Zadaszenie tarasu z poliwęglanu – czy warto? Ile to kosztuje?
Zadaszenie z poliwęglanu tarasu, altany lub ogrodu zimowego cieszy się obecnie wielką popularnością. Materiał ten ma wiele cech, które cenione są w konstrukcjach zewnętrznych, a zwłaszcza przy zadaszeniach. Poznaj zadaszenie tarasu z płyt poliwęglanowych, jego charakterystykę i koszty budowy.
Charakterystyka zadaszenia z poliwęglanu
Obecność nowoczesnych tworzyw sztucznych jest mocno widoczna w każdej dziedzinie życia, także w budownictwie. Jednym z materiałów znajdujących uznanie u wielu inwestorów jest poliwęglan. Ten polimer jest przezroczysty, jednak na etapie produkcji można nadawać mu kolor. Problemu nie sprawia także jego formowanie w wybrany kształt.
Zadaszenia tarasu z tego materiału można wykonać na kilka sposobów. Wielu producentów oferuje gotowe elementy. Mogą się znajdować wśród nich nawet półokrągłe daszki do mocowania nad całą powierzchnią niewielkiego tarasu lub balkonu. Z reguły jednak do zadaszenia tarasu wybierane są płyty, które mocuje się do stelaża.
Zalety zadaszenia z poliwęglanu
Przy tworzeniu zabudowy tarasu, poliwęglan jest traktowany jako alternatywa dla szkła. Materiał zachowuje najważniejszą zaletę szkła, jaką jest transparentność. Przepuszcza promienie słoneczne, choć są one nieco rozproszone. Znakomicie chroni przed deszczem, dlatego nawet intensywne opady można przeczekać na tarasie. Dobrze znosi wysokie i niskie temperatury, a także inne czynniki atmosferyczne.
Poliwęglan jest bardzo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Wynika to z jego elastyczności i niskiej kruchości. W przypadku uszkodzenia rozsypuje się na kawałki, które mają łagodne krawędzie. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko skaleczenia. Jest bardzo lekki, dlatego nie wymaga szczególnie mocnych konstrukcji nośnych. Płyty można łatwo formować, wiercić i przycinać za pomocą standardowych narzędzi.
Przeczytaj: Jak zrobić taras na podwyższeniu?
Słabsze strony zadaszenia tarasu płytami poliwęglanowymi
Wybierając zadaszenie tarasu z poliwęglanu, trzeba mieć na uwadze także jego wady. Są one związane głównie z promieniami słonecznymi. Cienkie płyty szybko się nagrzewają i na tarasie może panować nienośny zaduch. Ponadto z biegiem czasu promienie słoneczne niszczą powierzchnię poliwęglanu. Pojawiają się na niej zewnętrzne pęknięcia i marszczenia. Nie stanowi to zagrożenia dla nośności, ale pogarsza estetykę.
Po stronie wad należy postawić też niewielką odporność na obciążenie. Zadaszenie musi być ułożone pod kątem gwarantującym swobodny spadek deszczu, śniegu i lodu. Pod wpływem zamarzającego śniegu może dochodzić do pękania płyty.
Przygotowując projekt konstrukcji tarasu, należy wziąć pod uwagę niewielką nośność materiału. Warto sumiennie rozplanować rozstawienia wzmocnień oraz dopasować grubość płyty.
Zadaszenia tarasu – płyty poliwęglanowe kontra inne materiały
Powyżej przedstawiliśmy najważniejsze cechy zadaszenia z poliwęglanu. Jak ten materiał prezentuje się na tle innych, również wykorzystywanych do zadaszenia?
- Szkło – płyty poliwęglanowe są lżejsze, łatwiejsze do formowania i bezpieczniejsze, jednak szybciej niszczeją;
- Drewno – poliwęglan jest przezroczysty i nie wymaga konserwacji, z kolei drewno ma świetny wygląd;
- Blacha falista – to kolejny materiał nieprzezroczysty, a także bardzo intensywnie nagrzewających się i emitujących hałas w czasie deszczu. Jest jednak znacznie tańszy;
- Rolety rzymskie, panele i żaluzje – wszystkie te materiały zapewniają przewiewność i dają możliwość dostosowania przesłony do kąta padania promieni słonecznych, a także opadów deszczu. Poliwęglan jest jednak przesłoną skuteczniej chroniącą przed deszczem.
Zadaszenie z poliwęglanu – koszty
W powyższych zestawieniach wad i zalet nie poruszyliśmy kwestii cen. Koszt zadaszenia z poliwęglanu zależy od kilku czynników. Co należy określić przed przystąpieniem do kalkulacji?
- Grubość płyty – płyty o grubości kilku milimetrów kosztują około 50 złotych za m2. Do zadaszenia tarasu lepiej wybrać płyty grubsze, czyli ponad 10 mm. Tutaj ceny zaczynają się od 80 złotych za m2. Jeśli dodatkowo płyta ma stanowić zaciemnienie i być kolorowa, koszt będzie wyższy;
- Konstrukcja – stelaż dla płyt poliwęglanowych najczęściej wykonuje się z drewna lub aluminium. W tym pierwszym wypadku koszt będzie nieco większy. Najtaniej wychodzą gotowe stelaże aluminiowe, jednak może pojawić się trudność z dostosowaniem ich do rozmiaru tarasu;
- Montaż – często konstrukcję nośną dla zadaszenia z poliwęglanu wykonują sami inwestorzy. Wówczas koszt jest niższy. Jeśli zdecydujemy się zlecić budowę zadaszenia firmie monterskiej, trzeba doliczyć robociznę. Tu koszt może wynosić od kilkuset złotych i będzie zależał od powierzchni zadaszenia.
Zadaszenie tarasu z poliwęglanu nie będzie może bardzo widowiskowe i oryginalne. Ma jednak wiele cech, które wpływają na jego popularność. To przede wszystkim duża funkcjonalność, przystępny koszt i możliwość samodzielnego wykonania budowli.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.