Prysznic bez kabiny i brodzika – czy warto?

Prysznic bez kabiny i brodzika to dobry pomysł zwłaszcza dla wnętrz o mniej typowych wymiarach. Spodoba się inwestorom, którzy lubią szybkie kąpiele i jednocześnie nie przepadają za czyszczeniem szklanej kabiny. Jakie są inne zalety tego rozwiązania? Czy prysznic bez brodzika sprawdzi się w każdej łazience?

Prysznic bez kabiny i brodzika
Prysznic bez kabiny i brodzika – czy to rozwiązanie do każdego wnętrza?

Prysznic bez brodzika – jakie są jego zalety?

Prysznic bez brodzika to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Zapewnia wygodne – bez różnicy poziomów – przejście z części suchej do kąpielowej, co szczególnie daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi. Może mieć przy tym dowolną wielkość, nie utrudnia więc aranżacji wnętrza, wręcz sprzyja optycznemu powiększeniu łazienki poprzez nadanie jej jednolitego wyglądu. Jest również uniwersalny – dobrze współgra zarówno z małym wnętrzem, jak i tym o dużym metrażu.

Warto wspomnieć, że prysznic bez brodzika może być instalowany z kabiną otwartą – jest to tak zwana kabina walk-in – z kabiną zamkniętą, jak i jedynie z zasłonką lub całkowicie bez niej. Jednak zwłaszcza otwarta kabina walk-in, o której wspomnimy w dalszej części artykułu, nadaje wnętrzu elegancki wygląd i charakteryzuje się ponadczasowym designem.

Prysznic bez brodzika i bez kabiny – czy warto?

Prysznic bez kabiny to rozwiązanie, które równie dobrze może zostać zastosowane w małych łazienkach, jak i w przestronnych pokojach kąpielowych. W niewielkim pomieszczeniu brak prysznica oddzielonego kabiną może ułatwić aranżację wnętrza. Otworzy przestrzeń, sprawi, że łazienka będzie wyglądać na większą, niż jest w rzeczywistości. Prysznic może zajmować całą szerokość niedużej łazienki lub zostać umieszczony w specjalnie w tym celu zaprojektowanej wnęce – wnękę najłatwiej zaplanować w narożniku pomieszczenia.

Przyjmuje się, że im większa łazienka, tym większe stają się możliwości zaaranżowania miejsca na prysznic. W przestronnym pokoju kąpielowym prysznic można zainstalować bez jakiejkolwiek osłony. To efektowne rozwiązanie, dzięki któremu prysznic staje się niemal niewidocznym elementem wyposażenia łazienki. Należy jednak pamiętać o tym, że to rozwiązanie nie będzie sprzyjać utrzymaniu czystości w łazience, a woda spod baterii prysznicowej lub deszczownicy będzie dostawać się w okolice innych sprzętów użytkowych i mebli oraz zalegać na podłodze.

Prysznic bez kabiny i brodzika – rozwiązanie do każdego wnętrza?

Mimo że prysznice bez brodzika cieszą się współcześnie niemałą popularnością, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze ich montaż będzie możliwy ze względu na dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Prysznic bez kabiny i brodzika najlepiej montować w trakcie wykańczania mieszkania, budowy domu lub w ramach generalnego remontu. Jeżeli mamy w planach jedynie zmianę kabiny prysznicowej z modelu z brodzikiem na nowoczesny model bezbrodzikowy, to będzie to skutkować koniecznością skucia części płytek łazienkowych w celu stworzenia odpływu punktowego lub odpływu liniowego. Dostanie się do wylewki, stworzenie odpowiedniego spadku oraz zastosowanie izolacji przeciw wilgoci jest niezbędne, aby właściwie zamontować elementy przyłącza oraz syfon.

W sytuacji, gdy nie chcemy przeprowadzać generalnego remontu łazienki, to możemy zdecydować się na prysznic z płaskim brodzikiem, który wyróżnia się wysokością od 2,5 do 5 centymetrów.

Odpływ liniowy i odpływ punktowy do prysznica bez brodzika 

Prysznic walk-in z odpływem punktowym
Prysznic bezbrodzikowy z odpływem punktowym

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, rezygnacja z brodzika związana jest z koniecznością wybrania odpływu w podłodze lub w ścianie. Najczęściej jednak inwestorzy decydują się na systemy podłogowe, wśród których wyróżnia się odpływy liniowe oraz odpływy punktowe.

