Wanna z hydromasażem – rodzaje, zalety i wady, opinie

Jakie są rodzaje wanien z hydromasażem? Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, wybierając wannę z hydromasażem? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w artykule. Zebraliśmy dla Was również opinie użytkowników.

Wanna z hydromasażem w łazience
Jakie są wady i zalety wanny z hydromasażem?

Jakie są rodzaje wanien z hydromasażem?

Dostępne są różne rodzaje wanien z hydromasażem – zarówno jeśli chodzi o kształt, materiał, jak i o mechanizm działania i liczbę dysz. Większość wanien z hydromasażem tworzona jest z akrylu sanitarnego. Ten materiał zapewnia dobrą izolację termiczną, a także nie powoduje szybkiego wytrącania się ciepła.

Ze względu na kształt można wyróżnić: wanny okrągłe, wanny owalne, wanny prostokątne, wanny kwadratowe, wanny sześciokątne, wanny ośmiokątne.

Na rynku znajdziemy także wanny z hydromasażem wolnostojące oraz wanny z hydromasażem narożne (od 140 do 200 centymetrów długości i od 70 do 160 centymetrów szerokości).

Uwaga: Wannę z hydromasażem można również obudować za pomocą specjalnych paneli lub baz styropianowych, które obkłada się glazurą. Ważne jest jednak, aby pozostawić drzwiczki rewizyjne – w ten sposób będziemy mieć odpowiedni dostęp do odpływu wanny, pompy oraz jej elektroniki.

Wanna z hydromasażem a rodzaj masażu

Podstawowe wyposażenie wanny z hydromasażem obejmuje: pompę, system rur, system sterowania, węże odprowadzające wodę, zestaw dysz.

Dostępne na rynku modele wanien umożliwiają masaż:

  • wodny – do wanny przez dysze wprowadzane są strumienie wody pod odpowiednim ciśnieniem;
  • powietrzny (perełkowy) – dysze wypychają do wanny sprężone powietrze, które tworzy masujące pęcherzyki;
  • wodno-powietrzny – równoczesne zastosowanie masażu strumieniami wody oraz masażu powietrzem pod wysokim ciśnieniem;
  • ultradźwiękowy – dysze ultradźwiękowe wytwarzają fale ultradźwiękowe, które poprawiają ukrwienie tkanek i rozgrzewają; masaż ultradźwiękowy dostępny jest w modelach wanien z wyższej półki cenowej.

Najprostszym systemem w wannach jest instalacja masująca samą wodą pod wysokim ciśnieniem. Natomiast większy komfort i skuteczność zapewnia kąpiel z masażem nie tylko wodą, ale i powietrzem, które doskonale dotlenia skórę. 

Większość wanien z hydromasażem jest wyposażona w regulację intensywności działania strumienia wody czy powietrza. Woda jest wtłaczana rurkami do dysz wodnych, a następnie wpływa do wanny. W przypadku masażu powietrznego możliwy jest wybór wanny z dyszami, gdzie powietrze jest wpuszczane do wody w postaci drobnych pęcherzyków za pomocą dmuchawy, kompresora lub otworów w dnie.

Standardowe modele wanien z hydromasażem wykonują masaż w trzech trybach: pulsacyjnym (polega na pulsacyjnym wypuszczaniu powietrza lub strumienia wody), falowym (powoduje, że dysze działają naprzemiennie, zmieniając natężenie strumienia powietrza lub wody), szampańskim (nasyca wodę bąbelkami powietrza). W droższych modelach istnieje możliwość zaprogramowania własnego trybu masażu.

Wanny z hydromasażem mogą być również wyposażone w dodatkowe systemy, na przykład w chromoterapię – leczenie światłem i kolorem – lub ozonowanie – w wyniku reakcji wody i ozonu powstają pęcherzyki tlenowe wykazujące działanie bakteriobójcze i detoksykujące.

Dysze w wannie z hydromasażem – jaka powinna być ich liczba?

Jakość i skuteczność masażu zależy nie tylko od rodzaju systemu masującego, ale także od liczby dysz zamontowanych w wannie. Dysze skierowane są przede wszystkim na plecy, kręgosłup, kark i nogi. 

Warto podkreślić, że od liczby dysz będzie zależeć jakość masażu – większą liczbę dysz umieszcza się w wannach z masażem wodno-powietrznym, a najmniej w wannach jedynie z masażem wodnym. Jaka liczba dysz będzie więc wystarczająca?

