Jak wybrać kabinę prysznicową? Podpowiadamy
Jakie są rodzaje kabin prysznicowych? Gdzie umieścić prysznic w łazience? Jaki brodzik i drzwi prysznicowe wybrać? Odpowiedzi na pytania zawarliśmy w artykule.
Kabina prysznicowa – jakie są jej zalety?
Kabina prysznicowa ze względu na to, że zajmuje niewiele miejsca, nadaje się doskonale zarówno do niewielkiej łazienki, jak i do tej obszerniejszej. Z uwagi na szeroki wybór modeli kabin możemy dostosować ją do każdego stylu wnętrza. Kabiny świetnie będą pasowały do mało ustawnych łazienek, ale sprawdzą się znakomicie również w sąsiedztwie wanny. Szacuje się, że podczas szybkiej kąpieli pod prysznicem zużycie wody jest mniejsze niż w przypadku kąpieli w wannie, gdy napełniamy ją do pełna.
Poza względami ekonomicznymi istotne jest to, że kąpiel pod natryskiem jest zdrowsza oraz wygodniejsza – szczególnie dla osób starszych, którym trudno byłoby samemu wyjść z wysokiej wanny bez ryzyka poślizgnięcia się. Należy jedynie dobrać niski brodzik lub zdecydować się na odpływ liniowy.
Kabina prysznicowa – gdzie umieścić ją w łazience?
Usytuowanie kabiny prysznicowej zależy przede wszystkim od powierzchni i kształtu łazienki. Prysznic nie powinien kolidować z pozostałymi elementami wyposażenia łazienki, zwłaszcza w przypadkach kabin prysznicowych, których drzwi otwierają się na zewnątrz. Dlatego też przyjmuje się, że przed prysznicem należy zachować wolną przestrzeń, tak zwaną strefę funkcjonalną, o wymiarach 100×110 centymetrów. Co więcej, zaleca się, aby brodzik:
- znajdował się w odległości 30 centymetrów od umywalki;
- znajdował się w odległości 30 centymetrów od bidetu;
- znajdował się w odległości 20 centymetrów od WC;
- znajdował się w odległości 10 centymetrów od pralki.
Jakie są rodzaje kabin prysznicowych?
Kiedy zdecydujemy się na wygodną lokalizację, należy podjąć decyzję o typie kabiny. Kabiny prysznicowe dzieli się między innymi ze względu na kształt:
- kabiny prysznicowe półokrągłe – są uniwersalne, sprawdzają się również w łazienkach o małym metrażu i najczęściej wyposażone są w drzwi przesuwne;
- kabiny prysznicowe prostokątne – zajmują większą powierzchnię w łazience w porównaniu z kabinami półokrągłymi, dlatego też zalecane są do wnętrz średnich oraz dużych;
- kabiny prysznicowe kwadratowe – ich prosta bryła sprawia, że często wybierane są do małych łazienek, w większości przypadków stawiane są w narożniku;
- kabiny prysznicowe pięciokątne – mają oryginalną, wyróżniającą się bryłę, zajmują mniej miejsca niż kabiny prostokątne, jednak mogą zdominować łazienki o małym metrażu;
- kabiny prysznicowe asymetryczne – najczęściej wykonywane się na indywidualne zamówienie, dostępne są kabiny ze ściętą górą, które dedykowane są do łazienek na poddaszu.
Natomiast ze względu na sposób montażu można wyróżnić:
- kabiny przyścienne,
- kabiny narożne,
- kabiny wnękowe,
- kabiny wolnostojące,
- kabiny typu walk-in.
Uwaga: Najpopularniejsze są kabiny o wymiarach 90×90 centymetrów. Na rynku dostępne są również mniejsze modele polecane do wnętrz o małym metrażu, o wymiarach 80×80 centymetrów lub 80×70 centymetrów.
Kabina prysznicowa przyścienna i kabina narożna
Najczęściej wybierane są klasyczne kabiny przyścienne, których jeden bok styka się ze ścianą. Pozostałe ściany kabiny są zbudowane ze szkła lub z tworzywa sztucznego.
W porównaniu z kabiną przyścienną mniej miejsca zajmują kabiny narożne, które montuje się w rogu łazienki. Dwa boki kabiny stykają się ze ścianami, a dwa pozostałe są przeszklone. Kabiny tego typu doskonale sprawdzają się w niewielkich łazienkach, w których nie zmieści się wanna.
