Wanna z prysznicem – praktyczne rozwiązanie. W jakiej łazience się sprawdzi?

Wanna czy prysznic? To pytanie zadajemy sobie już na początku myślenia o aranżacji naszej łazienki. Okazuje się, że podjęcie decyzji wcale nie musi być skomplikowane. Wystarczy, że zdecydujemy się na wannę z prysznicem. W artykule prezentujemy Wam wybrane rodzaje wanny 2 w 1 oraz wady i zalety tego rozwiązania.

null

Wanna z prysznicem – do jakiej łazienki?

Połączenie wanny i prysznica to rozwiązanie dedykowane każdej łazience – bez względu na jej styl aranżacyjny. Szczególnie sprawdzi się natomiast w przypadku pomieszczeń o małym metrażu, w których nie możemy odpowiednio wygospodarować miejsca dla obu opcji. Dzięki wannie z prysznicem możemy zarówno korzystać z natrysku, jak i z relaksujących kąpieli.

Jakie są zalety wanny z prysznicem?

Wanna z prysznicem to praktyczne rozwiązanie – przede wszystkim, jeżeli nie możemy się zdecydować pomiędzy wyborem klasycznej wanny a prysznica. Dzięki urządzeniu 2 w 1 nie zagracimy przestrzeni w naszej łazience, a zyskamy miejsce na inne sprzęty czy dodatki.

Wanno-prysznic zaspokoi potrzeby wszystkich domowników. Taką opcję doceniają zwłaszcza rodziny z dziećmi czy osoby starsze. Szczególnie szklany parawan, będący integralną częścią wanny, pozwala na bezpieczne skorzystanie z urządzenia osobom, które nie czuły się bezpiecznie podczas kąpieli w klasycznej wannie. Warto również wspomnieć o tym, że wanna ze szklanym parawanem prezentuje się bardzo elegancko.

Na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów i kształtów brodzików – wanna może mieć kształt owalny, prostokątny, czy być zamontowana w rogu pomieszczenia – dzięki czemu dobierzemy urządzenie zgodnie z naszymi indywidualnymi preferencjami. Popularność zyskują również duże wanny, które w całości obudowane są kabiną prysznicową, a dodatkowo są wyposażane np. w bicze wodne.

Jakie są wady wanny z prysznicem?

Do wyboru mamy kilka rodzajów wanny z prysznicem. Możemy zamontować samą deszczownicę, szklany parawan czy zwykłą zasłonę. W przypadku montażu deszczownicy często potrzebne jest niestety skucie części płytek. Musimy również odpowiednio dobrać wysokość deszczownicy – jeżeli będzie zamontowana za blisko sufitu, wówczas woda będzie przedostawać się poza wannę.

Zarówno parawan, jak i zasłonkę prysznicową musimy regularnie czyścić, aby nasza łazienka zachowała schludny i estetyczny wygląd. Na ściankach parawanu bardzo często osiadają resztki mydła i kosmetyków, tworzą się również zacieki. Natomiast na zasłonce może pojawić się pleśń i osad.

Do wad urządzenia 2 w 1 należy również dość wysoka cena. Najnowocześniejsze wanny z prysznicem często przewyższają koszt zakupu dwóch urządzeń osobno. Jeżeli domowy budżet nie pozwala nam na wannę ze szklanym parawanem, wówczas zawsze możemy zdecydować się na zakup eleganckiej zasłony.

Czy wanna z prysznicem i zasłonką to dobry pomysł?
Czy wanna z prysznicem i zasłonką to dobry pomysł?

Wanna z prysznicem – jakie są jej rodzaje?

Pod nazwą wanna z prysznice lub wanna 2 w 1 kryją się:

  • wanna z parawanem nawannowym,
  • wanna z zasłonką prysznicową,
  • wanna narożna z prysznicem,
  • wanna z deszczownicą.

Wanna ze szklanym parawanem nawannowym

Wanna ze szklanym parawanem to eleganckie i nowoczesne rozwiązanie. Parawan jest zarówno praktyczny, jak i estetyczny – dzięki temu nie przytłoczy naszej łazienki i idealnie dopasuje się do jej wystroju. Co ważne, w większości urządzeń część parawanu jest ruchoma. Oznacza to, że nie napotkamy trudności z utrzymaniem czystości czy z wejściem do wanny.

Uwaga: Parawan może rozsuwać się na całej długości brzegu wanny lub występować wyłącznie na jej części.

Standardowy parawan nawannowy produkuje się z hartowanego szkła o podwyższonym poziomie twardości. Natomiast szklaną powierzchnię możemy dopasować do własnych preferencji, ponieważ osłona może być przezroczysta, matowa lub z fantazyjnym wzorem.

Warto również wspomnieć o tym, że dostępne są różne rodzaje parawanów. Najczęściej wyróżnia się:

  • parawany wahadłowe montowane na wannach prostokątnych – to jeden element, który obraca się wokół własnej osi,
  • parawany harmonijkowe – składają się z kilku elementów i nie wymagają stosowania prowadnic,
  • parawany przesuwne – składają się zazwyczaj z dwóch lub z trzech części, które można dopasować do każdego kształtu wanny.

Wanna z zasłonką prysznicową

Zasłonka prysznicowa, rozpięta na drążku lub na stalowym druciku, to rozwiązanie mniej praktyczne i estetyczne, ale za to budżetowe. Dlaczego mniej praktyczne? Zasłona nie ochroni naszej łazienki przed zachlapaniem tak jak szklany parawan nawannowy. Dodatkowo należy dbać o regularne czyszczenie i suszenie zasłonek, zwłaszcza tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Wynika to z tego, że wilgoć i resztki kosmetyków osiadają na materiale. Przez to też może wydzielać się brzydki zapach, a także pojawić się pleśń czy kamień.

Dobrze dobrana zasłona, o ciekawym wzorze lub wyróżniającym się kolorze, może natomiast pełnić funkcję dekoracyjną i odświeżyć wygląd naszej łazienki.

Wanna narożna z prysznicem

Wanna narożna z prysznicem najczęściej wybierana jest do pomieszczeń, w których mały metraż wymaga umiejętnego rozplanowania przestrzeni. Wanna narożna nie zajmuje dużo miejsca, a także może tworzyć dodatkowe miejsce np. dla naszych kosmetyków. W tym wypadku też konieczna jest chociaż częściowa zasłona przed ochlapaniem łazienki wodą.

Uwaga: Przy wyborze wanny narożnej powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej głębokość.

Wanna z deszczownicą

Instalacja deszczownicy nad wanną to rozwiązanie dla osób, które w swojej łazience nie chcą ani parawanu, ani zasłonki. Deszczownica zbudowana jest z małych otworów, dzięki czemu płynąca z niej woda przypomina deszcz.

Do wyboru mamy dwa rodzaje deszczownic: podtynkowe i natynkowe. Dopływ wody do deszczownicy podtynkowej znajduje się pod tynkiem, natomiast słuchawka montowana jest powyżej poziomu ściany. W przypadku wanny to rozwiązanie jest jednak zdecydowanie mniej funkcjonalne, dlatego tez lepiej zdecydować się na deszczownicę natynkową. Wówczas deszczownica zastępuje nam klasyczną baterię prysznicową. Najlepiej jest wybierać modele o mniejszych rozmiarach oraz montować je na drążku, który pozwoli na regulację kąta nachylenia strumienia wody.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.