Prysznic bez brodzika w bloku – czy to możliwe? Jak zamontować?

Prysznic bez brodzika to rozwiązanie dedykowane zarówno do małych, jak i dużych łazienek. Jakie są jego zalety? Czym różni się odpływ liniowy od odpływu punktowego? Co wybrać: klasyczną kabinę prysznicową czy kabinę walk-in? Jak zamontować odpływ prysznicowy w podłodze? Przeczytajcie nasz artykuł, aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania.

 

Prysznic bez brodzika w bloku - czy to możliwe?
Castorama
Prysznic bez brodzika w bloku

Prysznic bez brodzika – jakie są jego zalety?

Do największych zalet rozwiązania, jakim jest prysznic bez brodzika, należą:

  • swoboda poruszania się w łazience i więcej wolnej przestrzeni;
  • łatwe wejście i wyjście (brak progu) spod prysznica;
  • proste utrzymanie czystości;
  • jednolity wygląd łazienki;
  • optyczne powiększenie pomieszczenia;
  • ponadczasowy design i elegancki wygląd.

Warto podkreślić, że łazienka bez standardowej kabiny prysznicowej z brodzikiem wydaje się bardziej przestronna. Natomiast pozbawiona stopni powierzchnia podłogi daje poczucie komfortu i wpływa również na bezpieczeństwo osób starszych i dzieci.

Zanim jednak rozpocznie się modernizację prysznica, dobrze jest sprawdzić, czy takie przedsięwzięcie jest w ogóle możliwe – najważniejszą kwestią jest dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Kabinę prysznicową bezbrodzikową najłatwiej zainstalować w trakcie budowy od zera lub w ramach generalnego remontu mieszkania. Dlaczego? Jeżeli nie planujemy remontu całej łazienki, a jedynie chcielibyśmy wymienić kabinę prysznicową na prysznic bez brodzika, to konieczne będzie skucie płytek łazienkowych do wylewki oraz zastosowanie izolacji przeciwwodnej. Jest to niezbędne, aby odpowiednio zamontować elementy przyłącza wraz z syfonem. Obecnie wystarczy stosunkowo niewielka przestrzeń poniżej poziomu podłogi, aby zainstalować skuteczny odpływ wody do pionu kanalizacyjnego.

Uwaga: Jeżeli instalacja kabiny prysznicowej bezbrodzikowej nie będzie możliwa, to dobrym rozwiązaniem będzie wybranie nowoczesnej kabiny z płaskim brodzikiem, który standardowo ma od 2,5 do 5 centymetrów wysokości.

Zwłaszcza w niewielkich łazienkach w mieszkaniach ważne jest, aby odpowiednio zaplanować przestrzeń. Usytuowanie zarówno zamykanej kabiny prysznicowej z brodzikiem, jak i prysznica bez brodzika zależne jest przede wszystkim od powierzchni i kształtu naszej łazienki. Przed prysznicem zaleca się stworzenie strefy funkcjonalnej, czyli pasa wolnej przestrzeni, o wymiarach  100×110 centymetrów. Zaleca się także zastosowanie minimalnych odległości pomiędzy prysznicem a innymi sprzętami użytkowymi:

  • odległość min. 10 centymetrów od pralki,
  • odległość min. 20 centymetrów od WC,
  • odległość min. 30 centymetrów od umywalki.

Odpływ liniowy i odpływ punktowy – czym się różnią?

Rezygnacja z brodzika przede wszystkim wiąże się z koniecznością wybrania właściwego odpływu w podłodze lub w ścianie. Warto jednak podkreślić, że większą popularnością cieszą się systemy podłogowe.

Wyróżniamy dwa główne systemy odpływowe do pryszniców bez brodzika. Są to: odpływ liniowy i odpływ punktowy.

