Wanna w podłodze – jak wykonać? Zalety i wady

Wanna w podłodze kojarzona jest z relaksem oraz z luksusem. Takie rozwiązanie jest jednak w zasięgu ręki każdego, kto chce nowocześnie urządzić swój dom. Aby realizacja tego pomysłu nie przysporzyła kłopotów, trzeba o nim pomyśleć najlepiej już na etapie projektowania domu.

Wanna w podłodze
Wanna w podłodze – jak wykonać zagłębienie?

Duża wanna w podłodze wygląda bardzo efektownie i dodaje łazience nowoczesnego charakteru. Kojarzona jest z miejscem relaksu, gdzie po ciężkim, męczącym dniu dla odprężenia bierzemy aromatyczną, długą kąpiel z bąbelkami. Często użytkownicy wybierają więc model wanny z hydromasażem, a także z dodatkowymi udogodnieniami w postaci zagłówków.

Zrealizowanie pomysłu nie będzie trudne i kłopotliwe, jeśli zaplanujemy montaż wanny w podłodze już na etapie budowy domu, a najlepiej na etapie projektowania. Istnieje możliwość osadzenia wanny zarówno w podłodze parteru, jak i w stropie na poddaszu. Konieczne będzie jednak wykonanie pewnych zmian w konstrukcjach domu oraz w doprowadzeniu instalacji.

Wanna w podłodze – jak wykonać zagłębienie?

Podczas planowania wykonania wanny w podłodze konieczne będzie określenie zagłębienia, czyli odległości od krawędzi wanny do podstawy, na której będzie stała, z uwzględnieniem miejsca na wszystkie instalacje, a więc na elementy dysz wodnych i powietrznych w przypadku wanny z hydromasażem czy choćby na syfon. Przeważnie potrzeba 60–80 centymetrów wolnej przestrzeni. Warto podkreślić, że zdecydowanie łatwiej będzie umieścić wannę w podłodze na parterze domu bez piwnicy. 

Po wykonaniu w podłożu wybetonowanej niecki umieszcza się wannę na stabilnym gruncie i zabudowuje. Na podłożu powinno się wykonać izolację przeciwwilgociową a ścianki i dno otworu dodatkowo zaizolować termicznie warstwą styropianu. Będzie ona stanowiła także podporę dla wanny oraz warstwę tłumiącą.

Należy pamiętać o tym, by wymiary niecki były nieco większe niż wanna, aby można było ją wygodnie wstawić i przyłączyć wszystkie potrzebne instalacje. Ważne jest, aby po osadzeniu wanny podłogę wokół niej zaizolować przeciwwilgociowo. W tym celu można użyć wodoszczelnej folii w płynie. Zabezpieczoną w ten sposób podłogę można pokryć płytkami ceramicznymi. Powinny być one przede wszystkim antypoślizgowe – unika się więc zwłaszcza płytek wykonanych na wysoki połysk.

Przeczytaj także: Wanna wolnostojąca – czy warto taką mieć? Zalety, wady, cena

Wanna w podłodze a zagłębienie w stropie

Wannę trudniej jest zamontować w stropie, ponieważ będzie się to wiązało ze zmianami w jego konstrukcji. Konieczne będzie odpowiednie wzmocnienie stropu dodatkowym uzbrojeniem oraz konstrukcją z profili stalowych, na których będzie wsparta wanna. Z uwagi na fakt, że wysokość stropu wynosi najczęściej ok. 25 –30 centymetrów, spód zagłębionej w nim wanny, której głębokość wynosi przeważnie ok. 40 centymetrów, będzie wystawał z sufitu niższej kondygnacji. Konieczne będzie więc zamaskowanie instalacji sufitem podwieszanym w pomieszczeniu na parterze, co zmniejszy jego wysokość. Najlepiej jednak, aby poniżej łazienki znajdowało się pomieszczenie gospodarcze. 

Podwieszany sufit można wykonać z płyt kartonowo-gipsowych stanowiących stałą konstrukcję lub z kasetonów, które można zdjąć. Co więcej, podwieszany sufit zamocowany na stałe można wykonać jedynie wtedy, gdy wanna jest wyposażona w syfon czyszczony od góry, a niecka w stropie jest zabezpieczona przed przeciekami. Natomiast podwieszany sufit możliwy do zdemontowania w razie awarii instalacji zapewni łatwy dostęp z pomieszczenia poniżej. Ważne jest również odpowiednie wytłumienie, by do znajdującego się poniżej pokoju nie dochodziły odgłosy napuszczania wody do wanny. W tym celu należy użyć warstwy styropianu, o czym wspominaliśmy na początku artykułu.