Odpływ liniowy instalowany w podłodze, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na liniowe odprowadzanie wody. Ten system składa się z podłużnego korytka, syfonu, osadnika (zatrzymuje on nieczystości). Natomiast elementem widocznym na poziomie podłogi jest tak zwany ruszt, czyli kratka wykonywana ze stali nierdzewnej, stali polerowanej lub szczotkowanej. Zamiast rusztu możliwy jest również montaż specjalnego panelu, na który wklejana jest płytka podłogowa. Co ważne, odpływ liniowy instalowany jest przy krawędzi prysznica, a spadek podłoża wykonuje się w jednym kierunku.

Odpływ punktowy, inaczej wpust, odprowadza wodę punktowo. Wyposażony jest w specjalny korpus, w którego środku znajduje się osadnik i zamknięcie syfonowe. W przypadku odpływów punktowych spadek wykonuje się ku środkowi, natomiast sam odpływ widoczny jest jako kratka. Montując odpust punktowy, możemy wykorzystać również gotowy zestaw z: elementami dystansowymi (ułatwiają poziomowanie wpustu), kołnierzami górnymi i kołnierzami dolnymi (uszczelniają miejsce połączenia odpływu z posadzką i izolacją) ramami nośnymi.

Prysznic bez brodzika – bez kabiny czy z kabiną?

Prysznic z białą zasłonką
Prysznic z zasłonką

 

Ponownie podkreślimy, że wybierając prysznic bez brodzika, możemy zdecydować się na kabinę prysznicową typu walk-in, kabinę prysznicową standardową (zamkniętą) lub całkowity brak kabiny prysznicowej (między innymi stworzenie prysznica we wnęce oraz zastąpienie zasłonką drzwi i ścian kabiny). Bez względu na to, czy wybierzemy wersję z kabiną, czy bez, to stworzenie prysznica bezbrodzikowego wymaga od nas montażu odpływu, przygotowania spadku, izolacji przeciw wilgoci oraz dobrania odpowiednich płytek podłogowych – zdecydowanie odradza się wybór płytek polerowanych ze względu na ryzyko poślizgnięcia się.

Współcześnie w łazienkach królują kabiny walk-in, które odznaczają się otwartą konstrukcją. Oznacza to, że nie tylko pozbawione są brodzika, ale również progu czy drzwi. Wyposażone są natomiast w przeszklone boki, które nadają wnętrzu charakteru, jednak wiążą się z koniecznością ich regularnego czyszczenia.

Prysznic bezbrodzikowy wnękowy pozwala natomiast na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w łazience, ponieważ tworzy się go we wnękach. W ten sposób trzy boki kabiny stanowią ściany wnętrza. Prysznic we wnęce może być całkowicie otwarty bądź też zamykany.

Strefę prysznicową w łazience możemy też wydzielić za pomocą montażu zasłonki. Jest to dość ekonomiczne rozwiązanie, jednak może ono negatywnie wpływać na wygląd wnętrza, a także na kwestie utrzymania czystości – woda będzie spływać po zasłonce, co sprzyja mokrej podłodze w całej łazience.

Natomiast decydując się na prysznic bez brodzika z zamykaną kabiną, szczególnie ważne jest, aby odpowiednio zaplanować przestrzeń – tak, aby otwieranie drzwi prysznicowych nie kolidowało z innymi elementami wyposażenia łazienki. Przed prysznicem warto stworzyć wolną przestrzeń, tak zwaną strefę funkcjonalną, najlepiej o wymiarach 100×110 centymetrów. Minimalna odległość pomiędzy prysznicem a pralką powinna wynosić 10 centymetrów, odległość pomiędzy prysznicem a miską WC – 20 centymetrów, a odległość pomiędzy prysznicem a umywalką – minimum 30 centymetrów. Kolejną ważną kwestią jest dobór drzwi prysznicowych. Do małych łazienek zalecane są na przykład: drzwi prysznicowe przesuwne, drzwi prysznicowe harmonijkowe, drzwi prysznicowe wahadłowe.

Komentarze