Odpływ liniowy

Odpływ liniowy instalowany w podłodze umożliwia liniowe odprowadzanie wody. Elementem widocznym i leżącym na poziomie podłogi jest ruszt (kratka ze stali nierdzewnej, polerowanej lub szczotkowanej) zasłaniający kanał lub specjalny panel, na który wklejana jest płytka podłogowa. System liniowy składa się z podłużnego korytka, syfonu oraz z tak zwanego osadnika, który zatrzymuje nieczystości. Wysokość odpływu wynosi natomiast od 1,5 do 3 centymetrów. Odpływ liniowy najczęściej instaluje się przy krawędzi prysznica, dzięki czemu spadek w posadzce wykonywany jest w jednym kierunku.

Odpływ punktowy

Odpływy punktowe, inaczej wpusty, odprowadzają wodę punktowo. Wyposażone są w korpus, wewnątrz którego występuje zamknięcie syfonowe i osadnik. Spadek jest wykonany ku środkowi, gdzie znajduje się odpływ wody, widoczny jako kratka o wymiarach ok. 10 cm x 10 cm. Możliwe jest wykorzystanie elementów dystansowych w zestawie (ułatwiają poziomowanie wpustu w podłodze) wraz z kołnierzami górnymi i kołnierzami dolnymi (uszczelniają miejsce, w którym łączy się odpływ z posadzką i z izolacją przeciwwilgociową) oraz z ramami nośnymi.

Poznaj systemy odpływowe prysznica bez brodzika
Poznaj systemy odpływowe prysznica bez brodzika

Jak zamontować odpływ prysznicowy w podłodze?

Prace wymagające przeróbki albo zamiany istniejących instalacji są zawsze trudniejsze od montażu na etapie budowy. Po stwierdzeniu odpowiedniej grubości podłogi w łazience w bloku można przystąpić do realizacji projektu prysznica bez brodzika.

Jeśli podłoga pod prysznicem ma być na jednakowym poziomie z całością pomieszczenia, to potrzeba około 11 centymetrów przestrzeni na elementy przyłączeniowe z syfonem i odpływem ze spadkiem. Tę przestrzeń musi zapewnić grubość stropu. Należy wybrać taki model odpływu, który posiada syfon możliwie najmniejszej wysokości. Ważna jest również odpowiednia izolacja zabezpieczająca przed wilgocią. 

Uwaga: Wpust podłogowy z syfonem punktowym lub z syfonem liniowym oraz rura zajmują pod brodzikiem do 15 centymetrów. Ważne jest, aby rura została ułożona ze spadkiem do 2% w kierunku pionu kanalizacyjnego.

Na początku trzeba skuć starą wylewkę i usunąć izolację na obrysie planowanego prysznica oraz w miejscach prowadzenia nowej instalacji. Syfon podłącza się do pionu kanalizacyjnego oraz ustala położenie odpływu. Wydajność odpływu wody spod prysznica zależy od zastosowanego syfonu. Dobierając syfon, należy kierować się ilością wody, jakiej będą używać kąpiące się osoby. Aby nie popełnić błędu, który trudno będzie naprawić, dobrze jest zlecić zarówno dobór elementów odpływu, jak i samo wykonanie wykwalifikowanym specjalistom. Jeśli odpływ znajduje się kilka centymetrów poniżej poziomu podłogi, nietrudno jest o zalanie – pamiętajmy jednak o tym, że zagrożone zalaniem jest też mieszkanie położone piętro niżej. Podłącza się też przewody dostarczające ciepłą i zimną wodę do baterii prysznicowej. Trzeba zwrócić uwagę na stabilne umocowanie baterii.

Kiedy sprawdzona zostanie szczelność wykonanych połączeń, można przystąpić do wykonania nowej wylewki w obrębie prysznica z odpowiednim spadkiem. Nachylenie podłogi powinno mieć co najmniej 2%. Po wyschnięciu wylewki przychodzi kolej na izolację przeciw wilgoci. Masę uszczelniającą stosuje się na podłodze pod prysznicem, na styki ścian z podłogą, natomiast narożniki i krawędzie odpływu liniowego uszczelnia się taśmą uszczelniająca.

Po przygotowaniu izolacji zapobiegającej przedostawaniu się wody można układać płytki. Są one spoinowane elastyczną zaprawą wodoodporną.

