Wanna czy prysznic do małej łazienki? Podpowiadamy

Urządzając małą łazienkę, przede wszystkim zastanawiamy się, czy wybrać do niej wannę, czy kabinę prysznicową. W artykule podpowiadamy, jakie zastosować odległości pomiędzy sprzętem użytkowym w łazience, jaki rozmiar i kształt wanny wybrać oraz jak zaaranżować kabinę prysznicową.

Mała łazienka z wanną
Jaka wanna do małej łazienki?

Wanna czy prysznic do małej łazienki?

Zastanawiając się nad wyborem wanny lub prysznica do małej łazienki, najczęściej bierzemy pod uwagę nasze indywidualne preferencje.

Wanna pozwala skorzystać z relaksującej, długiej kąpieli, podczas której wyciszymy się, odstresujemy i oczyścimy umysł. Kąpiel w wannie odpręża przed wieczornym wypoczynkiem w domu, pozwala na chwilę odpoczynku w odosobnieniu. Co więcej, wygodna, dobrze wyprofilowana wanna jest uważana za bardziej luksusową od prysznica. Poza tym w wannie można na przykład łatwiej zrobić pranie ręczne.

Kabina prysznicowa wybierana jest najczęściej z bardziej racjonalnych powodów. Umożliwia ona szybką kąpiel dla pielęgnacji i higieny ciała. Prysznic jest postrzegany jako wygodniejszy dla osoby starszej, dla której wchodzenie do wanny i wychodzenie z niej może być pewnym utrudnieniem – najważniejszy jest jednak wybór niskiego brodzika. Ponadto koszt zużycia wody podczas brania szybkiej kąpieli pod prysznicem jest niższy niż w przypadku kąpieli w wannie napełnionej niemal w całości wodą. Natrysk wodą działa zdrowotnie i odmładzająco na skórę, dotleniając ją i napinając. W kabinie prysznicowej prócz klasycznej baterii możemy także zamontować nowoczesną deszczownicę lub panele z hydromasażem.

Wybór pomiędzy wanną a kabiną prysznicową może wiązać się zatem z podjęciem decyzji o tym, co jest dla nas ważniejsze. Jednak projektując małą łazienkę, należy prócz naszych indywidualnych preferencji wziąć również pod uwagę: metraż pomieszczenia, bryłę pomieszczenia, dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej, zasady ergonomii.

Zasady ergonomii w łazience

Dobrze urządzoną łazienkę, prócz reprezentacyjnego wyglądu, charakteryzuje również funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Rozmieszczając w łazience sprzęty użytkowe, w tym prysznic i wannę, warto wydzielić pasy wolnej przestrzeni (tak zwane strefy funkcjonalne) oraz zadbać o właściwą wysokość (np. umywalki, miski WC, baterii umywalkowej, baterii wannowej, baterii prysznicowej) czy o odległości pomiędzy elementami wyposażenia łazienki, które właśnie określają zasady ergonomii. Ergonomia jest szczególnie ważna, ponieważ powiązana jest z naszym bezpieczeństwem. Głównym celem zasad jest zapobieganiem wypadkom, do których dochodzi na skutek niewłaściwego zagospodarowania przestrzeni w łazience.

Zgodnie z zasadami ergonomii przed wanną należy pozostawić strefę funkcjonalną o wymiarach 120 centymetrów x 100 centymetrów. Wannę warto ulokować w minimalnej odległości:

  • 20 centymetrów od WC,
  • 20 centymetrów od pralki,
  • 30 centymetrów od bidetu,
  • 60 centymetrów od umywalki.

Przed brodzikiem zalecana strefa funkcjonalna ma wymiary 100 centymetrów x 110 centymetrów. Brodzik powinien znajdować się w minimalnej odległości:

  • 10 centymetrów od pralki,
  • 20 centymetrów od WC,
  • 30 centymetrów od bidetu,
  • 30 od umywalki.

Jaka wanna do małej łazienki? Rozmiar i kształt

Do łazienek o małym metrażu wybierane są najczęściej wanny o długości od 100 do 140 centymetrów oraz o szerokości od 65 do 75 centymetrów. Decydując się na krótką wannę, powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jej długość negatywnie wpłynie na komfort naszej kąpieli.

Wybierając wannę, prócz wymiarów, warto zwrócić uwagę także na jej głębokość oraz na wyprofilowanie. Największą popularnością wśród wanien do małych wnętrz cieszą się modele w kształcie prostokąta i ze ściankami schodzącymi do środka. Jeżeli mamy możliwość wykucia wnęki w ścianie, to warto zamontować wannę częściowo wbudowaną w ścianę. Taki zabieg pozwoli nam uzyskać nawet do kilkunastu centymetrów dodatkowej przestrzeni.

Architekci wnętrz do małych łazienek zalecają zwłaszcza:

  • wanny narożne, 
  • wanny asymetryczne,
  • wanny z parawanem.

