Jak zaprojektować i urządzić łazienkę?

Urządzanie łazienki wbrew pozorom nie jest łatwe – szczególnie jeśli metraż nie jest zbyt duży. Jak zaprojektować i później zaaranżować łazienkę, aby była funkcjonalna i modna? Podpowiadamy, jakie wybrać materiały i wyposażenie, jak wykonać instalacje i spełnić wszystkie formalności.

 

Jak zaprojektować i urządzić łazienkę?
Jak zaprojektować i urządzić łazienkę?

 

Krok 1: Projekt łazienki i wybór wyposażenia

Na początku wykonaj wstępny zarys planu łazienki. Ma to być pewna próba wizualizacji Twoich pomysłów. Ten etap powinien zatem obejmować tzw. strefę suchą, czyli wypoczynkową oraz strefę mokrą – czyli sanitarno-kąpielową. Musisz w tym miejscu pomyśleć o wszystkich zabezpieczeniach przed wilgocią w łazience.

Obszar strefy mokrej obejmuje prysznic (lub wannę), umywalkę i WC (ewentualnie także bidet). Ponieważ te elementy wyposażenia są użytkowane często, zlokalizuj je możliwie jak najbliżej wejścia. W strefie suchej natomiast powinny znaleźć się szafki na kosmetyki, sprzęt elektroniczny, szafki na ręczniki, pralka (ewentualnie suszarka) czy kosz na pranie. Takie wstępne rozplanowanie sanitariów i wyposażenia ułatwi Ci kolejne prace instalacyjne.

Warto wiedzieć! Kupując ceramikę, armaturę i meble, łatwo dopasujesz całość do wystroju, kupując wszystkie elementy lub zestawy u jednego producenta.

Krok 2: Dokumentacja techniczna projektu łazienki i wymiary

Dokumentację techniczną tworzy się po to, aby ułatwić montaż ciągów wodnych oraz innych instalacji. Jest to również przydatne wtedy, gdy zależy nam na uniknięciu błędów – ekipa remontowa będzie bowiem dokładnie wiedzieć, gdzie i w jaki sposób zainstalować dane elementy. Najważniejszą częścią dokumentacji, jest określenie wymiarów. I tak kolejno najlepiej aby:

  • przestrzeń znajdująca się przed umywalką miała co najmniej 110 cm długości oraz 65 cm szerokości,
  • wysokość umywalki powinna być zależna od jej kształtu; zwykle to 75-95 cm,
  • wolny obszar wokół WC powinien wynosić co najmniej 60x60 cm,
  • górna krawędź WC natomiast powinna być osadzona na wysokości 40 cm,
  • należy zostawić w łazience wolną przestrzeń na swobodne przebieranie się – min. 70x90 cm.

Krok 3: Wykonanie instalacji w łazience

Prace montażowe są uzależnione nie tylko od lokalizacji sanitariów, ale i od sposobu ogrzewania. Inaczej będzie bowiem rozłożona instalacja w przypadku ogrzewania podłogowego, a inaczej, gdy planujemy zamontować tradycyjny grzejnik. W tym miejscu warto również pomyśleć o dodatkowej wentylacji.

Największe problemy w wykonywaniu instalacji łazienkowych, sprawia układ elektryczny, który musi być dobrze dostosowany do warunków panujących w tym wilgotnym pomieszczeniu. Tutaj zdecydowanie odradzamy samodzielne planowanie i montaż – nie warto ryzykować i powierzyć sprawę fachowcowi, który dobrze zabezpieczy instalację i dostosuje jej parametry.

Krok 4: Wykończenie łazienki

Na tym etapie zaczyna się „przyjemna” część, czyli aranżacji łazienki. Nasza wizja bowiem zaczyna nabierać kształtów. Najpierw wybieramy materiał na wykończenie ścian i podłóg. Do wyboru mamy płytki, gres, drewno lub kamień – od tego, jaki materiał wybierzemy, będzie zależeć dalsza aranżacja.

