Jakie wybrać zadaszenie tarasu? Rodzaje, zalety i wady, koszty

Zadaszenie tarasu poprawia funkcjonalność strefy wypoczynkowej i daje możliwość użytkowania jej także przy niekorzystnej pogodzie. Do wykonania zadaszenia można wykorzystać różne materiały. Przedstawiamy najpopularniejsze sposoby na budowę zadaszenia tarasu.

Nowoczesne zadaszenie tarasu
Jakie zadaszenie tarasu wybrać? Rodzaje, ceny

Czy warto budować zadaszenie tarasu?

Trudno znaleźć osoby, które nie lubią spędzać wolnego czasu na tarasie przed domem. Największym problemem związanym z tą formą wypoczynku jest duża zależność od warunków pogodowych. Nawet przelotne opady deszczu mogą zepsuć przyjemność i zagonić do wewnątrz mieszkania.

Rozwiązaniem tego problemu jest budowa zadaszenia tarasu. Polega to na stworzeniu wiaty nad miejscem wydzielonym na taras. Zadaszenie nie ochroni przed zimnem, wiatrem i zacinającym deszczem. Ograniczy też nieco poczucie wolnej przestrzeni wokół tarasu. Jednak konstrukcja osłoni użytkowników tarasu przed deszczem, a także intensywnymi promieniami słonecznymi. Jeśli zatem lubicie spędzać czas na tarasie i zapraszać bliskich do wspólnej biesiady, warto zainwestować w zadaszenie tarasu.

Jak zaplanować zadaszenie tarasu?

Pierwszym krokiem do budowy zadaszenia tarasu będzie solidny projekt. Zanim zmierzycie potencjalną powierzchnię konstrukcji i udacie się do marketu budowlanego, warto zastanowić się nad doborem materiałów. Od tej decyzji będzie zależała nie tylko cena i wygląd konstrukcji, ale także jej użyteczność. Dla ułatwienia polecamy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

1. Ile światła chcesz wpuścić na taras i do sąsiadujących z nim pomieszczeń?

Zadaszenie tarasu doprowadzi do częściowego zacienienia sąsiadujących z nim pomieszczeń, a także samego miejsca wypoczynku. Jeśli wybierzesz pokrycie przezroczyste, zacienienie będzie mniejsze.

2. Czy zadaszenie ma być stałe, a może tymczasowe z możliwością złożenia?

Konstrukcje na stałe są solidniejsze i stanowią dobrą bazę do stworzenia ogrodu zimowego. Z kolei zadaszenia tkaninowe składane są tańsze i dają możliwość dostosowania zadaszenia do warunków atmosferycznych.

3. Jaki wygląd powinna mieć konstrukcja?

Zadaszenie tarasu powinno być spójne ze stylistyką całego budynku, ponieważ stanowi ważny element elewacji. Weź to pod uwagę, wybierając materiał konstrukcyjny, rodzaj zadaszenia, a także kolorystykę.

4. Z jakiego materiału będzie konstrukcja nośna?

Zastanówcie się, czy zadaszenie musi mieć stelaż, a może jest sposób, żeby go nie budować. Jeśli potrzebna jest konstrukcja nośna, warto rozważyć, jaki materiał i w jakich wymiarach będzie w stanie przenieść planowane obciążenia.

5. Jakie środki możesz przeznaczyć na budowę zadaszenia?

Na koniec pora dokonać obliczenia i zaplanować budżet. Niektóre materiały wykończeniowe mogą znacznie podnieść koszt całej budowli, a przy tym nie zawsze poprawiają jej wygląd. To moment, żeby znaleźć optimum pomiędzy planami a możliwościami finansowymi.

Dobór konstrukcji nośnej do budowy zadaszenia tarasu

Budowa zadaszenia tarasu rozpoczyna się zawsze od przygotowania konstrukcji nośnej. Z reguły jest to forma stelaża, na którym będą opierały się materiały zadaszenia. Poza obliczeniem nośności konstrukcji i doborem odpowiednich profili trzeba wziąć pod uwagę na takie cechy, jak:

  • sposób łączenia elementów;

  • osadzenie w podłożu;

  • mocowanie do ścian budynku.

Do najpopularniejszych konstrukcji nośnych stosowanych przy budowie zadaszenia, należą:

  • stelaż drewniany - konstrukcja wykonana z kantówek i słupków z litego drewna. Drewno nadaje miejscu wrażenia przytulności i świetnie wpasowuje się w przestrzeń przed domem. Nie sprawia też problemu przy montażu i obróbce, dlatego wielu majsterkowiczów może stworzyć stelaż samodzielnie. Materiał jest jednak stosunkowo drogi, a także wymaga sezonowej pielęgnacji;

  • stelaż stalowy lub aluminiowy - skręcany lub spawany z profili metalowych. Jest stosunkowo lekki, a odpowiednio zabezpieczony dobrze znosi działanie czynników atmosferycznych. Nie sprawdza się jednak przy bardzo ciężkich pokryciach i z reguły jest kupowany jako gotowa konstrukcja;

  • wsporniki - rodzaj konstrukcji nośnej, która nie przenosi obciążenia na grunt za pomocą belek pionowych. Jest jedynie zamocowana do ściany budynku. Wsporniki nie zajmują wolnej przestrzeni, a budowa takiej konstrukcji jest stosunkowo tania i łatwa. Sprawdzają się jednak przede wszystkim przy lekkich materiałach, czyli przy płytach poliwęglanowych i tkaninach.