Wanna narożna lub asymetryczna do małej łazienki

Wbrew powielanym mitom, wanna narożna dobrze sprawdzi się również w niewielkim wnętrzu, jeżeli odpowiednio dobierze się jej bryłę oraz wymiary. Wanny narożne mogą być owalne, przypominać kształtem pięciokąt, sześciokąt czy trójkąt równoboczny – przy czym standardowe modele charakteryzują się zaokrąglonym bokiem. Montuje się je pomiędzy dwiema ścianami.

Wanna asymetryczna najczęściej wybierana jest do łazienek ze skosami oraz do łazienek o małym metrażu – ze względu na to, że nie zajmuje wiele miejsca w pomieszczeniu. Zazwyczaj wanny asymetryczne są głębokie, a równocześnie niższe od wanien prostokątnych.

Wanna z parawanem do małej łazienki

W przypadku, gdy w łazience nie zmieści się zarówno wanna, jak i natrysk, to możliwe jest połączenie funkcji obydwu sprzętów. W tym celu należy zamontować na wannie specjalny parawan, dzięki któremu w wannie wygodnie będzie wziąć również szybki prysznic. Parawan można dopasować do wanny o każdym kształcie – jeśli jest ona nietypowa, producenci wykonają odpowiedni na zlecenie.

Ścianki parawanu są zbudowane z tworzywa sztucznego – polistyrenu czy akrylu – lub z hartowanego szkła. Można wybrać w zależności od preferencji ścianki: przezroczyste, matowe, z tłoczonym wzorem, z nadrukiem. Konstrukcję stanowią białe lub chromowane profile najczęściej produkowane z aluminium. Dostępne są także delikatne i nowoczesne parawany bezramowe połączone jedynie zawiasami.

Parawany nawannowe różnią się także sposobem otwierania: 

  • parawany przesuwne – pasują do wanny o każdym kształcie
  • parawany wahadłowe – nadają się jedynie do wanien prostokątnych, a otwierając się, obracają się wokół własnej osi;
  • parawany harmonijkowe – są najłatwiejsze w montażu, nie wymagają zainstalowania prowadnic i sprowadzają się w wannach o różnym kształcie.

Przeczytaj również: Wanna z hydromasażem – rodzaje, zalety i wady, opinie

Jaka kabina prysznicowa do małej łazienki?

Kabina prysznicowa w łazience
Kabinę prysznicową w łazience należy ulokować tak, aby nie utrudniała korzystania z pozostałych sprzętów użytkowych

W małych łazienkach najczęściej projektuje się kabiny prysznicowe. Współcześnie jednak odchodzi się od klasycznych, zamykanych kabin z brodzikiem na rzecz tak zwanych kabin walk-in. Charakteryzują się one otwartą konstrukcją bez brodzika, progu czy drzwi, mogą być natomiast wyposażone w eleganckie ściany boczne. Co ważne, do tego typu prysznica pod posadzką należy wykonać izolację przeciwwodną oraz wyprofilowany spadek.

W niewielkiej łazience możemy całkowicie zrezygnować z kabiny prysznicowej. Wystarczy, że zainstalujemy w podłodze odpływ liniowy, zamontujemy baterię prysznicową, deszczownicę oraz zawiesimy zasłonkę.

Wanna i prysznic równocześnie w małej łazience – jak je zaaranżować?

Co zrobić, jeśli jedni domownicy wolą długie odprężające kąpiele, inni szybki, pobudzający prysznic? W niewielkiej łazience trudno pogodzić ze sobą potrzeby wszystkich członków rodziny. Jednak nawet małą przestrzeń możemy ciekawie zagospodarować. Konieczne będzie oczywiście wcześniejsze zaplanowanie rozmieszczenia urządzeń, by do każdego z nich był możliwy swobodny dostęp oraz zostały zachowane zasady ergonomii. Jeśli w łazience chcemy umieścić zarówno wannę, jak i prysznic, to doskonałym pomysłem będzie wstawienie wanny i zlokalizowanie obok niej prysznica, jednak bez kabiny zamykanej czy kabiny walk-in, z uwagi na to, że mogłyby one ograniczać przestrzeń. Gotowe brodziki zwykle zajmują dużo miejsca, dlatego warto samodzielnie wybudować brodzik z płytek z odpływem liniowym w podłodze.

Możemy również urządzić osobną strefę prysznicową o dowolnej wielkości, dostosowując ją do powierzchni dostępnej w łazience. Niewielka ścianka pokryta płytkami oddzieli strefę prysznicową od pozostałej części łazienki. Warto jednak podkreślić, że współcześnie w projektach łazienek odchodzi się już od rozgraniczania poszczególnych stref za pomocą ścianek działowych na rzecz łazienek spójnych, jednolitych, dzięki czemu wnętrze optycznie wydaje się większe.

Uwaga: Architekci wnętrz podkreślają, że lepiej zdecydować się na wannę z parawanem nawannowym niż ograniczać przestrzeń poprzez równoczesny montaż wanny i prysznica.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.