Ogrzewanie pod kontrolą
Właściciele domów jednorodzinnych są zobowiązani do dokonywania szeregu kontroli. Jedna z nich dotyczy sprawności instalacji grzewczej. W jej trakcie jest oceniany stan techniczny kotła oraz są wskazywane potencjalne możliwości obniżenia kosztów jego pracy.
Sprawdzenie stanu technicznego systemu ogrzewania, wraz z uwzględnieniem efektywności energetycznej kotła oraz dostosowania jego mocy do potrzeb użytkowych, powinno zostać dokonane w drugim, czwartym lub piątym roku eksploatacji urządzenia. Inspekcja ma na celu stwierdzenie, czy system ogrzewania jest użytkowany i konserwowany w sposób, który zapewnia optymalną sprawność energetyczną. W jej trakcie jest oceniany stan techniczny kotła, efektywność spalania oraz jego wielkość w stosunku do rzeczywistych potrzeb. W wyniku kontroli jest określana rzeczywista sezonowa sprawność energetyczna kotła oraz są typowane możliwe do zastosowania usprawnienia, które mogłyby przyczynić się do obniżenia kosztów zużycia energii.
Zawartość tlenu i temperatura
Kontrola systemu ogrzewania polega na zmierzeniu zawartości tlenu w spalinach, temperatury produktów spalania wydostających się przez komin oraz temperatury otoczenia. W kotłach kondensacyjnych dodatkowo mierzy się ilość skroplin lub wilgotności powietrza w otoczeniu kotła. Wykonanie tych kilku pomiarów pozwala oszacować sprawność chwilową urządzenia.
W trakcie kontroli jest oceniany stan techniczny kotła oraz są wskazywane możliwości obniżenia kosztów jego pracy.
Do dokonywania inspekcji stanu systemu ogrzewania są upoważnione osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane, a w przypadku instalacji gazowych – osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci gazowych.
Dwa, cztery lub pięć lat
To, w którym roku kontrola powinna się odbyć, jest uzależnione od mocy kotła oraz rodzaju spalanego w nim paliwa. Po dwóch latach są sprawdzane kotły opalane paliwem ciekłym i stałym o nominalnej wydajności powyżej 100 kW, cztery lata obowiązują w przypadku kotłów gazowych o nominalnej wydajności powyżej 100 kW, a pięć lat – kotłów opalanych paliwem ciekłym, stałym lub gazowym (o nominalnej wydajności 20 kW do 100 kW). Kolejne kontrole są uzależnione od wprowadzanych zmian w systemie ogrzewania. Jeśli żadne zmiany nie zostaną zastosowane, nie wymaga się ponownego sprawdzania.
Jednorazowej kontroli powinny być także poddane kotły, które funkcjonują ponad 15 lat. W wyniku takiej inspekcji właściciel uzyskuje aprobatę stanu istniejącego, zalecenie wymiany kotła bądź jego modernizacji.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.