Prysznic bez brodzika w bloku – czy to możliwe? Jak zamontować?

Kto remontując łazienkę montuje prysznic bez brodzika, ten kładzie podwaliny pod łazienkę bez barier, której zalety będzie można coraz bardziej cenić wraz z upływem lat. Prysznic z odpływem wody umieszczonym bezpośrednio w podłodze nie tylko wygląda nowocześnie, ale też oferuje liczne zalety. Jakie? Sprawdzamy!

 

Prysznic bez brodzika w bloku - czy to możliwe?
Castorama
Prysznic bez brodzika w bloku - czy to możliwe?

 

Plusy posiadania prysznica bez brodzika

Do największych zalet rozwiązania, jakim jest prysznic bez brodzika, należą:

 • większa swoboda poruszania się w łazience, więcej miejsca;
 • łatwe wejście i wyjście – bez progów;
 • prysznic bez barier;
 • łatwe utrzymanie czystości;
 • jednolity wygląd łazienki;
 • optycznie większe pomieszczenie;
 • ponadczasowy design.

Zanim jednak rozpocznie się modernizację prysznica, dobrze jest sprawdzić, czy takie przedsięwzięcie jest w ogóle możliwe. Czasem nie wystarczą dobre chęci, kiedy piękne plany zderzają się z twardą rzeczywistością. Co innego, jeśli prysznic bez brodzika planuje się w trakcie budowy, albo w ramach generalnego remontu. Niemnie jednak, mimo pewnych wyzwań, niewielka łazienka w bloku może również zaskoczyć zainstalowaną kabiną bez brodzika.

W przeszłości prysznic był nierozerwalnie związany z formowaną w wylewce z odpowiednim odpływem wanną prysznicową. Obecnie wystarczy stosunkowo niewielka przestrzeń poniżej poziomu podłogi, aby zainstalować skuteczny odpływ wody do pionu kanalizacyjnego. Łazienka bez ograniczeń standardowymi wymiarami brodzika wydaje się bardziej przestronna i większa. Pozbawiona stopni powierzchnia podłogi najpierw daje poczucie komfortu, a z wiekiem również bezpieczeństwo.

Jeśli podłoga pod prysznicem ma być na jednakowym poziomie z całością pomieszczenia, potrzeba około 11 cm przestrzeni na elementy przyłączeniowe z syfonem i odpływem ze spadkiem. Tę przestrzeń musi zapewnić grubość stropu. Należy wybrać taki model odpływu, który posiada syfon możliwie najmniejszej wysokości. Ważna jest również odpowiednia izolacja zabezpieczająca przed wilgocią.

Systemy odpływowe prysznica bez brodzika

 • Odpływ punktowy
  Klasyczne rozwiązanie odpływu w przypadku prysznica bez uniesionej podłogi. Spadek jest wykonany ku środkowi, gdzie znajduje się odpływ wody, widoczny jako kratka o wymiarach ok. 10 cm x 10 cm. Możliwe jest wykorzystanie gotowych elementów z tworzywa sztucznego z gotowym spadkiem i systemem odpływu.
 • Odpływ liniowy
  Przy wejściu po prysznic albo przy ścianie montowany jest kanał prysznicowy. Elementem widocznym i leżącym na poziomie podłogi jest ruszt zasłaniający kanał.
 • Odpływ łukowy
  W przypadku dużej strefy natryskowej można zastosować odpływ łukowy. Jest trudniejszy do wykonania.

 

Poznaj systemy odpływowe prysznica bez brodzika
Poznaj systemy odpływowe prysznica bez brodzika

 

Montaż odpływu prysznicowego

Prace wymagające przeróbki albo zamiany istniejących instalacji są zawsze trudniejsze od montażu na etapie budowy. Po stwierdzeniu odpowiedniej grubości podłogi w łazience w bloku można przystąpić do realizacji projektu prysznica bez brodzika.

Na początek trzeba skuć starą wylewkę i usunąć izolację na obrysie planowanego prysznica oraz w miejscach prowadzenia nowej instalacji. Syfon podłącza się do pionu kanalizacyjnego oraz ustala położenie odpływu. Wydajność odpływu wody spod prysznica zależy od zastosowanego syfonu. Dobierając syfon należy kierować się ilością wody, jakiej będą używać kąpiące się osoby. Aby nie popełnić błędu, który trudno będzie naprawić, dobrze jest zlecić zarówno dobór elementów odpływu, jak i samo wykonanie wykwalifikowanym specjalistom. Jeśli odpływ znajduje się kilka centymetrów poniżej poziomu podłogi, nietrudno jest o zalanie. Nieszczelność spowodowana w łazience znajdującej się w bloku może mieć skutki bardziej dramatyczne niż „zwykłe” zalanie łazienki: zagrożone zalaniem zagrożone jest też mieszkanie położone piętro niżej. Podłącza się też przewody dostarczające ciepłą i zimną wodę do baterii prysznicowej. Trzeba zwrócić uwagę na stabilne umocowanie baterii.

Kiedy sprawdzona zostanie szczelność wykonanych połączeń, można przystąpić do wykonania nowej wylewki w obrębie prysznica z odpowiednim spadkiem. Nachylenie podłogi powinno mieć co najmniej 2%. Po wyschnięciu wylewki przychodzi kolej na izolację przeciw wilgoci. Masę uszczelniającą stosuje się na podłodze pod prysznicem, a styki ścian z podłogą, narożniki i krawędzie odpływu liniowego uszczelnia się taśmą uszczelniająca.

Po przygotowaniu izolacji zapobiegającej przedostawaniu się wody można układać płytki. Są one spoinowane elastyczną zaprawą wodoodporną. Prysznic bez brodzika nie wymaga montowania kabiny; wystarczą proste drzwi ze szkła.

Zobacz: Prysznic z deszczownicą czy wanna z hydromasażem – co wybrać? [PORÓWNANIE]

Komentarze

 • Gieno78 2021-04-06T16:46:03Z

  Nawet jak się nie da to się da! Kwestia kasy i chęci. Kupiłem ostatnio mieszkanie w bloku w stanie deweloperskim. No i oczywiście ekipa remontowa stwierdziła że nie da się zrobić prysznica na poziomie posadzki, bo kielich od kanalizacji jest za wysoko. Przyjechał zaprzyjaźniony hydraulik i się okazało że się da! Wykuł dziurę, żeby dostać się do pionu. Coś tam przebudował, rozrył pół podłogi i przygotował podejście pod odpływ liniowy. Koszt 700 zł i 5 godzin pracy dwóch chłopów. Nie dajcie sobie wmówić że się nie da.