Najpopularniejsze materiały do zadaszenia tarasu

Zadaszony taras
Zadaszony taras

Po zaplanowaniu konstrukcji nośnej lub wsporników, pora na budowę zadaszenia. To od materiału wybranego do zadaszenia tarasu będzie zależała waga całej konstrukcji, stopień przepuszczania światła, a także wygląd. Przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do budowy pokrycia.

Płyty poliwęglanowe

Lekkie płyty z tworzywa sztucznego, najczęściej tłoczone w konstrukcji komorowej. Można montować je na wkrętach i śrubach, a także dowolnie docinać na wymiar. Są też stosunkowo tanie, a oferty producentów obejmują różne kształty, kolory i formy. Są jednak mało odporne na uszkodzenia mechaniczne i szybko się niszczą. Dodatkowo są nieprzewiewne i utrzymują wewnątrz ciepło, dlatego na tarasie może być parno.

Szkło

To zadaszenie jest znacznie droższe od płyt poliwęglanowych, ma większą wagę i powinno być zamawiane na wymiar. Jest jednak bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie niszczy się pod wpływem promieni słonecznych. Pod takim pokryciem nie ma już tak uciążliwego poczucia duszności. Szkło nadaje obiektowi elegancji, ponieważ pasuje do większości nowoczesnych stylów aranżacyjnych. Dodatkowo zapewnia najlepszą przepuszczalność promieni słonecznych.

Blacha trapezowa lub blachodachówka

Zadaszenie tarasu blachą należy do najtańszych sposobów na wykończenie tej przestrzeni. Materiał jest odporny na czynniki atmosferyczne, trwały, lekki i łatwy w montażu. Blachodachówki są bardziej estetyczne i dają możliwość dostosowania wyglądu do pokrycia dachowego. Blacha trapezowa ma jednak kiepską estetykę. Ponadto takie zadaszenia są bardzo głośne w przypadku opadów deszczu i mogą się mocno nagrzewać.

Dachówka ceramiczna

To nietypowe zadaszenie trasu, które jednak ma ogromne zalety. Dachówka jest najtrwalsza ze wszystkich materiałów, nie przegrzewa się i świetnie wygląda. Można nią stworzyć ciekawe aranżacje śródziemnomorskie, a także przytulne w stylu rustykalnym. Dachówka jest jednak droga i wymaga zastosowania bardzo solidnej konstrukcji nośnej.

Drewno

Drewno jest lekkie, trwałe, a dodatkowo bardzo łatwo możne je formować. Świetnie pasuje wyglądem do naturalnego otoczenia. Jeśli zabezpieczycie deskowanie papą, konstrukcja będzie też w pełni szczelna. Niestety wadą jest wysoki koszt budowli i konieczność regularnego malowania i zabezpieczania drewna. Jest też nieprzezroczyste i może zaciemnić wnętrze.

Inne rodzaje pokrycia tarasu

Przedstawione powyżej najpopularniejsze metody na zadaszenie tarasu nie są jedynymi. Warto wspomnieć o bardziej nietypowych sposobach na wykończenie tej części budynku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie w każdej przestrzeni będą pasowały, a ponadto wymagają konkretnych warunków.

Tkaninowe zadaszenia tarasu

Zadaszenia wykonane z materiału należą ostatnio do najmodniejszych i najchętniej stosowanych typów zadaszenia. Oferowane są w wielu wymiarach i kolorach. Można je układać w formie poziomych rolet rzymskich, żagli ogrodowych, a także standardowych markiz. Mogą być montowane jako samodzielna konstrukcja na wspornikach lub na stelażach drewnianych. Świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie zadaszenia ze szkła lub płyt poliwęglanowych.

Tkaninowe wykończenie tarasu chroni przed intensywnymi promieniami słonecznymi. Wybierając jasne kolory tkaniny, można jednak przepuścić wiele światła. Materiał jest przewiewny i stosunkowo tani. Tkanina nie chroni jednak przed opadami deszczu, trzeba ją zwijać po sezonie, a w czasie silnego wiatru może ulec uszkodzeniu.

Zielone zadaszenie tarasu

Zadaszenia tarasu wykonane z odpowiednio poprowadzonych roślin jest niezwykle atrakcyjne. Można wykorzystać do tego krzewy ozdobne, pnącza, a nawet winorośle. Rośliny mogą piąć się po stelażach przygotowanych z dowolnego materiału, zapewniając cień i przewiewność. Pod nimi taras będzie wyglądał niezwykle naturalnie, a także z zewnątrz może sprawiać świetne wrażenie.

Wadą zielonego zadaszenia jest słaba ochrona przed deszczem. Rośliny trzeba też regularnie pielęgnować i systematycznie przycinać. Problem mogą stanowić też ptaki, drobne gryzonie i owady, które zadomowia się w gęstej roślinności.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.