Pergola – nowoczesne zadaszenie tarasu

Pergola jest ciekawym obiektem architektonicznym i wartym uwagi sposobem na zadaszenie tarasu. Ma bardzo uniwersalne zastosowanie i charakteryzuje ją ogromna funkcjonalność. Kiedy warto zdecydować się na pergolę jako zadaszenie tarasu? W jaki sposób można ją wykończyć? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego nowoczesnego zadaszenia tarasu.

Pergola w ogrodzie
Pergola – nowoczesny rodzaj zadaszenia tarasu

Pergola – charakterystyczne cechy 

Wybór metody zadaszenia tarasu ma spory wpływ na komfort płynący z jego korzystania w przyszłości. Wśród różnych propozycji takiej konstrukcji w ostatnich latach sporym uznaniem cieszą się pergole. Te elementy architektoniczne znane są z innych miejsc w obrębie ogrodu. Jako zadaszenie tarasu funkcjonują od stosunkowo niedługiego czasu. 

Pergola to rodzaj konstrukcji ogrodowej o charakterystycznej budowie. Składa się z dwóch ciągów podpór, które prowadzą szpalerami równolegle do siebie. Nad podporami umieszczono kratownicę lub konstrukcję z belek wiążących oba ciągi. 

Charakterystyczną cechą pergoli jest otwarte zadaszenie. Nie umieszcza się na niej zamkniętej połaci dachowej. W pergolach ogrodowych najczęściej takie konstrukcje porastały pnącza i krzewy. Przy budowlach traktowanych jako zadaszenie tarasu stosuje się już inne rozwiązania. 

Co na pergoli? Pomysły na wykończenie zadaszenia tarasu 

Pergola ma zadaszenie określane jako otwarte. Zapewnia to przewiewność, ale nie zawsze stanowi dobre zabezpieczenie przed deszczem. W konstrukcjach tarasowych stosuje się kilka typów zadaszenia. Do najpopularniejszych należą trzy z nich:

  • panele i rolety – to elementy wykonywane gównie z tworzywa sztucznego lub aluminium. Dobór ich konstrukcji pozwala na dostosowanie zadaszenia do warunków pogodowych. Panele obrotowe można ułożyć w kilku pozycjach. W zależności od potrzeb będą stanowiły pełne zadaszenie lub zapewnią przewiew. Rolety można dodatkowo całkowicie zwinąć i pozostawić otwartą przestrzeń nad tarasem;
  • tkaniny – tu można zastosować rozwijane pergole lub rolety rzymskie. Rozwinięte zadaszenie z tkaniny zachowuje przewiewność, a jednocześnie chroni przed słońcem i lekkimi opadami deszczu. Można je całkowicie zwinąć i otworzyć taras. Stanowią jednak gorsze zabezpieczenie w przypadku ulewnego deszczu;
  •  roślinność – tradycyjny sposób na zadaszenie pergoli. Rośliny zapewniają cień, a jednocześnie nadają temu miejscu niesamowicie urokliwego wyglądu. Ponadto mogą ochronić przed opadami deszczu i stanowić źródło owoców lub kwiatów dekoracyjnych. 

Wady i zalety pergoli nad tarasem 

Zadaszenie tarasu w formie pergoli jest stosunkowo nowym rozwiązaniem w naszym kraju. W związku z tym konsumenci nie zawsze wiedzą, czego mogą się po nim spodziewać. Zestawiamy najważniejsze argumenty za i przeciw temu rozwiązaniu. 

Po stronie zalet umieszczamy następujące cechy:

  • dowolny sposób montażu – pergole dają ogromną dowolność, jeśli chodzi o sposób wykończenia zadaszenia. Również konstrukcję nośną można zbudować na kilka sposobów. Słupy są wprowadzane do gruntu lub przykręcane do podłoża tarasu. Pergola może być połączona ze ścianą obiektu, a także oddalona od niego. To pozwala stworzyć ciekawe kompozycje aranżacyjne;
  • lekka konstrukcja – pergola jest wykonywana głównie z drewna, czasem z aluminium. Wpływa to na niewielką wagę samej konstrukcji nośnej. Nie wymaga też ciężkiego materiału do budowy zadaszenia. Przy jej wznoszeniu nie będą potrzebne szczególne fundamenty, ponieważ z reguły wystarczy oparcie jej na samym tarasie;
  • szybka budowa – wcześniej przygotowane profile lub belki można poskręcać w kilka godzin. Nie ma tu potrzeby prowadzenia prac murarskich. Jedyną trudność może sprawić kotwienie pergoli do ścian elewacyjnych;
  • różne funkcje – możliwość ustawienia zadaszenia tkaninowego lub rolet w różnych układach sprawia, że taras będzie wykorzystany w jeszcze większym stopniu. Odpoczynku na zewnątrz nie przerwą opady deszczu ani upał.

Co można powiedzieć o wadach pergoli? Wśród sceptyków tego rozwiązania najczęściej można usłyszeć następujące argumenty: 

  • wysokie koszty – sama konstrukcja nie jest tak kosztowna, jak niektóre rodzaje zadaszenia. Rolety i panele z reguły wyposażone są w automatyczny mechanizm do zwijania, rozwijania i zmiany ułożenia. To stanowi lwią część ceny całego zadaszenia tarasu;
  • konieczność impregnacji – przy wyborze pergoli wykonanej w konstrukcji drewnianej co kilka sezonów trzeba poddawać ją impregnacji i malowaniu. Choć to mało uciążliwe prace, nie każdy je lubi i ma na nie czas;
  • trudność z zabezpieczeniem bocznym – z założenia pergola ma zasłonę tylko w górnej części, a boczne „ściany” pozostają odsłonięte. Nawet najlepsze zadaszenie nie powstrzyma deszczu zacinającego z boku. Częściowo ten problem rozwiązują rolety boczne, ale to z kolei znów podnosi koszt całej konstrukcji.
  • charakterystyka roślin – wybierając osłonę roślinom, problem będzie stanowiło powolne porastanie konstrukcji w pierwszych latach. Nawet szybko rosnące pnącza nie będą w stanie stworzyć skutecznej zasłony przez 2-3 sezony. Z biegiem czasu będzie konieczna pielęgnacja krzewów, czyli ich regularne podcinanie i formowanie szpalerów. 

Pergola to interesujące zadaszenia tarasu, jednak niepozbawione wad. Przy odpowiednio dobranym projekcie i koncepcji aranżacyjnej, stanie się uroczym miejscem lubianym przez domowników. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.