Według ogólnej zasady, dobrej jakości wanna z hydromasażem powinna zostać wyposażona w: 5 dysz zlokalizowanych po bokach wanny, 5 dysz kierujących masaż na plecy, 2 dysze w okolicach stóp. W przypadku wanien z hydromasażem powietrznym warto wybierać modele, w których umieszcza się minimum 15 dysz.

Wybierając wannę z hydromasażem, należy zwrócić uwagę na to, czy istnieje możliwość regulacji kierunku strumienia na dowolne części ciała. Dobrze sprawdzają się także dysze zamykane, dzięki którym możemy regulować intensywność pojedynczych punktów natryskowych.

Dysze można podzielić również na: ruchome (dysze kierunkowe, dysze obrotowe), nieruchome (dysze kaskadowe, dysze shiatsu), szampańskie, suche. Jak sama nazwa wskazuje, dysze kierunkowe zmieniają kierunki masażu, a dysze obrotowe obracają się o 360 stopni. Dysze kaskadowe umieszcza się w górnych częściach wanny (woda spływa kaskadowo głównie na kark i plecy), dysze shiatsu mają za zadanie masować i leczyć schorzenia kręgosłupa, a dysze szampańskie sprawiają, że powietrze rozbija się na masujące bąbelki.

Przeczytaj także: Wanna z prysznicem – praktyczne rozwiązanie. W jakiej łazience się sprawdzi?

System sterowania w wannach z hydromasażem

Do sterowania funkcjami masującymi służy system pneumatyczny lub elektroniczny. Prostsze i tańsze jest sterowanie pneumatyczne (ręczne). 

Panel do obsługi (znajdujący się zazwyczaj na górnej krawędzi wanny) włącza i wyłącza pompy za pomocą przycisku. Natomiast sterowanie elektroniczne daje o wiele większe możliwości. Znajdujące się na brzegu wanny przyciski nie tylko uruchamiają system do hydromasażu, ale także ustawiają czas, intensywność masażu i temperaturę wody. Poza tym w systemie elektronicznym znajduje się czujnik poziomu wody, dzięki czemu mechanizm nie zostanie włączony, jeśli woda nie przekracza poziomu dysz bocznych. Zabezpiecza to przed pracą pompy na sucho, co mogłoby doprowadzić do jej spalenia.

Jakie są wady i zalety wanny z hydromasażem?

Wanna z hydromasażem i prysznic w łazience
Producenci zalecają, aby przed skorzystaniem z hydromasażu odbyć kąpiel zasadniczą. Dlatego też w łazience warto zaplanować dodatkową kabinę prysznicową

Badania naukowe wskazują, że hydromasaż pozytywnie wpływa na nasze zdrowie – między innymi na układ oddechowy, układ pokarmowy oraz układ nerwowy.

Hydromasaż wspomaga leczenie układu mięśniowego oraz układu krążenia, a także chorób związanych z problemami reumatologicznymi i ortopedycznymi – zmniejsza dolegliwości kręgosłupa i stawów, rozluźnia mięśnie. Co więcej, regularne kąpiele w wannie z hydromasażem mogą pomóc w obniżeniu poziomu stresu oraz stymulować produkcję endorfin należących do grona hormonów szczęścia.

Hydromasaż działa również relaksująco i wykazuje właściwości kosmetyczne – poprawiając ukrwienie ciała, wpływa na odpowiednie dotlenienie i jędrność skóry, opóźniając jej starzenie. 

Wady wanny z hydromasażem

Wanna z hydromasażem ma jednak również swoje wady. Przede wszystkim ze względu na wymagania techniczne nie sprawdzi się w każdej łazience z uwagi na to, że system hydromasażu napędza pompa elektryczna o napięciu 230 V. System hydromasażu powinien być na stałe podłączony do instalacji, a także zamontowany na osobnym obwodzie elektrycznym. 

Kolejną wadą wanny z hydromasażem jest jej wysoka cena – zwłaszcza w porównaniu ze standardowymi modelami wanien. Cena zależna jest od między innymi od rodzaju hydromasażu, liczby dysz oraz funkcji dodatkowych.

Decydując się na wannę z hydromasażem, musimy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu i dezynfekcji, a także o zadbaniu o właściwą wentylację łazienki – hydromasaż generuje wysoką wilgotność powietrza. Co więcej, zakup wanny z hydromasażem wiąże się z większym zużyciem wody oraz energii elektrycznej, będzie więc generować dodatkowe koszty. Wanna z hydromasażem jest także dość głośna, co może przeszkadzać innym domownikom.

Warto zaznaczyć, że większość producentów wanien zaleca hydromasaż po kąpieli zasadniczej. Oznacza to, że przed skorzystaniem z wanny z hydromasażem nasze ciało powinno być czyste z uwagi na to, że martwy naskórek może zapychać dysze.