Wanna na podeście

Okrągła wanna na podeście ze schodkami
Okrągła wanna na podeście ze stopniami

Kolejnym rozwiązaniem, ułatwiającym późniejsze prace konserwacyjne i ewentualne naprawy instalacji, jest ulokowanie wanny na podeście, pod którym umieścimy wszystkie elementy instalacyjne i będziemy mieć do nich dobry dostęp. Podest powinien mieć wysokość od 20 do 30 centymetrów, a szerokość wokół wanny – minimum 60 centymetrów.

Wanna w podłodze a przyłącze wodno-kanalizacyjne

Kolejną ważną kwestią przy planowaniu montażu wanny w podłodze jest doprowadzenie przyłącza wodno-kanalizacyjnego. Najlepiej, aby wanna była wyposażona w syfon rozbierany do środka, który będzie można bez problemu udrożnić – bez konieczności demontażu obudowy wanny. Warto zaplanować również wpust podłogowy, który będzie odpowiadać za odprowadzanie rozlanej wody oraz będzie ułatwiać sprzątanie łazienki. Wówczas podłączenie z odpływem powinno znajdować się w odległości minimum 100 centymetrów od syfonu. Co więcej, na całym odcinku rura kanalizacyjna powinna zostać umieszczona ze spadkiem przynajmniej 3%.

Przyjmuje się, że podejście do wanny o średnicy 50 milimetrów powinno mieć spadek od 2 do 3% – wówczas ścieki powinny samoczynnie spływać do pionu oraz rury odpływowej. Warto jednak zwrócić uwagę na odległość wanny od pionu. Jeżeli będzie ona znaczna, to może się to wiązać z problemami w utrzymaniu wysokości podłączenia instalacji kanalizacyjnej.

Istnieje również możliwość cofnięcia się ścieków na przykład na skutek zapchania podłączenia do instalacji kanalizacyjnej zewnętrznej. Aby do tego nie dopuścić, zaleca się instalację specjalnego zaworu. Tak zwaną klapę zwrotną umieszcza się najczęściej na podłączeniu odpływu wanny do pionu.

Warto wspomnieć również o tym, że sposób podłączenia baterii wanny zależy od jej rodzaju i miejsca zamontowania. Najczęściej jednak bateria łączona jest z instalacją za pomocą elastycznych wężyków.

Jakie są wady i zalety wanny zagłębionej w podłodze?

Wannę wpuszczoną w podłogę częściej traktuje się jako urządzenie do relaksu, niż sprzęt użytkowy, z którego korzysta się na co dzień. Jej największą zaletą jest oryginalny design, który sprawia, że łazienka staje się bardziej luksusowa, zamieniając się w domowe SPA. Budowa wanny – a dokładnie jej niskie umiejscowienie – optycznie powiększy również dostępną przestrzeń. 

Najczęściej wanny zagłębione w podłodze wyposażone są w różnorodne udogodnienia, takie jak: zagłówki, hydromasaż, wbudowany odtwarzacz muzyki. Na szczególne wyróżnienie zasługują nowoczesne wanny z hydromasażem. Masaż wodny, perełkowy lub wodno-powietrzny pozytywnie wpływa na zdrowie, między innymi oddziałując na układ nerwowy, układ mięśniowy czy na układ krwionośny.

Wanna w podłodze to rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim w większych łazienkach z uwagi na to, że z takiej wanny nie korzysta się na co dzień. Co więcej, kupując wannę z hydromasażem, warto wiedzieć, że jej producenci zalecają kąpiel zasadniczą przed skorzystaniem z hydromasażu. Oznacza to, że łazienka powinna zostać wyposażona również w prysznic lub w drugą, klasyczną wannę. 

Wanna zagłębiona w podłodze nie sprawdza się w przypadku rodzin z małymi dziećmi oraz nie jest dedykowana dla osób starszych. Jeśli obok wanny nie umieścimy relingów czy poręczy, to trudniej będzie do niej wejść. W sytuacji, gdy różnica poziomów pomiędzy dnem wanny a podłogą wynosi ponad 50 centymetrów, to najbezpieczniejsze będzie wejście do wanny z pozycji siedzącej. Ryzyko utraty równowagi ograniczy natomiast wanna umieszczona na podeście ze stopniami.

Kolejną wadą wanny w podłodze jest trudność w utrzymaniu jej czystości. Chcąc dokładnie wymyć wannę, zazwyczaj trzeba klęczeć na podłodze lub wejść do środka wanny.

Sprawdź: Wanna z prysznicem – praktyczne rozwiązanie. W jakiej łazience się sprawdzi?

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.