Kabiny prysznicowe przyścienne produkowane są w kształcie prostokątnym, okrągłym czy półokrągłym. Najpopularniejsze kabiny narożne mają jeszcze więcej kształtów – prócz kwadratowych, prostokątnych, półokrągłych czy owalnych dostępne są także kabiny o nieregularnych kształtach, które doskonale wpasują się w nawet najmniejsze powierzchnie.
Kabina prysznicowa wnękowa
Kabinę wnękową, jak sama nazwa wskazuje, lokuje się we wnękach, dzięki czemu możliwe jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni w łazience. Trzy boki kabiny stanowią ściany, jeden odgradzają drzwi. Rezygnacja z gotowej i w całości zabudowanej kabiny wpłynie niewątpliwie na wrażenie przestrzenności łazienki. Przeszklone drzwi nie zamkną całkowicie odgrodzonej powierzchni, dzięki czemu łazienka będzie się wydawała większa.
Kabina prysznicowa wolnostojąca
Kabina prysznicowa wolnostojąca w żadnym miejscu nie styka się ze ścianą pomieszczenia. Architekci wnętrz ten rodzaj kabin zalecają zwłaszcza do przestronnych łazienek o dużym metrażu. Kabiny wolnostojące zajmują dość dużo miejsca, a co więcej, należy także zapewnić wygodny do nich dostęp oraz przejście do pozostałych sprzętów w łazience – zgodnie ze wspomnianymi wyżej zasadami ergonomii. Wybór kabiny wolnostojącej determinuje zamontowanie specjalnej instalacji doprowadzającej wodę.
Przeczytaj również: Wanna czy prysznic do małej łazienki? Podpowiadamy
Kabina prysznicowa typu walk-in
Kabina prysznicowa typu walk-in sprawdzi się zarówno w małych, jak i w dużych łazienkach. Wyróżnia ją otwarta konstrukcja – bez brodzika, progu czy zamykanych drzwi. Kabina walk-in najczęściej wyposażona jest w przeszklone ściany. Wybierając taki układ, konieczne będzie zamontowanie kratki, do której odpływać będzie woda, a także ułożenie wokół niej posadzki ze spadkiem umożliwiającym spływanie wody podczas kąpieli. Na podłodze należy ułożyć odporne na wodę płytki ceramiczne, pamiętając, by nie były zbyt śliskie. Jednak najczęściej wybierając ten model kabiny, inwestorzy decydują się również na odpływ liniowy.
Uwaga: Na rynku dostępne są również nowoczesne kabiny ze zintegrowanym panelem, wyposażone w opcję hydromasażu oraz mające wbudowane radio. Montując tego typu kabinę, należy zwrócić uwagę na możliwości instalacji elektrycznej – kabina wymaga podłączenia do prądu.
Jaki brodzik do kabiny prysznicowej?
Najbardziej popularny i najłatwiejszy w montażu jest prysznic z kabiną z brodzikiem. Dostępne na rynku brodziki pozwalają dopasować je nie tylko pod względem kształtu i materiału, ale także wymiarów i głębokości. Pamiętajmy o tym, że kształt brodzika wyznacza także kształt całej kabiny prysznicowej. Niesłabnącą popularnością cieszą się natomiast kabiny bezbrodzikowe. Jeżeli chodzi o materiał, to najczęściej wybierane są brodziki akrylowe.
Kabina z brodzikiem płaskim
Brodzik płaski to przede wszystkim wygodne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi oraz dla osób starszych. Prócz funkcjonalności charakteryzuje go również estetyczny wygląd. Brodzik płaski zazwyczaj mierzy od 2,5 do 5 centymetrów wysokości. Co ważne, wymaga on zastosowania niskiego syfonu – to rozwiązanie należy zaplanować już na początkowym etapie projektowania lub remontowania łazienki.
Kabina z brodzikiem głębokim
Standardowy brodzik głęboki ma od 9 do 16 centymetrów wysokości, jednak na rynku dostępne są również o wiele wyższe modele, które dodatkowo wyposażone są w korek – wówczas brodzik w całości można napełnić wodą – oraz w wyprofilowane siedzenie. Wybierając brodzik głęboki, możemy bez większych problemów schować pod nim klasyczny syfon.
