Prysznic z deszczownicą czy wanna z hydromasażem – co wybrać? [PORÓWNANIE]

Kabina prysznicowa wyposażona w deszczownicę pozwala na relaksującą kąpiel wzbogaconą o delikatny masaż. Możemy zamontować ją w miejscu standardowej słuchawki prysznicowej, przymocować do baterii natynkowej lub zainstalować w podwieszanym suficie. Wanna z hydromasażem daje nam możliwość wyboru trybu masowania i występuje m.in. w wariancie narożnym i wolnostojącym. Na co się zdecydować?

null

Prysznic z deszczownicą

Prysznic z deszczownicą to zyskująca popularność alternatywa dla kabiny wyposażonej w klasyczną słuchawkę prysznicową. Deszczownica charakteryzuje się większą powierzchnią, dzięki czemu rozprasza wodę w taki sposób, że przypomina ona strugi deszczu i jest w stanie objąć swoim strumieniem zasięg nawet do 60 centymetrów. 

To idealne rozwiązanie dla osób lubiących relaksujące kąpiele – deszczownica posiada bowiem delikatne działanie masujące. Dodatkowo może pełnić funkcję dekoracyjną – stanowi niebanalną ozdobę nowoczesnej łazienki.

Rodzaje deszczownic

Deszczownice możemy podzielić między innymi ze względu na sposób montażu:

  • deszczownica prysznicowa – montowana jest w miejscu klasycznej słuchawki prysznicowej; jest to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań – charakteryzuje się łatwą instalacją i niską ceną,
  • deszczownica natynkowa – mocowana do baterii natynkowych lub paneli prysznicowych,
  • deszczownica sufitowa – montuje się ją w podwieszanym suficie lub uchwycie sufitowym; wymaga doprowadzenia pod strop specjalnych rur,
  • deszczownica podtynkowa – montuje się ją pod tynkiem w ten sposób, by na zewnątrz widoczna była tylko deszczownica i jej uchwyt – pozostała część instalacji ukryta jest w ścianie.

Głowice deszczownic wyposażone są w służący do napowietrzania wody perlator i różnią się od siebie pod kątem:

  • kształtu – głowice występują najczęściej w kształcie kwadratowym, okrągłym bądź prostokątnym,
  • koloru – szeroki wybór barw pozwala dopasować deszczownicę do wystroju łazienki,
  • spełnianych funkcji – dostępne na rynku głowice pozwalają na kontrolowanie temperatury wody i siły strumienia; mogą być także wyposażone w specjalne ograniczniki, które zapewnią nam mniejsze zużycie wody lub system chroniący deszczownicę przed gromadzeniem się w niej osadów z mydła i innych zanieczyszczeń. 

Prysznic z deszczownicą – zalety i wady

Wśród zalet prysznica z deszczownicą wymienić możemy między innymi:

  • funkcjonalność – deszczownica pozwala na zmianę intensywności strumienia wody i jej temperatury, możemy zdecydować się również na model wzbogacony o oświetlenie,
  • nowoczesny design – dzięki innowacyjnemu wyglądowi deszczownica idealnie sprawdzi się w łazienkach urządzonych w nowoczesnym stylu,
  • wygoda – deszczownica pozwala na komfortową, relaksującą kąpiel – także dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania,
  • kompaktowość – ze względu na duży wybór rozmiarów bez trudu dopasujemy deszczownicę nawet do łazienki o niewielkich rozmiarach.

Rozwiązanie to ma również swoje słabsze strony:

  • cena – zakup i montaż deszczownicy natynkowej czy podtynkowej wiąże się z dość dużym wydatkiem, 
  • czyszczenie – jako że deszczownice instalowane są dość wysoko, dbanie o ich czystość może być utrudnione, jeśli nie są one wyposażone we wspomniane wcześniej ograniczniki. 
Deszczownica o kwadratowym kształcie
UK Roca
Deszczownica o kwadratowym kształcie

Wybierając idealną deszczownicę musimy mieć na uwadze przede wszystkim rozmiar naszej kabiny prysznicowej. Do mniejszych brodzików odpowiednia będzie deszczownica, której średnica nie przekracza 20 centymetrów. Jeśli dysponujemy bardziej obszerną przestrzenią prysznicową, możemy zdecydować się na modele o większych wymiarach – na rynku dostępne są głowice o przekroju nawet 60 centymetrów.

