowanych w taki sposób, że można zamontować je samodzielnie. Wystarczą do tego dwie osoby i podstawowy zamysł techniczny. Koszt ogranicza się jedynie do prostych narzędzi i wolnego czasu poświęconego na montaż. 

Sprawdź: Zadaszenie tarasu z poliwęglanu – czy warto? Ile to kosztuje? 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.