Bezpieczne ogrzewanie gazem. Jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla (czadem)?

Nieprawidłowa wentylacja w łazience jest przyczyną powstawania kłębów pary wodnej, kropli na płytkach i lustrze, a także tlenku węgla w powietrzu. Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw przy ograniczonym dostępnie powietrza. Ma silne właściwości toksyczne, a zatrucie nim może doprowadzić do śmierci.

Tlenek węgla w temperaturze pokojowej jest bezbarwny i bezwonny. Jest produktem spalania paliw. Wytwarzany jest najczęściej na skutek nieprawidłowo działającego kotła gazowego, pieca węglowego czy kominka, a także w wypadku słabego ciągu w kominie. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym stężenie czadu w powietrzu jest wysokie, prowadzi do nieodwracalnych zmian w organizmie czy nawet śmierci.

Czujnik czadu wykryje pojawienie się tlenku węgla
Czujnik czadu wykryje pojawienie się tlenku węgla

Jak powstaje czad? Uważaj na stare piecyki gazowe!

Czad powstaje przy niepełnym spalaniu gazu, drewna czy oleju opałowego, a więc wszystkich paliw zawierających węgiel. Prawidłowa i skuteczna wentylacja zapewni właściwe działanie pieca. Aby piec funkcjonował poprawnie, wymagane jest doprowadzenie dużej ilości powietrza podczas jego pracy.

Do zatruć tlenkiem węgla dochodzi najczęściej u użytkowników starych piecyków łazienkowych z otwartą komorą spalania. Wymagają one do spalania gazu dostępu do świeżego powietrza, dlatego podgrzewając wodę, zasysają dużą ilość powietrza. Przepisy określają, że drzwi prowadzące do każdego pokoju powinny zawierać szczelinę o powierzchni ok. 80 cm², zaś drzwi łazienkowe 200 cm². Można skrócić skrzydło drzwi, zostawiając pod nimi szczelinę, lub wykonać w nim specjalne otwory czy zamontować kratkę.

Jakie są przyczyny zaczadzenia?

Jedną z przyczyn zaczadzenia jest zasłanianie kratki wentylacyjnej. Piec o otwartej komorze spalania zasysa powietrze z łazienki, które wpływa w przypadku braku okien w łazience przez szczeliny w drzwiach, przez co możemy odczuwać przeciąg w łazience. Jest to szczególnie uciążliwe zimą, gdy podczas kąpieli do łazienki napływa chłodne powietrze. Jednak należy pamiętać, że zatykanie kratek nawiewnych sprawi, że do pieca nie dopłynie odpowiednia ilość powietrza i w spalinach pojawi się czad, który zacznie wydostawać się do pomieszczenia. Nowe piece posiadają czujnik tlenku węgla, który w takiej sytuacji odcina dopływ gazu i wyłącza urządzenie. Dlatego niezwykle istotna jest wymiana starych pieców na nowe, które posiadają system zabezpieczeń. Należy pamiętać o tym, że zabronione jest oczywiście blokowanie czujnika. W przypadku gdy w łazience jest okno, odpowiednią wentylację umożliwią nawiewniki okienne, które zapewnią stały napływ świeżego powietrza.

Inną przyczyną zaczadzeń są zbyt szczelne okna. Dzięki nowym oknom w domu jest cieplej zimą, jednak zostaje zatrzymany dopływ powietrza do wnętrza domu, a więc naturalna wentylacja pomieszczeń jest utrudniona. By piec działał prawidłowo, przynajmniej na czas używania ciepłej wody powinniśmy otwierać okna w pomieszczeniach, jeśli nie ma w nich nawiewników.

Jak uniknąć zatrucia tlenkiem czasu?

Powodem nieprawidłowego działania kotła, kominka czy paleniska jest niewłaściwe podłączenie do komina. Najczęstszymi błędami jest podłączenie urządzenia do zbyt małych przewodów spalinowych czy też niedostosowanie przewodów kominowych do rodzaju kotła. Należy pamiętać także o regularnych konserwacjach kominiarskich, podczas których z komina zostanie usunięta sadza, która zgromadzona na ścianach komina osłabia ciąg.

Urządzeniem, które wykryje pojawienie się czadu w powietrzu, jest detektor tlenku węgla. Warto go zamontować w każdym pomieszczeniu, w którym mogłoby wystąpić ryzyko wycieku tlenku węgla, a więc w kuchni czy łazience, gdzie zamontowany jest gazowy podgrzewacz wody, w kotłowni z piecem na drewno lub koks, w salonie obok kominka czy też w garażu. Jeśli w pomieszczeniu w powietrzu pojawi się czad, urządzenie zasygnalizuje to głośnym buczeniem.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.