Jak czyścić wannę z hydromasażem?

Wybierając do łazienki wannę z hydromasażem, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że taki sprzęt wymaga regularnego, dokładnego czyszczenia. Ważna jest również dezynfekcja, ponieważ wilgoć w elementach instalacji może doprowadzić do rozwoju grzybów i glonów. W prostych, tańszych modelach wanny z hydromasażem stosuje się do czyszczenia odpowiedni płyn lub rozpuszczającą się w wodzie tabletkę, a następnie uruchamia system hydromasażu, po czym dokładnie wypłukuje wannę.

Droższe wanny zawierają automatyczną instalację samoczyszczącą, która pobiera odpowiednią ilość płynu czy tabletkę, a następnie opłukuje wannę wodą. Dostępne na rynku są także wanny z systemem ozonowania czy z lampą UV emitującą promieniowanie ultrafioletowe dezynfekujące wodę. Należy także pamiętać o konieczności regularnego przedmuchiwania kanałów powietrznych.

Sprawdź: Wanna wolnostojąca – czy warto taką mieć? Zalety, wady, cena

Jak zamontować wannę z hydromasażem?

Montaż wanny z hydromasażem jest dość skomplikowany, dlatego też najlepiej zlecić go fachowcom. Wanna powinna być odpowiednio wypoziomowana oraz uziemiona. Do wanny podłącza się prąd, wodę oraz kanalizację, a instalacja elektryczna powinna być zabezpieczona wyłącznikiem różnicowo-prądowym. Natomiast rury odprowadzające wodę ustawia się zgodnie z kierunkiem spadku do odpływu.

Pamiętajmy o tym, że wanny z hydromasażem, tak jak inne urządzenia elektryczne montowane w łazienkach, powinny spełniać wymagania ochronne. Droższe modele wanien mogą zawierać wyłącznik, który odcina dopływ prądu w przypadku zwarcia. Bezpieczeństwo hydromasażu podnosi również: uziemienie ramy metalowej, uziemienie pompy wodnej, zamocowanie pompy w odległości co najmniej 40 centymetrów od otworu zasysającego wodę. Wanny z hydromasażem najczęściej montuje się na stelażu.

Wanna z hydromasażem – czy to dobry wybór? Opinie

Czy zakup wanny z hydromasażem to dobry wybór? Co o wannach z hydromasażem sądzą ich użytkownicy? Zebraliśmy dla Was wypowiedzi opublikowane na ogólnodostępnych forach internetowych.

„Miła przyjemność, ale wymaga częstej dezynfekcji, bo w zakamarkach zbiera się dużo brudu i bakterii. Chyba lepiej dobrze się zastanowić, czy to aby na pewno niezbędna funkcja. W innym wypadku czeka nas 2 razy częstsze sprzątanie łazienki” – źródło wypowiedzi: Forum Budujemy Dom .

„Ja zdecydowałam się na wannę z hydromasażem tylko dlatego, że miała również chromoterapie. (…) Wymaga dużo pracy, ale warto. Po ciąży dzięki temu pozbyłam się dużej ilości cellulitu” – źródło wypowiedzi: Forum Murator Dom.

„Mam ją od ponad 2 lat i wbrew powszechnym opiniom że akrylowe wanny żółkną, rysują się itp to dla mnie bujda. Moja wanna nie jest oszczędzana i sprawuje się bardzo dobrze, Hydromasaż działa bez zarzutów, wanna trzyma ciepło(...). Moim zdaniem nie warto kupować najniższej póki cenowej, bo one mogą mieć te niuanse, o których mowa jest wszędzie. Zainwestować na lata nie jest to jakiś szczególnie wielki koszt, a na pewno odczujesz różnicę” – źródło wypowiedzi: Forum Trójmiasto.

„Przy remoncie łazienki i tak trzeba uwzględnić wymianę instalacji elektrycznej, to tylko dodatkowe gniazdo. Całą instalacja jest pod wanną którą i tak zabudowujesz. Dostęp pod wanne i tak musisz zrobić nawet w zwykłej wannie. Co do eksploatacji - czyszczenie raz w tygodniu wystarczy. Chyba że używasz olejki lub płyny do kąpieli z bąbelkami wtedy trzeba częściej” – źródło wypowiedzi: Forum Gazeta.

„Mam narożną z hydromasażem i taką polecam. Fakt, wanna jest duża i napełnienie jej zajmuje więcej czasu, niż przy standardowej wannie, ale moim zdaniem warto” – źródło wypowiedzi: Forum Deccoria.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.