Taras - budowa krok po kroku, materiały, fundamenty, koszty

Taras jest zewnętrzną częścią budynku, która powiększa strefę wypoczynkową całego obiektu. Można wybudować go na wiele sposobów i z wykorzystaniem różnych materiałów. Poznajcie najpopularniejsze technologie budowy i wykańczania tarasu.

Taras przed domem
Taras - budowa, materiały, koszty

Projekt i planowanie tarasu

W okresie od wiosny do jesieni taras można potraktować jako przedłużenie salonu. Odpowiednio przygotowany i wykonany, będzie świetnym miejscem do odpoczynku nie tylko podczas letnich wieczorów. Żeby okazał się funkcjonalnym miejscem, nie może być wykonany na podstawie przypadkowego projektu.

O tarasie należy pomyśleć już na etapie projektowania budynku. Uwzględnienie go w projekcie pozwoli stworzyć konstrukcję o optymalnych wymiarach i funkcjonalności. Łatwiejsze będzie także skomponowanie tarasu z pozostałymi pomieszczeniami w domu.

Przy projektowaniu tarasu trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wielkość. Jeśli chcemy uniknąć zgłaszania prac budowlanych do urzędu, jego powierzchnia musi być mniejsza niż 35 m2. Dolną granicę powinna wyznaczać funkcjonalność. Na tarasie musi zmieścić się komplet wypoczynkowy i miejsce do grillowania. Ilość wolnej przestrzeni powinna pozwalać na swobodne korzystanie z tych akcesoriów. Warto też wybrać usytuowanie tarasu od strony południowej i zaplanować wyjście na zewnątrz z salonu.

W dobrym projekcie trzeba też rozwiązać różne zagadnienia techniczne. Chodzi przede wszystkim o materiał, z jakiego chcemy wykonać taras i jego wykończenie. Trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża, utrzymaniu spadku i izolacji przeciwwilgociowej.

Rodzaje fundamentów pod taras

Budowę tarasu trzeba rozpocząć od odpowiedniego przygotowania fundamentów. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążeń zmiennych na powierzchni, a także masy własnej samej konstrukcji. W zależności od przewidzianych obciążeń stosuje się kilka typów fundamentów:

  • płyta żelbetowa - to najpopularniejsza podstawa pod taras, którą wykonuje się z betonu wzmocnionego zatopionym zbrojeniem stalowym. Płytę wylewa się na wcześniej przygotowane utwardzone podłoże. Zakres płyty wyznacza ułożone deskowanie;

  • podbudowa z kruszyw - podbudowa to zagęszczone kruszywa o znacznej twardości i nośności. Ma grubość około 30 - 40 cm i jest wykonana z kruszyw i piasku, a czasem także z chudego betonu;

  • betonowe podpory - przy lekkich tarasach wystarczy wykonanie miejscowego fundamentu. Co kilkadziesiąt centymetrów wykonuje się otwory w gruncie, do których wsuwana jest rura PCV, a jej wnętrze wypełniane betonem.

Dobór odpowiedniego fundamentu, jego grubość i rozmieszczenie należy obliczyć indywidualnie dla danego typu tarasu. Pod uwagę trzeba wziąć rodzaju podłoża, planowany rozmiar tarasu, materiał i kilka innych czynników.

Materiały i budowa tarasu - krok po kroku

Budowa tarasu przed domem
Budowa tarasu przed domem

Taras można zbudować na kilka sposobów, wykorzystując do tego różne materiały wykończeniowe. Wybór odpowiednich powinien być podyktowany pożądaną stylistyką, trwałością, a także dostępnym budżetem.

Taras drewniany

Drewno jest materiałem chętnie wykorzystywanym do budowy rozmaitych obiektów. Tarasy drewniane wznosi się przede wszystkim przy domkach letniskowych i domach utrzymanych w rustykalnej stylistyce. Jednak ten materiał ma na tyle uniwersalny wygląd, że będzie pasował także do bardziej nowoczesnych obiektów. Drewno wymaga regularnej pielęgnacji, dlatego w dużej mierze od nas samych zależy żywotność takiej budowli.

Taras drewniany układa się na fundamencie z betonowych podpór, które umieszczone są w podłożu w odległości maksymalnie jednego metra od siebie. Do podstaw na kotwach montuje się drewniane legary, a pomiędzy materiałami trzeba zastosować izolację przeciwwilgociową z papy. Dzięki temu drewno nie będzie chłonęło wilgoci z podłoża.

