Wanna i prysznic w małej łazience
Wanna umożliwia odprężającą kąpiel po stresującej pracy czy po wysiłku fizycznym. Prysznic jest doskonały, kiedy chcemy wziąć szybką, poranną kąpiel lub schłodzić ciało w upalne dni. Jak pogodzić ze sobą potrzeby domowników, by nawet niewielka łazienka okazała się funkcjonalna?
Wanna pozwala skorzystać z relaksującej, długiej kąpieli, podczas której wyciszymy się, odstresujemy i oczyścimy umysł. Kąpiel w wannie odpręża przed wieczornym wypoczynkiem w domu. Ponadto pozwala na chwilę odpoczynku w odosobnieniu. Wygodna wanna jest uważana za bardziej luksusową od prysznica. Poza tym w wannie można zrobić pranie ręczne, wypłukać owoce zebrane w sadzie, a także umyć psa. Kabina prysznicowa wybierana jest z bardziej racjonalnych powodów. Umożliwia ona szybką kąpiel dla pielęgnacji i higieny ciała. Natrysk pod letnią wodą pomoże ożywić ciało o poranku, pozbyć się rozleniwienia, a także przygotować się do wysiłku w pracy. Prysznic jest postrzegany jako wygodniejszy dla osoby starszej, dla której wchodzenie do wanny i wychodzenie z niej może być pewnym utrudnieniem. Ponadto koszt zużycia wody podczas brania szybkiej kąpieli pod prysznicem jest niższy niż w przypadku kąpieli w wannie napełnionej niemal w całości wodą. Natrysk wodą działa zdrowotnie i odmładzająco na skórę, dotleniając ją i napinając. Wybór pomiędzy wanną a kabiną prysznicową może wiązać się zatem z podjęciem decyzji o tym, co jest dla nas ważniejsze – względy emocjonalne czy racjonalne.
Wanna czy prysznic?
Co zrobić, jeśli jedni domownicy wolą długie odprężające kąpiele, inni szybki, pobudzający prysznic? W niewielkiej łazience trudno pogodzić ze sobą potrzeby wszystkich członków rodziny. Jednak nawet małą przestrzeń możemy ciekawie zagospodarować. Konieczne będzie wcześniejsze zaplanowanie rozmieszczenia urządzeń, by do każdego z nich był możliwy swobodny dostęp. Jeśli w łazience chcemy umieścić zarówno wannę, jak i prysznic, doskonałym pomysłem będzie wstawienie wanny i zlokalizowanie obok niej prysznica bez kabiny, która mogłaby ograniczać przestrzeń. Można urządzić strefę prysznicową o dowolnej wielkości, dostosowując ją do powierzchni dostępnej w łazience. Gotowe brodziki zwykle zajmują dużo miejsca, dlatego warto samodzielnie wybudować brodzik z płytek z odpływem w podłodze. Niewielka ścianka pokryta płytkami oddzieli strefę prysznicową od pozostałej części łazienki. Osłaniać ją może gustownie dobrana kotara lub przeszklone drzwi, które wizualnie powiększą łazienkę. Wybierając wannę, należy pamiętać, że narożna wanna zajmuje więcej miejsca niż prostokątna. Montując prostokątną wannę, możemy obok niej wstawić ściankę oddzielającą strefę prysznicową, wykorzystując doskonale każdy metr kwadratowy dostępnej w łazience przestrzeni. Warto się zastanowić, z czego będziemy korzystali częściej – z wanny czy z kabiny prysznicowej. Jeśli na co dzień będziemy brali szybką kąpiel pod natryskiem, zaś odprężającą
kąpiel weekendami, lepiej zadbać o wygodną strefę prysznicową, która zapewni nam komfort użytkowania na co dzień. Wanna zatem może być mniejsza i mniej wygodna. Jeśli głównym miejscem kąpieli będzie wanna – niech będzie okazała i komfortowa dla każdego.
Wanna z parawanem
W przypadku gdy każdy domownik ma inne przyzwyczajenia kąpielowe, a w łazience nie zmieści się zarówno wanna, jak i natrysk, możliwe jest połączenie funkcji obydwu sprzętów. W tym celu należy zamontować na wannie specjalny parawan, dzięki któremu w wannie wygodnie będzie wziąć również szybki prysznic. Parawan można dopasować do wanny o każdym kształcie, jeśli jest ona nietypowa, producenci wykonają odpowiedni na zlecenie. Ścianki parawanu są zbudowane z tworzywa sztucznego – polistyrenu czy akrylu – lub z hartowanego szkła. Można wybrać w zależności od preferencji ścianki przezroczyste, matowe, z tłoczonym wzorem czy nadrukiem. Konstrukcję stanowią białe lub chromowane profile najczęściej produkowane z aluminium. Dostępne są także parawany bezramowe połączone jedynie zawiasami – wyglądają one delikatnie i nowocześnie. Kabiny nawannowe różnią się w zależności od sposobu otwierania. Drzwi przesuwne pasują do wanny o każdym kształcie. Drzwi wahadłowe nadają się jedynie do wanien prostokątnych. Otwierając się, obracają się wokół własnej osi. Najłatwiejsze w montażu są drzwi składane w harmonijkę, ponieważ nie wymagają zainstalowania prowadnic. Doskonale sprawdzą się w wannach o różnym kształcie.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.