Zanim zabierzesz się za położenie płytek w łazience, dokładnie zabezpiecz ściany przed wilgocią (o hydroizolacji miejsc wilgotnych w domu piszemy w wielu artykułach). Do takiej izolacji możesz użyć zaprawę izolacyjną, folię w płynie lub masę uszczelniającą. Sprawdź również to, jaki jest poziom nasiąkliwości wybranego przez Ciebie materiału wykończeniowego. Przykładowo, dla płytek ściennych wynosi on ok. 10%, a płytek podłogowych – 3 do 6%. Gdy położyć materiał na ściany i podłogi, kończysz etap „wykończeniowy” i przechodzisz do etapu aranżacyjnego – który już nie powinien sprawiać wielu problemów.

 

Jak zaprojektować i urządzić łazienkę?
Jak zaprojektować i urządzić łazienkę?

 

Aranżacja łazienki małej i dużej – pomysły, zasady, inspiracje

Trendy wnętrzarskie ulegają zmianom z rok na rok. W takiej sytuacji ciężko tak zaaranżować łazienkę, aby była modna przez wiele lat. Istnieje jednak kilka zasad, które sprawią, że łazienka będzie nowoczesna przez długi czas. I niezależnie od tego, czy jest duża czy mała – wystarczy znaleźć złoty środek. A o nim piszemy poniżej.

1. Jak urządzić małą łazienkę?

Mała łazienka często okazuje się dużym problemem, który jednak nie jest nie do rozwiązania. Główną zasadą urządzania takich małych wnętrz jest maksymalna ergonomia. Dlatego np. zamiast wanny wybierz prysznic. Jeśli nie chcesz rezygnować z żadnego z tych elementów, jest jeszcze jedno rozwiązanie, czyli wanna i prysznic do małej łazienki, o którym piszemy tutaj. Najnowszym trendem jest obecnie prysznic nieposiadający brodzika – takie rozwiązanie nie pomniejszy optycznie przestrzeni, a kabina będzie wyglądać przez wiele lat stylowo.

Innym sprawdzonym rozwiązaniem dla małej łazienki, jest wykorzystanie dużych i jasnych płytek. Powiększą one optycznie wnętrze, a ułożone poziomo sprawią, że łazienka wyda się szersza niż jest w rzeczywistości. W małej łazience kieruj się ponadto minimalizmem. Wybieraj tylko prostą armaturę i sanitaria oraz pozostałe wyposażenie.

2. Jak urządzić dużą łazienkę?

Łazienka o większych rozmiarach daje ogrom możliwości aranżacyjnych. Jednak i tutaj występuje pewne ryzyko – łatwo jest „przedobrzyć”. W takiej łazience można łączyć wiele kolorów czy faktur, ale brak dobrego planu może sprawdzić, że takie pomieszczenie będzie sprawiać wrażenie ciągłego bałaganu.

W dużej łazience warto zamontować dwie umywalki – jest to bardzo modne rozwiązanie i zarazem praktyczne. Warto również podzielić łazienkę na dwie części: kąpielową oraz tą, gdzie znajduje się toaleta. Wyznaczenie stref sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej komfortowe.

Mimo, że duża łazienka może być zaaranżowana praktycznie w każdym stylu, lepiej nie wybieraj wzorzystych płytek czy urozmaiceń przy szafkach. Takie elementy zmieniają się w trendach z roku na rok, więc istnieje duże ryzyko, że za kilka lat taka łazienka będzie zwyczajnie przestarzała. Kieruj się zatem minimalizmem i ograniczaj się do podstawowych wzorów czy kształtów – które są zawsze modne.

 

Jak zaprojektować i urządzić łazienkę?
Jak zaprojektować i urządzić łazienkę?

 

3. Jakie kolory i dodatki wybrać do łazienki?

Jeśli stronisz od częstych remontów i liczysz się z każdym wydatkiem, najlepiej wybierz ściany i armaturę w jasnych, uniwersalnych kolorach. Biele i odcienie beżów nigdy nie wychodzą z mody, a można je dodatkowo łączyć z przeróżnymi barwami, materiałami czy fakturami. Dzięki zastosowaniu neutralnych barw, łatwo i tanio zmienisz w przyszłości wystrój łazienki, za pomocą np. tekstyliów, oświetlenia czy innych dodatków.

Komentarze

  • Kasia 2018-09-15T20:06:09Z

    też mam taką farbę, zarówno w kuchni jak i w łazience. aczkolwiek myślę, że to nawet ważniejsze w łazience, ja uwielbiam gorące długie kąpiele