Rozsuwane zadaszenia tarasu - dostępne rodzaje

Zadaszenie tarasu zapewnia ochronę przed deszczem i wiatrem. Może jednak powodować duszność w upalne dni i oddzielać taras od otoczenia. Czy rozsuwane zadaszenia tarasów jest rozwiązaniem problemów z tarasem? Poznajcie sposoby na wykonanie takiej konstrukcji.

Rozsuwane zadaszenie tarasu
Rozsuwane zadaszenie tarasu - jakie są możliwości?

Rozsuwane zadaszenia tarasów - co to jest?

Tarasy to miejsca wypoczynku, które nie lubią kapryśnej pogody. Często nawet lekki deszcz w okresie letnim może zniszczyć przyjemność płynącą z takiego wypoczynku. Dlatego powszechnym zabiegiem stało się montownie zadaszenia tarasu. Pozwala ono osłonić się przed deszczem i wiatrem, a w efekcie spędzać więcej czasu na zewnątrz.

Nie zawsze funkcja ochronna zadaszenia jest potrzebna i może okazać się uciążliwa. Szczególnie w okresie upałów i wysokich temperatur, pod standardowym zadaszeniem będzie robiło się duszno. Z kolei wieczorami dach może zasłaniać promienie słoneczne, które o tej porze dnie są pożądane.

Rozsuwane zadaszenia tarasów to konstrukcja rozwiązująca większość wymienionych problemów. Odpowiednio zaprojektowane, będzie chroniło przed deszczem, ale także tworzyło zasłonę przed słońcem. Pozwoli korzystać z tarasu jeszcze dłużej niż stałe zadaszenie. Jednocześnie jego zastosowanie nie wymaga budowy dodatkowych konstrukcji nośnych.

Zalety i wady rozsuwanego zadaszenia tarasów

Zanim zdecydujemy się zainwestować w rozsuwane zadaszenia tarasów, należy dokładnie przeanalizować jego wady i zalety. Dzięki temu łatwiej będzie ocenić, czy właśnie takie wykończenie tarasu w naszym domu sprawdzi się najlepiej.

Do zalet rozsuwanego zadaszenia tarasów należą:

  • uniwersalne zastosowanie - rozsuwane zadaszenie przede wszystkim ułatwi dostosowanie się do warunków pogodowych. Dotyczy to nie tylko deszczu i wiatru. Rozsuwane przesłony mogą tylko częściowo zasłonić promienie słoneczne. Dlatego w południe promienie nie będą tak uciążliwe, a wieczorem nadal będą ogrzewały użytkowników tarasu;

  • wiele styli - rozsuwane zadaszenia tarasów można zaprojektować niemal w dowolnej formie. Uda się dopasować je zarówno do konstrukcji pergoli tarasowej, jak i elewacji budynku. Dlatego może stanowić dopełnienie stylistyki obiektu.

Po stronie słabszych stron takiej konstrukcji trzeba postawić następujące cechy:

  • skomplikowana konstrukcja - niektóre projekty są trudniejsze w realizacji i wymagają szczególnego podejścia konstruktorów. Mogą też wymagać montażu dodatkowych urządzeń i mechanizmów;

  • wyższa cena - większa komplikacja projektu i dodatkowe mechanizmy wpływają na podniesienie kosztów związanych z rozsuwaną zabudową tarasu.

Stałe zadaszenia tarasu w formie rozsuwanej

Rozsuwane zadaszenia tarasów osadzane są na klasycznej pergoli tarasowej. Są to konstrukcje osadzone na czterech lub sześciu słupach nośnych, na których powierzchni znajduje się rama. Mówiąc o zadaszeniu stałym, mamy na myśli materiały inne, niż tkaniny, o których opowiemy później. Najczęściej spotyka się płyty poliwęglanowe w ramach lub panele metalowe i wykonane z tworzyw sztucznych.

Płyty poliwęglanowe

Zadaszenie poliwęglanowe tarasu
Plekspol
Zadaszenie poliwęglanowe tarasu

Poliwęglan jest jednym z bardzo popularnych materiałów stosowanych do budowy zadaszenia. Umieszczone w ramkach transparentne płyty chronią przed deszczem i wiatrem, jednak przepuszczają promienie słoneczne. Są lekkie, stosunkowo tanie, a dodatkowo można przygotować je na dowolny wymiar.

