Kabina prysznicowa zamiast wanny
Za wyborem kabiny prysznicowej zamiast wanny w łazience przemawia nie tylko komfort użytkowania, ale także fakt, że zajmuje ona mniej miejsca. Poza tym podczas szybkiej kąpieli zużycie wody jest mniejsze.
Kabina prysznicowa ze względu na to, że zajmuje niewiele miejsca, nadaje się doskonale zarówno do niewielkiej łazienki, jak i tej obszerniejszej. Z uwagi na szeroki wybór modeli kabin możemy dostosować ją do każdego stylu wnętrza. Kabiny świetnie będą pasowały do mało ustawnych łazienek, ale sprawdzą się znakomicie również w sąsiedztwie wanny. Szacuje się, że podczas szybkiej kąpieli pod prysznicem zużycie wody jest mniejsze niż w przypadku kąpieli w wannie, gdy napełniamy ją do pełna. Poza względami ekonomicznymi istotne jest to, że kąpiel pod natryskiem jest zdrowsza oraz wygodniejsza – szczególnie dla osób starszych, którym trudno byłoby samemu wyjść z wysokiej wanny bez ryzyka poślizgnięcia się. Sprawdza się doskonale także latem, gdy po dłuższym przebywaniu na słońcu chcemy się schłodzić.
Usytuowanie kabiny w łazience
Usytuowanie kabiny zależy od powierzchni i kształtu łazienki. Najbardziej efektownie wyglądają kabiny wolno stojące, jednak jest to dość rzadko stosowane rozwiązanie. Zajmują one dość dużo miejsca, poza tym należy także zapewnić wygodny do nich dostęp oraz przejście do pozostałych sprzętów w łazience. Stąd najlepiej wyglądają na dużej przestrzeni, gdzie nie musimy się martwić o zmniejszenie komfortu użytkowania łazienki. Poza tym wolno stojąca kabina wymaga specjalnej instalacji doprowadzającej wodę i odprowadzającej ją do kanalizacji. Częściej spotykane są w domach kabiny przyścienne, których jeden bok styka się ze ścianą. Pozostałe ściany kabiny są zbudowane ze szkła lub tworzywa sztucznego. Najmniej miejsca zajmują kabiny narożne, które montuje się w rogu łazienki. Dwa boki kabiny stykają się ze ścianami, dwa pozostałe są przeszklone. Kabiny tego typu doskonale sprawdzają się w niewielkich łazienkach, w których nie zmieści się wanna. Ostatnio bardzo modne stały się kabiny wnękowe, które wyglądają bardzo nowocześnie. Trzy boki kabiny stanowią ściany, jeden odgradzają drzwi. Rezygnacja z gotowej kabiny wpłynie niewątpliwie na wrażenie przestrzenności łazienki. Zasłonka czy przeszklone drzwi nie zamkną całkowicie odgrodzonej powierzchni, dzięki czemu łazienka będzie się wydawała większa.
Typ kabiny
Kiedy zdecydujemy się na wygodną lokalizację, należy podjąć decyzję o typie kabiny. Dość modnym dziś rozwiązaniem jest ustawienie kabiny bezpośrednio na podłodze bez brodzika. Wybierając taki układ, konieczne będzie zamontowanie kratki, do której odpływać będzie woda, a także ułożenie wokół niej posadzki ze spadkiem umożliwiającym spływanie wody podczas kąpieli. Na podłodze należy ułożyć odporne na wodę płytki ceramiczne, pamiętając, by nie były zbyt śliskie. Kabinę bez brodzika najłatwiej jest zamontować w budowanym domu, gdyż na wpust podłogowy oraz wszystkie potrzebne warstwy w podłodze należy przewidzieć ok. 15 cm. Najbardziej popularny i najłatwiejszy w montażu jest prysznic z kabiną z brodzikiem. Dostępne na rynku brodziki pozwalają dopasować je nie tylko pod względem kształtu i materiału, ale także wymiarów i głębokości. Najczęściej wybierane są brodziki akrylowe czy stalowe, rzadziej z ceramiki. Kształt brodzika wyznacza także kształt całej kabiny prysznicowej. Kabiny prysznicowe przyścienne produkowane są w kształcie prostokątnym, okrągłym czy półokrągłym. Najpopularniejsze kabiny narożne mają jeszcze więcej kształtów – prócz kwadratowych, prostokątnych, półokrągłych czy owalnych dostępne są także kabiny o nieregularnych kształtach, które doskonale wpasują się w nawet najmniejsze powierzchnie.
Komentarze