Przepływowy podgrzewacz wody – jaki wybrać?
W gospodarstwach domowych wodę użytkową ogrzewa się na różne sposoby. Jednym z nich jest zastosowanie podgrzewaczy przepływowych. Urządzenia te mają przeważnie gabaryty umożliwiające ich estetyczną zabudowę oraz charakteryzują się wysoką sprawnością. Nie są też jednak zupełnie pozbawione wad. W poniższym artykule przyglądamy się dostępnym na rynku przepływowym ogrzewaczom wody.
Cechą charakterystyczną przepływowych ogrzewaczy jest to, że podnoszą one temperaturę wody na bieżąco (w momencie odkręcenia kranu). Przy prawidłowym zoptymalizowaniu pracy podgrzewacza pozwala to na spore oszczędności zarówno wody, jak i energii. Jedno urządzenie najczęściej obsługuje jeden kran w domu. Choć w sklepach znaleźć można też i takie podgrzewacze, które są w stanie zasilać kilka punków poboru. Wówczas jednak konieczna może okazać się modernizacja instalacji elektrycznej oraz zwiększenie przydziału mocy. Inną kwestią jest, że pośród pogrzewaczy znajdziemy urządzenia elektryczne (aktualnie najbardziej popularne) oraz gazowe (stosowane coraz rzadziej, ale generujące stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne).
Przepływowy ogrzewacz wody: elektryczny czy gazowy?
Pogrzewacze elektryczne są zdecydowanie częściej wybierane przez potencjalnych użytkowników. Mają niewielkie wymiary i bez trudu można umieścić je w zabudowie (np. pod umywalką, pod zlewozmywakiem, itp.). Urządzenia o mniejszej mocy podłącza się standardowo do sieci o napięciu 230 V (są wyposażone we własny przewód i wtyczkę elektryczną). Tego typu podgrzewacze najlepiej sprawdzają się w kuchniach, gdzie przepływy wody są raczej stałe, a urządzenie przypisane jest tylko do jednego punktu poboru w postaci baterii zlewozmywakowej. W łazience można nimi podgrzać wodę przy umywalce, a urządzeniami o większej mocy również zasilić baterię prysznicową.
Przepływowe ogrzewacze gazowe (dawniej nazywane termami) to uboższe wersje gazowych kotłów jednofunkcyjnych. Ich starsze modele zastępuje się aktualnie niemal masowo innymi rozwiązaniami, ponieważ stanowią zagrożenie. Nowe urządzenia są bezpieczne w użytkowaniu (posiadają zaawansowane systemy elektroniczne), ale wymagają montażu w pomieszczeniach spełniających określone wymagania techniczne. Nie można ich też zabudowywać, ponieważ mają otwartą komorę spalania. Choć przepływowe ogrzewacze gazowe mają dość niską sprawność (80–85%), to ich eksploatacja jest stosunkowo tania. Sprawdzają się dobrze tak w kuchniach, jak i w niewielkich łazienkach.
Rodzaje przepływowych podgrzewaczy wody
Ogrzewacze przepływowe jednopunktowe obsługują wyłącznie jeden punkt poboru wody. Są to urządzenia jednofazowe, o niewielkiej mocy (najczęściej do 6 kW). Mogą mieć one hydrauliczną lub elektroniczną regulację temperatury wody. Niektóre urządzenia regulują się też skokowo, co oznacza, że przy niewielkim poborze wody pracują z połową swojej mocy.
Ogrzewacze wielopunktowe są bardziej zawansowane technologicznie. Można nimi zasilać wiele punktów poboru ciepłej wody użytkowej, przy czym urządzenie wymaga optymalnego umiejscowienia (nie ogrzewa wody znajdującej się pomiędzy nim a kranem). Tego rodzaju pogrzewacze to bardzo często sprzęty zasilane trójfazowo (o wysokiej mocy) i z wbudowanym sterownikiem elektronicznym. Dzięki sterownikowi można regulować ciśnienie i temperaturę wody. Warto dodać, że według opinii użytkowników wydajność ogrzewaczy wielopunktowych zmniejsza się znacząco, gdy w tym samym czasie pobiera się ciepłą wodę z wielu punktów.
Jaka powinna być moc przepływowego ogrzewacza wody?
Elektryczne ogrzewacze przepływowe do użytku domowego mają moc od 3 do 6 kW. Zasila się je prądem jednofazowym. Jednak na rynku są też ogrzewacze o mocy 20–25 kW zasilane trójfazowo. To sprzęty dedykowane raczej do zastosowań przemysłowych. Prawidłowo dobrany podgrzewacz powinien mieć moc odpowiadającą indywidualnym potrzebom użytkowników. Im większe zużycie wody, tym większa moc podgrzewacza będzie pożądana. Przyjmuje się, że największej mocy wymaga zasilanie przepływowym ogrzewaczem prysznica, najmniejszej zaś zlewozmywaka.
Ciśnienie wody i maksymalna temperatura robocza podgrzewacza wody
Na kwestię ciśnienia wody zwracają uwagę tyko nieliczni użytkownicy, a jest ona bardzo istotna w praktyce, bo decyduje o tym, czy podgrzewacz będzie w stanie pracować ekonomicznie. Pamiętajmy, że najbardziej oszczędne przepływowe ogrzewacze wody to te, które załączają się przy możliwie jak najniższym ciśnieniu wody (około 0,13 bar).
Większość ogrzewaczy przepływowych podgrzewa wodę do temperatury 80˚C, co daje zadowalające efekty. Są jednak i takie urządzenia, których maksymalna temperatura robocza wynosi 60˚C. Parametr ten jest szczególnie istotny, gdy decydujemy się na zakup ogrzewacza wielopunktowego. W tym przypadku trzeba liczyć się bowiem ze spadkiem temperatury wody w kranach przy jednoczesnym korzystaniu z kilku z nich.
Jakiego wybrać producenta przepływowego ogrzewacza wody?
Na polskim rynku dostępne są podgrzewacze wielu marek. Jednak prym wiedzie zaledwie kilka z nich. I to właśnie od znanych i renomowanych producentów najbezpieczniej jest nabyć podgrzewacz. Tylko wówczas można bowiem liczyć na brak problemów eksploatacyjnych oraz profesjonalny serwis w przypadku ewentualnego ich wystąpienia.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.