Konstrukcja zadaszenia rozsuwanego zaprojektowana jest w taki sposób, że ramki są wyposażone w rolki i zamocowane do szyn. Może być tak wykończona co druga ramka lub każda poza ostatnią. Płyta zamocowana na stałe będzie stanowiła bazę, nad którą można zatrzymać zsunięte elementy. Płyty mogą rozsuwać się wzdłuż lub w poprzek pergoli.

Przeczytaj: Zadaszenie tarasu z żaluzji – wady, zalety, koszty

Panele (lamele)

Pergola lamelowa rozsuwana
Aplo
Pergola lamelowa rozsuwana

Metalowe panele nie należą do najpopularniejszych ze względu na szybkie nagrzewanie się i słabą odporność na korozję. Dlatego najczęściej stosuje się lekkie panele aluminiowe o przekroju prostokątnym. Można też znaleźć panele wykonane z tworzyw sztucznych.

Elementy są nieprzezroczyste, zatem stanowią barierę dla deszczu i słońca. Mocowane są na szynach z reguły prowadzących od strony budynku na zewnątrz. Można też ułożyć je inaczej, jeśli wymaga tego nasłonecznienie tarasu.

W standardowym ułożeniu panele tworzą jednolitą połać dachową ze spadkiem. Pozwala to odprowadzać deszczówkę. W drugim ustawieniu panele obraca się wokół własnej osi, dzięki czemu tworzą szczeliny przepuszczające światło i powietrze. W razie potrzeby panele można zsunąć ze sobą i całkowicie odsłonić zadaszenie.

Rozsuwane zadaszenia tarasu z tkaniny

Rzosuwane zadaszenie tarasu z tkaniny
Tarasola
Rzosuwane zadaszenie tarasu z tkaniny

Tkaniny wybierane na zadaszenie tarasu są chyba najpopularniejszym sposobem na wykończenie tej przestrzeni. Dają nie tylko wiele możliwości, jeśli chodzi o wybór ich stylistyki. Świetnie sprawdzają się także jako rozsuwane zadaszenia tarasów.

Do zadaszenia tarasu wybiera się przede wszystkim tkaniny poliestrowe. Nie chłoną wilgoci i chronią przed lekkimi opadami deszczu. Dodatkowo ich kolorystykę można dobrać do intensywności promieni słonecznych w danym miejscu. Ciemniejsze ochronią przed mocnymi promieniami, choć mocniej się nagrzewają. Jasne rozproszą promienie, ale pod zadaszeniem nie ma poczucia duszności.

Rozsuwane zadaszenia tarasów mogą być wykonane w kilku konstrukcjach. Do najpopularniejszych należą:

  • lamelowe - na konstrukcji pergoli umieszczona jest tkanina w formie lameli, które zwijają się podobnie do paneli;

  • rzymskie - tkanina jest wyszyta w taki sposób, że przy zwijaniu składa się w elegancki i powtarzalny kształt przypominający fale;

  • zwijane - tutaj materiał zwija się podobnie do rolet okiennych i pozostaje wewnątrz zabudowanej metalowej konstrukcji chroniącej tkaninę;

  • markizy zwijane - jedyny typ rozsuwanego zadaszenia tarasów, który nie wymaga pergoli i innych konstrukcji nośnych. Mocuje się je do ściany budynku. Markizy mogą rozwijać się z rolki lub rozkładać podobnie do rolet rzymskich.

Rozsuwane zadaszenia tarasów - sterowanie

Ważnym elementem rozsuwanego zadaszenia tarasów jest system sterowania. Tylko przy mniejszych konstrukcjach można pozostać przy ręcznym otwieraniu i zamykaniu przesłon. Najczęściej z pomocą przychodzi technologia.

Zadaszenie może być rozsuwane za pomocą wysięgników ułożonych w konstrukcji nożycowej lub zamocowanych po obu stronach zadaszenia. Drugim typem konstrukcji są systemy linowe umieszczone w szczelinach pergoli. Są odpowiedzialne za ściąganie tkaniny lub pojedynczych paneli.

Przy ruchomym zadaszeniu tarasu wykorzystuje się silniki odpowiedzialne za zwijanie i rozwijanie. Dawniej markizy były rozwijane za pomocą mechanizmu korbowego, co już nie jest stosowane. Obecnie montuje się panele sterowania wewnątrz budynku lub pod zadaszeniem. Mechanizmy są też obsługiwane z pilota, a nawet za pomocą aplikacji.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.