Kiedy okna nadają się do wymiany?

Remont mieszkania to doskonała okazja do wymiany starych okien, które straciły na funkcjonalności, a ich właściwości znacznie się pogorszyły. Wzrost zaawansowania technologii w branży stolarskiej przez ostatnie dziesięciolecie przyczynił się do utraty wartości starych okien na rzecz nowoczesnych i energooszczędnych konkurentów. Kiedy okna nadają się do wymiany? Na co należy zwrócić szczególną uwagę i dlaczego warto się tego podjąć? Miłej lektury.

Okna - jakie znaki wskazują na to, że należy je wymienić?
Okna - jakie znaki wskazują na to, że należy je wymienić?

Dlaczego warto wymienić okna i jakie są ich rodzaje?

Okna powinno się wymieniać w celu zaoszczędzenia na ogrzewaniu mieszkania oraz zapewnienia domownikom większego bezpieczeństwa. Odgrywają one znaczną rolę w bilansie energetycznym całej nieruchomości. W zależności od gatunku, charakteryzują się trwałymi profilami, które nie naruszają się pod wpływem czynników zewnętrznych. Wyróżniają się większymi zabezpieczeniami oraz niskoemisyjnymi powłokami, które umożliwiają kontrolę oddziaływania słońca na wnętrze mieszkania.

Okna antywłamaniowe warto zamontować, gdy zamieszkała dzielnica jest niebezpieczna. Według ekspertów, absorbują one czterokrotnie więcej uderzeń od standardowych odmian. Jeśli nieruchomość znajduje się w centrum miasta, należy wyposażyć się w okna dźwiękoszczelne, gwarantujące komfort akustyczny.

Wymiana okien powinna nastąpić podczas bezdeszczowej i bezwietrznej pogody, gdy temperatura wynosi powyżej 10 stopni Celsjusza. Negatywne warunki atmosferyczne mogą znacząco utrudnić pracę fachowcom, natomiast bardzo wysoka lub skrajnie niska temperatura może spowodować, że szyba utraci swoje pierwotne właściwości (istnieje ryzyko odkształcenia). Jak natomiast wymienić okna i uszczelki w zabytkowym domu?

Zabytkowy dom a wymiana okien – praktyczne porady

Mieszkanie w kamienicy wpisanej do rejestru zabytków ma wiele wad. Kluczową z nich jest brak dowolności działań podczas remontu. Tyczy się to również wymiany szyb. Otóż, przed rozpoczęciem prac, należy uzgodnić szczegóły z konserwatorem zabytków, ponieważ stylistyka wstawionego okna musi odpowiadać wystrojowi całego budynku.

Jeśli w zabytkowej kamienicy jest kilka osobnych mieszkań – ich lokatorzy będą musieli zgodzić się na wymianę okien a dodatkowo dokonać zmian u siebie, aby struktura budynku nie została zaburzona. Warto wspomnieć, że jeśli okna zabytku mieszkalnego wyróżniają się czarnym kolorem i białymi wnękami - nie będzie można ich pozbawić szprosów oraz wnęk i zabarwić na różowo, ponieważ zmieni to strukturę nieruchomości. Jak natomiast podejść do wymiany uszczelek w oknach?

Wymiana okien może nie należeć do najtańszych, ale często jest ważna dla bezpieczeństwa
Wymiana okien może nie należeć do najtańszych, ale często jest ważna dla bezpieczeństwa

Wymiana uszczelek w oknach – co warto wiedzieć?

Uszczelki tracą swoje właściwości, gdy wyraźnie czuć podmuchy zimnego powietrza wewnątrz mieszkania. Dzieje się tak, ponieważ na skutek warunków atmosferycznych twardnieją lub kurczą się, ale można je bez problemu wymienić. W tym celu należy dopasować ich profil do wykonawcy obecnych okien i dokonać jego pomiarów.

Aby wymienić uszczelkę należy ją wyciągnąć ze starej szczeliny, oczyścić i wsunąć tam nowy element. Może być on docięty na wymiar lub w jednym odcinku, ale wtedy będzie wymagał pocięcia na mniejsze części. Jednak, czy nowoczesne okna mogą skutecznie zabezpieczyć mieszkańców przed złodziejami?

Ochrona przed złodziejami a wymiana okien na nowe - omówienie

Antywłamaniowe szyby odpowiadają za bezpieczeństwo domowników. Warto więc zastanowić się nad rodzajem okien, które są wyposażone w klapki korygujące z klamkami zamykanymi na kluczyk o klasie bezpieczeństwa RC2. Warto wiedzieć, że standardowe gatunki nie są oznaczone żadną klasą (zdarza się RC1, ale bardzo rzadko). Antywłamaniowe szyby charakteryzują się wysoką ceną, ale zapewniają najwyższy poziom ochrony. Jak je pielęgnować, aby nie utraciły swoich właściwości?

Jak pielęgnować okna?

Regularna pielęgnacja szyb jest wskazana, natomiast przymus zbyt częstej pielęgnacji może okazać się powodem, dla którego warto wymienić okna na nowe. Wyróżniają się one zabezpieczeniem przed czynnikami zewnętrznymi (wystarczą sporadyczne konserwacje) oraz odpornością na wilgoć i drobne rysy (konieczna nakładka aluminiowa). Na jakie elementy należy zwrócić uwagę podczas wymiany okien?

Wymiana okien jest zadaniem wymagającym sporych nakładów pracy
Wymiana okien jest zadaniem wymagającym sporych nakładów pracy

Na jakie elementy warto zwrócić uwagę podczas wymiany okien?