Kabina bezbrodzikowa
Współcześnie niesłabnącą popularnością cieszą się zwłaszcza kabiny bezbrodzikowe – ze względu na wysoką funkcjonalność oraz możliwość zastosowania zarówno w małym, jak i w dużym wnętrzu. Możliwy jest wybór kabiny prysznicowej o otwartej konstrukcji, czyli walk-in, bądź kabiny w całości zabudowanej. Co ważne, brak brodzika wiąże się z odpowiednim przygotowaniem podłoża – konieczne jest stworzenie spadu na podłożu pod płytkami oraz umieszczenie odpływu punktowego lub odpływu liniowego poniżej poziomu wylewki, aby możliwe było właściwe odprowadzanie wody.
Prysznic bez brodzika – jak go wykonać?
Ponownie podkreślimy, że decyzję o instalacji kabiny prysznicowej bez brodzika należy podjąć na etapie projektowania łazienki. Wówczas będziemy mieć możliwość właściwego rozplanowania instalacji wodno-kanalizacyjnej – instalacja kieruje wodę do kanalizacji znajdującej się w warstwach podłogi lub w zestawie odpływowym montowanym w ścianie.
Wpust podłogowy z syfonem punktowym lub liniowym oraz rura zajmują pod brodzikiem do 15 centymetrów. Przyjmuje się, że rura powinna zostać ułożona ze spadkiem do 2% w kierunku pionu kanalizacyjnego. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, podłoga w kabinie bezbrodzikowej powinna zostać odpowiednio wyprofilowana oraz mieć izolację przeciwwodną.
Wybór ścianek i drzwi do kabiny prysznicowej
Przy wyborze kabiny prysznicowej powinniśmy również zwrócić uwagę na rodzaj i materiał, z którego zostały wykonane ścianki oraz drzwi.
Ścianki kabiny mogą być zrobione z akrylu lub z hartowanego szkła. Kabiny z akrylu są tańsze, jednak ścianki ze szkła są bardziej efektowne i eleganckie. Boki z tworzywa są lżejsze od szklanych, natomiast ścianki ze szkła hartowanego są bezpieczne, gdyż po rozbiciu kruszą się na drobne fragmenty o nieostrych krawędziach. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku możemy zamówić – w zależności od preferencji – kabinę o ściankach gładkich, matowych, z fakturą czy z nadrukiem.
Drzwi do kabiny prysznicowej – jakie są ich rodzaje?
Wybierając kabinę, należy zwrócić także uwagę na sposób otwierania drzwi – w zależności od powierzchni łazienki oraz jej ustawności. Ważne jest, aby drzwi do kabiny można było swobodnie otwierać i aby nie kolidowały z innymi elementami wyposażenia łazienki. Do wyboru mamy między innymi:
- skrzydłowe drzwi kabiny – to standardowe rozwiązanie, podczas otwierania drzwi zajmują powierzchnię poza kabiną, dlatego też w jej bliskim otoczeniu nie powinny stać inne sprzęty użytkowe;
- przesuwne drzwi kabiny (jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe) – przemieszczają się po rolkach lub prowadnicach, dlatego też można je łatwo przesuwać wzdłuż ścian kabiny, nadają się do małych łazienek;
- harmonijkowe drzwi kabiny – przesuwają się w obrębie kabiny prysznicowej, składając się niczym harmonijka, zajmują mało miejsca, dlatego polecane są do małych łazienek, ich minusem jest natomiast gorsza szczelność;
- uchylne drzwi kabiny – mogą być jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe i montowana są na zawiasach na krawędzi kabiny, po ich otwarciu (w kierunku zewnętrznym) powstaje szerokie wejście wymagające odpowiedniej wolnej przestrzeni;
- wahadłowe drzwi kabiny – otwierają się do środka oraz na zewnątrz kabiny, dlatego też (tak jak w przypadku drzwi skrzydłowych i drzwi uchylnych) w otoczeniu kabiny nie powinny być lokowane inne sprzęty łazienkowe, natomiast w odróżnieniu od drzwi uchylnych ich zawiasy montowane są bliżej środka drzwi.
Komentarze