Kabina prysznicowa zamiast wanny

Za wyborem kabiny prysznicowej zamiast wanny w łazience przemawia nie tylko komfort użytkowania, ale także fakt, że zajmuje ona mniej miejsca. Poza tym podczas szybkiej kąpieli zużycie wody jest mniejsze.

Kabina prysznicowa ze względu na to, że zajmuje niewiele miejsca, nadaje się doskonale zarówno do niewielkiej łazienki, jak i tej obszerniejszej. Z uwagi na szeroki wybór modeli kabin możemy dostosować ją do każdego stylu wnętrza. Kabiny świetnie będą pasowały do mało ustawnych łazienek, ale sprawdzą się znakomicie również w sąsiedztwie wanny. Szacuje się, że podczas szybkiej kąpieli pod prysznicem zużycie wody jest mniejsze niż w przypadku kąpieli w wannie, gdy napełniamy ją do pełna. Poza względami ekonomicznymi istotne jest to, że kąpiel pod natryskiem jest zdrowsza oraz wygodniejsza – szczególnie dla osób starszych, którym trudno byłoby samemu wyjść z wysokiej wanny bez ryzyka poślizgnięcia się. Sprawdza się doskonale także latem, gdy po dłuższym przebywaniu na słońcu chcemy się schłodzić.

Usytuowanie kabiny w łazience

Usytuowanie kabiny zależy od powierzchni i kształtu łazienki. Najbardziej efektownie wyglądają kabiny wolno stojące, jednak jest to dość rzadko stosowane rozwiązanie. Zajmują one dość dużo miejsca, poza tym należy także zapewnić wygodny do nich dostęp oraz przejście do pozostałych sprzętów w łazience. Stąd najlepiej wyglądają na dużej przestrzeni, gdzie nie musimy się martwić o zmniejszenie komfortu użytkowania łazienki. Poza tym wolno stojąca kabina wymaga specjalnej instalacji doprowadzającej wodę i odprowadzającej ją do kanalizacji. Częściej spotykane są w domach kabiny przyścienne, których jeden bok styka się ze ścianą. Pozostałe ściany kabiny są zbudowane ze szkła lub tworzywa sztucznego. Najmniej miejsca zajmują kabiny narożne, które montuje się w rogu łazienki. Dwa boki kabiny stykają się ze ścianami, dwa pozostałe są przeszklone. Kabiny tego typu doskonale sprawdzają się w niewielkich łazienkach, w których nie zmieści się wanna. Ostatnio bardzo modne stały się kabiny wnękowe, które wyglądają bardzo nowocześnie. Trzy boki kabiny stanowią ściany, jeden odgradzają drzwi. Rezygnacja z gotowej kabiny wpłynie niewątpliwie na wrażenie przestrzenności łazienki. Zasłonka czy przeszklone drzwi nie zamkną całkowicie odgrodzonej powierzchni, dzięki czemu łazienka będzie się wydawała większa.

Typ kabiny

Kiedy zdecydujemy się na wygodną lokalizację, należy podjąć decyzję o typie kabiny. Dość modnym dziś rozwiązaniem jest ustawienie kabiny bezpośrednio na podłodze bez brodzika. Wybierając taki układ, konieczne będzie zamontowanie kratki, do której odpływać będzie woda, a także ułożenie wokół niej posadzki ze spadkiem umożliwiającym spływanie wody podczas kąpieli. Na podłodze należy ułożyć odporne na wodę płytki ceramiczne, pamiętając, by nie były zbyt śliskie. Kabinę bez brodzika najłatwiej jest zamontować w budowanym domu, gdyż na wpust podłogowy oraz wszystkie potrzebne warstwy w podłodze należy przewidzieć ok. 15 cm. Najbardziej popularny i najłatwiejszy w montażu jest prysznic z kabiną z brodzikiem. Dostępne na rynku brodziki pozwalają dopasować je nie tylko pod względem kształtu i materiału, ale także wymiarów i głębokości. Najczęściej wybierane są brodziki akrylowe czy stalowe, rzadziej z ceramiki. Kształt brodzika wyznacza także kształt całej kabiny prysznicowej. Kabiny prysznicowe przyścienne produkowane są w kształcie prostokątnym, okrągłym czy półokrągłym. Najpopularniejsze kabiny narożne mają jeszcze więcej kształtów – prócz kwadratowych, prostokątnych, półokrągłych czy owalnych dostępne są także kabiny o nieregularnych kształtach, które doskonale wpasują się w nawet najmniejsze powierzchnie.

Cena kabiny prysznicowej zależy także od rodzaju drzwi. Ścianki kabiny mogą być zrobione z akrylu lub hartowanego szkła. Kabiny z akrylu są tańsze, jednak ścianki ze szkła są bardziej efektowne i eleganckie. Boki z tworzywa są lżejsze od szklanych, jednak ścianki ze szkła hartowanego są bezpieczne, gdyż po rozbiciu kruszą się na drobne fragmenty o nieostrych krawędziach. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku możemy zamówić w zależności od preferencji kabinę o ściankach gładkich, matowych, z fakturą czy nadrukiem. Prysznic we wnęce możemy zaś osłonić gustowną zasłonką lub szklanymi drzwiami. Wybierając kabinę, należy zwrócić także uwagę na sposób otwierania drzwi. W zależności od powierzchni łazienki oraz jej ustawności jedno rozwiązanie może okazać się bardziej komfortowe od innego. Przesuwne drzwi kabiny przemieszczające się po rolkach lub prowadnicach oraz drzwi harmonijkowe przesuwają się w obrębie kabiny. Drzwi skrzydłowe i wahadłowe zajmują podczas otwierania także powierzchnię poza kabiną, dlatego w jej otoczeniu nie powinny stać inne sprzęty łazienkowe.

Komentarze

  • Barbara 2019-03-31T05:58:25Z

    Mam maleńką łazienkę. 5 lat temu zamieniłam wannę na kabinę prysznicową. Radość trwała krótko. Już po kilku miesiącach zaczęło mi brakować możliwości relaksu w ciepłej kąpieli. Z każdym rokiem odczuwałam to coraz mocniej. No i to wycieranie kabiny po niemal każdym użyciu. Może ktoś to kocha, ja nie. Miesiąc temu wanna wróciła. Dzięki temu i ja wróciłam do XXI wieku. Znowu jest ok. Warto zatem dobrze przemyśleć decyzję o pozbyciu się wanny.