Prysznic bez brodzika – z kabiną czy bez?

Wybierając prysznic bez brodzika, możemy zdecydować się na: otwartą kabinę prysznicową typu walk-in, zamykaną kabinę prysznicową, stworzenie prysznica we wnęce, zasłonięcie strefy prysznicowej zasłonką lub całkowity brak przesłony. Ponownie podkreślimy jednak, że wybór prysznica bezbrodzikowego wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża.

Kabina prysznicowa typu walk-in jest uniwersalna – sprawdzi się zarówno w małej, jak i w większej łazience w bloku. Ma otwartą konstrukcję bez brodzika, progów czy zamykanych drzwi. Zazwyczaj wyposażona jest w przeszklone boki, które sprawiają, że prysznic prezentuje się elegancko, a łazienka zostaje optycznie powiększona. Wybierając kabinę typu walk-in, inwestorzy najczęściej decydują się na odpływ liniowy, o którym wspominaliśmy już w artykule.

Kabina wnękowa umożliwia maksymalne wykorzystanie przestrzeni w łazience, dzięki temu, że lokuje się ją we wnękach. Trzy boki kabiny stanowią ściany. Kabina wnękowa może być zamykana lub też całkowicie otwarta – bez drzwi i zasłonki.

Tańszym, ale również i mniej estetycznym, rozwiązaniem będzie montaż zasłonki bezpośrednio nad stworzoną strefą prysznicową bez brodzika. Pamiętajmy jednak o tym, że po odbytym prysznicu woda będzie spływać po zasłonce, co może sprzyjać zwiększonej wilgotności powietrza i występowaniu mokrej podłogi w całym pomieszczeniu.

Jakie drzwi prysznicowe do kabiny zamkniętej?

Wybierając kabinę zamykaną bez brodzika do małej łazienki w mieszkaniu, należy zwrócić uwagę również na sposób otwierania drzwi. Nie powinny one kolidować z innymi elementami wyposażenia łazienki. Na rynku znajdziemy między innymi:

  • drzwi prysznicowe skrzydłowe – drzwi otwierają się na zewnątrz, zajmując powierzchnię poza kabiną; nie są dedykowane do małych, nieustawnych wnętrz;
  • drzwi prysznicowe przesuwne – mogą być jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe; przemieszczają się po prowadnicach lub rolkach, dlatego też przesuwają się wzdłuż kabiny i nadają się do małych łazienek;
  • drzwi prysznicowe harmonijkowe – tak jak drzwi przesuwne przemieszczają się w obrębie kabiny i zajmują mało miejsca; ten model drzwi składa się niczym harmonijka, jednak charakteryzuje się gorszą szczelnością;
  • drzwi prysznicowe uchylne – występują w wersji jednoskrzydłowej oraz dwuskrzydłowej, montowane są na zawiasach krawędzi kabiny; otwierają się szeroko na zewnątrz, dlatego też nie są zalecane do małych łazienek;
  • drzwi prysznicowe wahadłowe – mogą otwierać się do środka lub na zewnątrz kabiny (jak wahadło); ich zawiasy montuje się blisko środka drzwi.

Zobacz: Prysznic z deszczownicą czy wanna z hydromasażem – co wybrać? [PORÓWNANIE]

Komentarze

  • Gieno78 2021-04-06T16:46:03Z

    Nawet jak się nie da to się da! Kwestia kasy i chęci. Kupiłem ostatnio mieszkanie w bloku w stanie deweloperskim. No i oczywiście ekipa remontowa stwierdziła że nie da się zrobić prysznica na poziomie posadzki, bo kielich od kanalizacji jest za wysoko. Przyjechał zaprzyjaźniony hydraulik i się okazało że się da! Wykuł dziurę, żeby dostać się do pionu. Coś tam przebudował, rozrył pół podłogi i przygotował podejście pod odpływ liniowy. Koszt 700 zł i 5 godzin pracy dwóch chłopów. Nie dajcie sobie wmówić że się nie da.