Bezpośrednio na kątownikach trzeba ułożyć deski tarasowe. Warto wybrać deski o szerokości nie większej niż 15 cm. Takie elementy wolniej ulegają wypaczeniu. Przy montażu zachowuje się odległość kilku milimetrów pomiędzy deskami, by przez takie szczeliny swobodnie mogła odpływać woda. Do mocowania desek można wykorzystać specjalne zatrzaski lub wkręty ze stali nierdzewnej. Nie zaleca się elementów montażowych cynkowanych i fosfatowanych, które z czasem mogą pozostawiać ciemne zacieki na drewnie.

Taras z kostki brukowej

Kostka brukowa betonowa należy do materiałów najchętniej wybieranych do budowy tarasów. Proces budowy jest stosunkowo łatwy, a całą konstrukcję charakteryzuje ogromna trwałość. Wybierając kostki w różnych wzorach i kolorach, można wykonać podłoże interesujące stylistycznie.

Ze względu na dużą masę własną, kostki brukowe układane są na podbudowie z kruszyw. Podbudowa ma warstwę około 25 cm, na którą składa się 20 cm kruszywa łamanego i 5 cm zagęszczonego piasku. Na tak przygotowanym podłożu można układać kostki betonowe, zaczynając od ściany budynku. Pomiędzy płytkami zachowuje się szczeliny do 5 mm i wypełnia je piaskiem. Następnie podłoże należy ubić za pomocą wibratora płytowego.

Taras z płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne na tarasie to jedna z najpopularniejszych metod wykańczania tej przestrzeni. Dobierając konkretne wzory płytek, można uzyskać zaskakujące efekty wizualne. Płytki inspirowane betonem nadadzą minimalistycznego charakteru, a drewnopodobne ułatwią stworzenie przestrzeni o naturalnym wyglądzie. Wadą takiego tarasu jest trudny montaż i bardzo wysoki koszt.

Fundament stanowi płyta betonowa, na której wylewa się warstwę wyrównującą. Na tym etapie trzeba przypilnować spadku, który musi odprowadzać wodę od ścian budynku na zewnątrz. Na wylewkę nakładana jest folia w płynie, a następnie płytki ceramiczne na kleju. Ze względu na zróżnicowane warunki na zewnątrz, warto wybrać elastyczny klej i fugę. Także płytki nie powinny mieć dużych rozmiarów, co zapobiegnie pękaniu kafelek w czasie mrozów.

Taras wykończony żywicami polimerowymi

Żywice polimerowe są powszechnie stosowane do wykańczania podłóg przemysłowych i obiektów publicznych. Są odporne na ścieranie, wodoodporne i nie niszczą się pod wpływem działania promieni słonecznych. Ich właściwości pozwalają też na użycie tego materiału przy wykańczaniu powierzchni tarasu. Nie zalecamy stosowania farb do betonu, które są mało trwałe, a ich wygląd pozostawia wiele do życzenia. Lepsze są samorozlewające się wielowarstwowe żywice.

Przy wykańczaniu tarasu można wybrać konkretny kolor żywicy i dostosować ją do barwy obiektu. Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest kamienny dywan. W tym przypadku wykorzystuje się specjalnie przygotowane kolorowe kruszywo, które zatapiane jest w przezroczystej żywicy. Pozwala to stworzyć unikalny efekt wizualny, a dodatkowo wystające kamienie tworzą powłokę antypoślizgową.

Podstawę tarasu tworzy się w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku płytek ceramicznych. Na zagruntowanej warstwie wyrównującej rozlewa się kolejne warstwy żywicy. Każdą z nich trzeba rozprowadzić za pomocą pacy, a następnie odpowietrzyć, wykorzystując do tego wałek z kolcami.

Koszty wykonania m2 powierzchni tarasu

Taras z płyt - budowa
Taras z płyt - budowa

Ważnym czynnikiem, który ma wpływ na wybór typu konstrukcji, jest cena. Biorąc pd uwagę średni koszt materiałów budowlanych, oszacowaliśmy koszt metra kwadratowego tarasu wykonanego w poszczególnych technikach. Ceny przedstawiają się następująco:

  • taras drewniany - od 60 do 100 złotych za m2;

  • taras z kostki brukowej - od 70 do 100 złotych za m2;

  • taras z płytek ceramicznych - od 120 do 200 złotych za m2.

  • taras wykończony żywicami polimerowymi - od 80 do 150 złotych za m2;

W szacunkach nie uwzględniliśmy kosztów robocizny i projektu. W przypadku tarasów wiele prac można przeprowadzić samodzielnie. Wykonując taras nie wymagający zgłoszenia, nie trzeba przygotowywać też profesjonalnego projektu. Koszty mogą jednak wzrosnąć, jeśli wybierzemy nietypowe materiały wykończeniowe.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.