Wanna czy prysznic? 6 argumentów dla obu rozwiązań

Wanna czy prysznic? To częsty dylemat pojawiający się podczas budowy domu czy planowania remontu łazienki. Każde z tych rozwiązań ma zarówno swoich miłośników, jak i zagorzałych przeciwników. Z pewnością można wskazać wiele argumentów przemawiających zarówno za jak i przeciwko. Ostateczna odpowiedź na pytanie, czy lepsza będzie wanna, czy prysznic, zależy jednak od takich czynników jak przestrzeń, którą dysponujemy, tryb życia oraz przyzwyczajenia domowników.

Wanna w łazience
Komfort
Wanna czy prysznic - co wybrać?

Prysznic — zalety rozwiązania

Zastanawiając się, co wybrać — prysznic czy wannę — trzeba pamiętać, że te pierwsze obecnie są dostępne w wielu różnorodnych wariantach. Oznacza to, że obecnie łatwo jest dobrać kabinę do indywidualnych potrzeb oraz warunków, w których ma być umieszczona.

Kabiny walk-in — do łazienki bez barier

Ogromną popularnością w ostatnich latach zaczęły cieszyć się kabiny bez brodzików, tzw. walk-in. Ich zaletą jest nie tylko nowoczesny, elegancki wygląd. To idealny, znacznie wygodniejszy i bezpieczniejszy od klasycznej wanny prysznic dla starszych osób, jak również domowników z niepełnosprawnościami. Brak brodzika czy progu zmniejsza ryzyko potknięcia się i upadku; umożliwia także komfortowe umycie się osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Prysznic walk in zamykany
Komfort
Prysznic walk in zamykany
Prysznic walk in
Komfort
Prysznic walk in

Prysznic czy… wanna dla dziecka?

Głębokie brodziki pozwalają cieszyć się niektórymi zaletami wanny również w tych pomieszczeniach, w których niewielki metraż nie pozwala na ich instalację. To dobry sposób na rozwiązanie dylematu, czy wybrać niedużą wannę, czy prysznic do małej łazienki. Głębokie brodziki doceniają szczególnie rodzice małych dzieci — wiele modeli może bowiem pełnić funkcję dziecięcej wanienki, pozwalającej na bezpieczną i swobodną kąpiel najmłodszym domownikom.

Prysznic z brodzikiemPrysznic z brodzikiem
Komfort
Prysznic z brodzikiem
Prysznic z brodzikiem
Komfort
Prysznic z brodzikiem
Prysznic z brodzikiem
Komfort
Prysznic z brodzikiem

Co jest bardziej oszczędne — wanna czy prysznic?

Zwolennicy pryszniców wskazują również na aspekt ekonomiczny — mają one bowiem zużywać mniej wody, niż kąpiele w wannie. Oczywiście nie jest to regułą. Wszystko zależy m.in. od czasu spędzonego pod natryskiem. Zbadano, że jeśli jest on dłuższy niż 10-15 minut, zużycie wody w przypadku wanny i prysznica jest bardzo podobne. Jednocześnie wielu użytkowników przebywa pod prysznicem nie więcej niż kilka minut, co sprzyja oszczędnościom.

A może wanna?

Zwolennicy wanny wskazują najczęściej na ich wielofunkcyjność. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by na co dzień korzystać z nich tak samo, jak z kabiny prysznicowej. Jednocześnie stwarzają dodatkowe możliwości. 

Wanna w łazience
Komfort
Wanna w łazience

Domowe SPA

Niezaprzeczalną przewagą wanny nad prysznicem jest możliwość zażywania przyjemnych kąpieli w ciepłej wodzie. Doceniają to nie tylko miłośnicy relaksu w pachnącej pianie, ale i osoby borykające się z rozmaitymi dolegliwościami. Lecznicza kąpiel z dodatkiem specjalnych preparatów lub ziół bywa pomocna przy bólach pleców, stawów oraz wielu innych schorzeń. Wiele osób chwali sobie także kąpiele w stanach wyczerpania psychicznego. Wanna jest niezastąpiona również przy niektórych zabiegach pielęgnacyjnych. 

Pranie ręczne

Choć rzadko się o tym myśli na etapie projektowania łazienki, a pralka znajduje się obecnie w każdym domu, w praktyce konieczność zrobienia ręcznej przepierki pojawia się stosunkowo często. Doskonale wiedzą o tym zwłaszcza młodzi rodzice lub opiekunowie zwierząt domowych. Jednak nawet jeśli w domu nie mieszkają ani dzieci, ani czworonogi, możliwość namoczenia zabrudzonych rzeczy przed praniem bywa nieoceniona, zwłaszcza w przypadku plam na obrusach, pościeli lub innych większych rzeczach.

Wykorzystanie przestrzeni

Może się wydawać, że odpowiedź na pytanie „wanna czy prysznic?” w bloku, w niewielkiej łazience jest oczywista. W praktyce okazuje się, że… niekoniecznie. Nawet jeśli elegancka wanna wolnostojąca zajęłaby zbyt wiele cennej przestrzeni lub po prostu się nie zmieści w małym pomieszczeniu, można skorzystać z rozwiązań stworzonych z myślą o małych łazienkach. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wanny narożne, które pozwalają na komfortową kąpiel, ale jednocześnie zajmują niewiele miejsca. 

Doskonałą propozycją dla małej łazienki jest też wanna i prysznic 2w1. Najczęściej ma postać prostokątnej kabiny, w której brodzik został zastąpiony niewielką wanną — na tyle jednak dużą, by móc w niej wygodnie usiąść. 

Wybór między wanną a prysznicem nie zawsze jednak zależy od naszych upodobań. Często łazienka jest na tyle mała, że jedynym rozwiązaniem jest niewielka kabina. Niezależnie jednak od tego, na co się zdecydujemy, warto starannie wybrać konkretny model wanny lub prysznica, biorąc pod uwagę zarówno kwestie estetyki, jak i ergonomii oraz bezpieczeństwa.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.