Gęsty żywopłot z iglaków

Żywopłot to alternatywa dla wysokich płotów. Ma chronić nie tylko przed wzrokiem sąsiada czy przechodniów, ale także przed hałasem oraz zanieczyszczeniami z ulicy. Funkcję gęstej przesłony mogą idealnie pełnić iglaki.

Tworzenie żywopłotu z iglaków

Iglaki są często wybierane do tworzenia żywopłotów wokół domu. Przyczyną ich popularności jest piękny wygląd, możliwość stworzenia gęstej przesłony w stosunkowo krótkim czasie, a także niewielkie wymagania tych roślin. Iglaki są odporne na susze, przez co prezentują się atrakcyjnie przez cały rok. Dzięki różnorodności sadzonek można z nich tworzyć bardzo ciekawe kompozycje. Należy jednak pamiętać, że piękny wygląd zależy przede wszystkim od odpowiedniej pielęgnacji.

Miejsce dla iglaków

Niezwykle istotny dla dobrego rozwoju żywopłotu jest wybór właściwego miejsca. Trzeba zwrócić uwagę na to, że mimo iż iglaki są mało wymagające, nie powinny być posadzone w miejscu, gdzie cały czas jest cień, ponieważ to niekorzystnie wpłynie na ich rozwój. Mało atrakcyjnie będą wyglądały rośliny, które tracą zielony kolor. Ważne jest także, aby zapewnić dostęp do światła gałęziom rosnącym w najniższych partiach.

Przygotowanie gleby

Aby iglaki zaaklimatyzowały się w naszym ogrodzie na wiele lat, ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby. Należy zwrócić uwagę na jej odczyn pH, strukturę, a także zawartość substancji odżywczych. Gleba nie powinna być przede wszystkim ani zbyt ciężka, ani zbyt lekka. Jeśli gleba w naszym ogrodzie jest nieodpowiednia, można do niej dodać kompost, obornik lub substrat torfowy.

Iglaki prezentują się atrakcyjnie przez cały rok
www.krzewyozdobne-paproc.pl
Iglaki prezentują się atrakcyjnie przez cały rok
Sadzenie iglaków

Wiadomo, że każdy chciałby, aby jego żywopłot był od razu wysoki i zasłaniał przed wzrokiem sąsiadów oraz przechodniów, lecz warto pamiętać, że w przypadku iglaków im młodsze rośliny wybierzemy, tym lepiej, ponieważ łatwiej się przyjmą. Istotny jest sposób sadzenia roślin. Zależy on od efektu, jaki planujemy uzyskać. Jak przy sadzeniu wielu innych roślin, zasada jest podobna – im wyższy ma być żywopłot, tym rzadziej iglaki powinny być posadzone. Przykładowo jeśli żywopłot ma mieć 0,8–1 m wysokości, powinniśmy posadzić 4 sadzonki na metr bieżący. Jeśli wysokość żywopłotu ma przekraczać 2 m, lepiej jest posadzić 2 sadzonki na metr bieżący.

Pielęgnacja żywopłotu

Iglaki nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejszą czynnością jest ich regularne podlewanie. Iglaki należy podlewać stosunkowo często i obficie. Poza tym dla lepszego wzrostu, zagęszczenia i efektu wizualnego można je przycinać. Nie powinny być jednak przycinane od razy po posadzeniu. Należy z tym poczekać do następnego roku. Ważne jest także to, by nie przycinać zanadto żywopłotu u dołu.

Gatunki iglaków nadające się na żywopłot

Do utworzenia gęstego i efektownego żywopłotu idealnie się nadaje cyprysik nutkajski. Wymaga on jednak nieco więcej pielęgnacji i regularnego podcinania, ponieważ może się bardzo rozrosnąć. Dobrze sprawdzi się również choina kanadyjska, cis pospolity, a także cyprysiki Golden Wonder oraz Green Hedger. Przy sadzeniu jednorzędowego żywopłotu warto użyć żywotników Smaragd oraz Columna. Jeśli wolimy inne odcienie igieł, warto zwrócić uwagę na odmianę Yellow Ribbon oraz Europe Gold.

Komentarze

  • IwonaM. 2020-08-21T08:51:23Z

    My właśnie przymierzamy się do zasadzenia żywopłotu, zastanawialiśmy nad tujami szmaragdowymi. Mąż już kupiła nawet szpadel w cellfascie do pracy. Zobaczymy jak to wyjdzie ;)