Zimne powietrze napływa do wnętrza mieszkania, okna się trudno pielęgnuje i wyglądają mało estetycznie? W takim wypadku warto je zmienić na nowe. Świadczyć o tym może zniszczona rama oraz szyba zaburzająca całkowitą harmonię elewacji budynku. Więc na co zwrócić uwagę podczas wymiany okien?

1) Szczelność okien

Okna są nieszczelne, gdy do wnętrza mieszkania przedostaje się zimne powietrze. W celu upewnienia się, warto zastosować “test dymny” pokazujący faktyczną szczelność okien. Wystarczy skierować urządzenie służące do wypuszczania spalin obok szyby i obserwować czy dym się ulatnia. Jeśli tak - należy poważnie rozważyć zakup nowych okien. Jest to dosyć droga inwestycja, aczkolwiek warto pamiętać, że rachunki za ogrzewanie obniżą się i po stosunkowo niedługim czasie – koszty przedsięwzięcia się zwrócą.

Drugim, bardzo ważnym elementem jest odpowiednie wygłuszenie szyb. Aby sprawdzić czy hałas z ulicy jest na tyle uciążliwy, że wymiana okien stanie się niezbędna, należy posłużyć się decybelomierzem (bada natężenie dźwięku w pomieszczeniu). Jeśli urządzenie wskaże więcej niż 30 dB w dzień i 40 dB w nocy – oznacza to, że wymiana okna na nowe jest niezbędna. Warto również nad tym pomyśleć, gdy walory funkcjonalne nie są tak dobre jak być powinny.

2) Funkcjonalność - oznaka, że czas wymienić okna

Regularne mycie szyb już nic nie daje? Najpewniej straciły one swoje właściwości. Warto wówczas zastanowić się nad nowymi oknami, ponieważ innowacyjne przeszklenia mogą dostarczyć ponad 25% więcej światła od starszych odmian. Jak ma się do tego ich bezpieczeństwo?

3) Bezpieczeństwo

Standardowe szyby potrafią wytrzymać większość uderzeń. Eksperci rekomendują, aby zaopatrzyć się w okna antywłamaniowe, które są ponad 4 razy silniejsze od klasycznych odmian. Jest to stosunkowo droga inwestycja, ale za dodatkowe bezpieczeństwo warto zapłacić większą sumę. O czym warto wspomnieć w temacie dot. estetyki okien?

4) Estetyka - kiedy trzeba je wymienić?

Po zniszczeniu ramy lub szyby, okna mogą nadawać się do wymiany. Ich renowacja jest bardzo kosztowna i w niektórych przypadkach warto po prostu kupić nowe i bardziej zaawansowane technologicznie odmiany. Ostateczna decyzja zależy jednak od właściciela domu i jego osobistych preferencji, gdyż nie zawsze jest to opłacalne. Przechodząc do meritum - kiedy powinno się je wymienić?

Czasem wystarczy przyjrzeć się oknom, by wiedzieć, że należy je wymienić
Czasem wystarczy przyjrzeć się oknom, by wiedzieć, że należy je wymienić

Kiedy okna nadają się do wymiany? - rodzaje uszkodzeń

Nowoczesne okna PCV wyróżniają się trwałością przez ponad 20 lat. Bywają jednak sytuacje, gdy wymiana szyby konieczna jest po krótszym okresie. Z czego to wynika? Jakie podstawowe elementy należy wziąć pod uwagę w przypadku weryfikacji okresu przydatności okna?

  • wygięta rama
    Rama okna może się wygiąć ze względu na wady fabryczne, nieprawidłową eksploatację lub niewłaściwy montaż. W przypadku niewielkiego wypaczenia, należy zastosować uszczelkę. Jeśli wygięcie ramy jest większych rozmiarów, powinno się zakupić nowe okno. Jak natomiast rozpoznać i zapobiec uszkodzeniom mechanicznym?
  • uszkodzenia mechaniczne
    Okno może zostać uszkodzone na skutek nieprawidłowej eksploatacji oraz niesprzyjających warunków atmosferycznych. W większości przypadków wystarczy wymienić wadliwy element, aby szyba odzyskała pełną sprawność. Niestety, czasem po konsultacji z fachowcem, konieczna jest wymiana okna na nowe. Jednak co zrobić z pękniętą szybą?
  • pęknięta szyba
    Nowoczesne szyby zbudowane są z kilku tafli szkła (szyby zespolone). Dzięki temu okno zapewnia bardzo dobrą izolację a dodatkowo, pomiędzy taflami zawarta jest ramka dystansowa gwarantująca absorbcję wilgoci. Ramki dystansowe tworzą wyizolowany obszar, który zazwyczaj wypełniony jest powietrzem lub gazem szlachetnym. Gdy okno zostało źle osadzone lub widoczne są wady fabryczne - należy je wymienić na nowe.

Kiedy okna nadają się do wymiany? - podsumowanie

Nowoczesne okna, dzięki zaawansowanej technologii, mogą być zsynchronizowane ze smartfonem oraz tabletem, a umożliwi to m.in.: zdalne opuszczanie rolet. To, co kilkanaście lat temu było tylko i wyłącznie marzeniem dla osób dysponujących przeciętnym budżetem, w dniu dzisiejszym może stać się rzeczywistością.

Wymiana okien jest zadaniem wymagającym sporych nakładów pracy. Nie warto jednak zwlekać, ponieważ coraz bardziej zaawansowana technologia przyczynia się do tworzenia szyb antywłamaniowych, dźwiękoszczelnych a nawet energooszczędnych. W skrócie, zakupy w branży stolarskiej zadowolą osoby z każdym budżetem oraz różnymi oczekiwaniami.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.