Sprawdź: Wanna w podłodze – jak wykonać? Zalety i wady

Wanna z hydromasażem

Do podstawowego wyposażenia wanny z hydromasażem należą: pompa, system rur i sterowania, węże rozprowadzające wodę i zestaw dysz, na którym opiera się działanie wanny. Znajdują się one w jej bocznych ściankach, a wydobywające się z nich strumienie wody służą relaksującym kąpielom i pozwalają uzyskać różne metody hydromasażu.

Podstawowa wanna z hydromasażem umożliwia następujące rodzaje masażu:

  • masaż wodny – polega na wprowadzaniu do wanny strumieni wody pod odpowiednim ciśnieniem przez wspomniane wcześniej dysze,
  • masaż powietrzny (perełkowy) – delikatny zabieg oparty na wypychaniu przez dysze sprężonego powietrza, które tworzy w wannie masujące pęcherzyki,
  • masaż wodno-powietrzny – to masaż wodny połączony z masażem powietrznym – stosuje się tu zarówno masaż strumieniami wody jak i powietrzem pod wysokim ciśnieniem.

Wanna z hydromasażem – rodzaje 

Modele wanny z hydromasażem różnią się od siebie kształtem i sposobem montażu. Wyróżnić możemy:

  • wannę z hydromasażem narożną – zajmuje nieco mniej miejsca niż np. wanna wolnostojąca; polecana jest do pomieszczeń o kształcie kwadratu, 
  • wannę z hydromasażem wolnostojącą – jest zdecydowanie bardziej obszerna – nie sprawdzi się w małej łazience, jednak możemy zamontować ją w dowolnym miejscu pomieszczenia,
  • wannę z hydromasażem do zabudowy – wymaga dużej ilości miejsca i wyróżnia się dużą dekoracyjnością – możemy dobrać do niej płytki lub kafelki pasujące do aranżacji naszej łazienki. 

Wanny z hydromasażem dostępne są w różnych kształtach – okrągłym, owalnym, kwadratowym, prostokątnym, a nawet sześcio- czy ośmiokątnym. Do ich wykonania wykorzystuje się najczęściej akryl, żeliwo i stal.

Zapoznaj się: Wanna ze szklanym parawanem czy zasłonką – co jest lepsze do wanny z funkcją prysznica? 

wanna z hydromasażem posiada kilka trybów masażu
wanna z hydromasażem posiada kilka trybów masażu

Zalety i wady wanny z hydromasażem

Do niewątpliwych walorów wanny z hydromasażem należą:

  • właściwości lecznicze – hydromasaż ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie fizyczne: pomaga wyrównać ciśnienie krwi i zmniejszyć bóle kostne, wspiera układ oddechowy i trawienny, a także wzmacnia regenerację organizmu, 
  • korzyści kosmetyczne – masaż w wodzie wspomaga redukcję cellulitu oraz wygładza skórę; regularnie stosowany poprawia wygląd naszej sylwetki,
  • właściwości relaksacyjne – w wannie z hydromasażem z powodzeniem odprężymy się i rozluźnimy mięśnie. Hydromasaż pozwala obniżyć poziom stresu i stymuluje produkcję endorfin.

Ilość zalet zdecydowanie przewyższa nieliczne słabsze strony tego rozwiązania, ma ono jednak kilka wad:

  • duży rozmiar – ze względu na większe gabaryty wanna z hydromasażem nie sprawdzi się w każdej łazience, 
  • cena – koszt wanny z hydromasażem zdecydowanie przewyższa cenę wanny klasycznej: wersja jednoosobowa to wydatek rzędu 3000 zł; za większą wannę z hydromasażem możemy zapłacić nawet 20 000 zł.
    Decydując się na wannę z hydromasażem musimy pamiętać o zadbaniu o właściwą wentylację w pomieszczeniu oraz zapewnić swobodny dostęp do wszystkich urządzeń znajdujących się w łazience.
Tabela porównawcza
Tabela porównawcza

Podsumowanie

Zarówno prysznic z deszczownicą, jak i wanna z hydromasażem pozwalają nam na relaksującą kąpiel wzbogaconą o delikatny masaż ciała. Różnią się przeznaczeniem – wanna z hydromasażem polecana jest do większych pomieszczeń, zaś kabina prysznicowa z deszczownicą sprawdzi się nawet w niewielkiej łazience. Na korzyść tej pierwszej przemawia fakt, że daje nam ona możliwość wyboru trybu masażu, jest to jednak wybór mniej korzystny cenowo. 
Niezależnie od tego, które rozwiązanie bardziej przypadnie nam do gustu, pamiętajmy o odpowiednim montażu – najlepiej zatrudnić do tego celu doświadczonych fachowców.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.