Zakładamy żywopłot w ogrodzie

Żywopłot jest dobrym pomysłem na oddzielenie posesji od otoczenia. Stanowi nie tylko barierę uniemożliwiającą podglądanie przez wścibskiego sąsiada czy przechodniów, ale także chroni ogród przed kurzem, osłabia siłę wiatru i tłumi hałasy.

Chcąc oddzielić posesję od otoczenia, nie musisz budować wysokiego muru. Dobrym pomysłem na odseparowanie się od uciążliwego sąsiada czy od ulicznych hałasów jest posadzenie żywopłotu. Koszt jego założenia jest dużo mniejszy od kosztu budowy ogrodzenia. Warto o nim pomyśleć tuż po wybudowaniu domu, ponieważ swoją funkcję będzie spełniał dopiero po kilku latach. Należy umiejętnie dobrać gatunki roślin i odpowiednio je pielęgnować, żeby uzyskać zamierzony efekt.

Żywopłoty formowane wymagają regularnego przycinania. Dzięki temu możemy nadawać im geometryczną formę
Żywopłoty formowane wymagają regularnego przycinania. Dzięki temu możemy nadawać im geometryczną formę

Żywopłot naturalny czy strzyżony?

Żywopłot naturalny to taki, którego się nie formuje, a zatem wymaga mniej prac pielęgnacyjnych. Jest mniej zwarty, a zatem będzie mniej skutecznie pełnił funkcję osłony przed wzrokiem przechodniów. Można jednak zagęścić żywopłot, od dołu sadząc niższe rośliny. Zaletą żywopłotów naturalnych jest to, że osiągają pożądaną wysokość szybciej niż żywopłoty formowane. Żywopłoty liściaste zajmują jednak dużo miejsca w ogrodzie. Ich szerokość może wynosić nawet do 4 metrów, zaś wysokość niestrzyżonych żywopłotów będzie taka jak maksymalna wysokość rośliny, z której został wykonany. Pięknie wyglądają szczególnie te złożone z roślin kwitnących i obficie owocujących. Żywopłoty iglaste nie są tak szerokie. Rosną szybciej niż liściaste, a zatem w szybszym tempie uzyskamy pożądaną osłonę posesji.

Koszt założenia żywopłotu jest dużo mniejszy od kosztu budowy ogrodzenia. Żeby jednak uzyskać zamierzony efekt, należy umiejętnie dobrać gatunki roślin i odpowiednio je pielęgnować. 

Żywopłoty formowane wymagają częstych zabiegów pielęgnacyjnych z uwagi na fakt, że wymagają regularnego przycinania. Poprzez przycinanie możemy im nadawać geometryczną formę oraz kontrolować wysokość i szerokość. Żywopłoty formowane tworzą gęstą osłonę, a ponieważ wymagają posadzenia dużej liczby roślin, są droższe od żywopłotów naturalnych. Regularne przycinanie pozbawia rośliny kwiatów i owoców. Należy pamiętać, że nie wszystkie żywopłoty liściaste zapewnią nam osłonę przez cały rok. Jeśli chcemy utworzyć gęstą całoroczną barierę, lepiej wybrać żywopłot z krzewów zimozielonych.

Czas rozrostu żywopłotu

Na gęsty, wysoki żywopłot poczekamy kilka lat, dlatego najlepiej pomyśleć o jego posadzeniu tuż po skończeniu budowy domu. Warto pamiętać, że żywopłot nieformowany osiągnie wysokość 1,5–2 metrów po 2–8 latach w zależności od gatunku roślin, zaś na uzyskanie gęstego żywopłotu formowanego poczekamy nawet 5–10 lat. Dobrym, ale drogim rozwiązaniem dla osób, które nie chcą czekać wiele lat na piękny żywopłot i nie mają czasu na regularne zabiegi pielęgnacyjne, jest zakup roślin iglastych odmian kolumnowych żądanej wysokości.

Jeśli gleba jest żyzna i niezachwaszczona, wystarczy ją przekopać na głębokość szpadla w pasie o szerokości około 50–70 cm
Jeśli gleba jest żyzna i niezachwaszczona, wystarczy ją przekopać na głębokość szpadla w pasie o szerokości około 50–70 cm

Jak przygotować glebę?

Jeśli mamy żyzną i niezachwaszczoną glebę, wystarczy ją przekopać na głębokość szpadla w pasie o szerokości około 50–70 centymetrów. Jeśli ziemia nie była dawno uprawiana, musimy ją spulchnić na dwa razy większą głębokość. Ważne jest, aby nie mieszać żyznej ziemi z wierzchu z tą spulchnianą ze spodu. Przy zasypywaniu dołów dodajemy kompostu lub odchwaszczonego torfu.

Rośliny z odsłoniętym systemem korzeniowym należy sadzić w październiku lub wczesną wiosną. Te uprawiane i sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon, a więc od kwietnia do października.

Termin sadzenia roślin

Termin zakładania żywopłotu zależy od gatunków roślin, z których się składa. Rośliny z odsłoniętym systemem korzeniowym – czyli takie, które zostały wykopane z ziemi do sprzedaży – należy sadzić w październiku po opadnięciu liści lub wczesną wiosną przed rozwinięciem się pąków. Te uprawiane i sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon, a więc od kwietnia do października. Należy uważać na krzewy iglaste oraz rośliny zimozielone liściaste, ponieważ są bardzo wrażliwe na przesuszenie. Powinno się je sadzić na przełomie sierpnia i września wraz z bryłą ziemi, która chroni korzenie przed utratą wody. Z uwagi na fakt, że lekkie gleby szybciej wysychają, lepiej jest na nich sadzić rośliny jesienią, zaś na glebach ciężkich i wilgotnych dobrze sadzić wiosną.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.