Czy regulowanie okien na zimę jest konieczne? Obalamy popularny mit!

Czy regulacja okien zima-lato to mit? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności trzeba wiedzieć jak działają okna. W tym artykule przyjrzymy się bliżej okuciom okiennym. Wyjaśnimy też, czym są elementy ryglujące i prześledzimy sposób ich działania. Dowiedz się, jak i czy w ogóle trzeba regulować okna na zimę i co zrobić, aby uniknąć typowych błędów.

Regulowanie okien
Regulowanie okien na zimę - nie jest potrzebne? Obalamy mity

W jaki sposób działa regulacja okien zima-lato?

Regulacja okna zima-lato, pokazana w wielu filmach instruktażowych, to zagadnienie, które nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Po pierwsze, mitem jest przekonanie, że okna w ogóle potrzebują regulacji "zima - lato". Rzeczywiście okna posiadają możliwość regulacji docisku na okuciach, a precyzyjnie ustawiony docisk zapobiega stratom ciepła w pomieszczeniu. Nie są to jednak zakresy, którymi należy dowolnie operować.

Większość elementów ryglujących w oknie osadzona jest na mimośrodzie. Można więc bardzo łatwo je wyregulować np. za pomocą klucza imbusowego. Prawidłowa regulacja powinna sprawić, że obrót klamki nie będzie wymagał nadmiernej siły, a samo okno nie tylko będzie można płynnie zamknąć, ale również pozostanie ono szczelne.

Należy jednak pamiętać, że sezonowa zmiana ustawień okna, na własną rękę, zdecydowanie nie wchodzi w zakres prawidłowej regulacji i może przynieść naprawdę opłakane skutki. Więcej o tym, jak przygotować okna PCV do sezonu zimowego, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Dlaczego zmiana ustawień okna na zimę może być szkodliwa?
Zarówno zimą jak i latem, nieumiejętna regulacja okuć może być szkodliwa w dłuższej perspektywie. Oto kilka czynników, które warto mieć na uwadze:

 

  • Okucia szybciej zużywają się w wyniku regulacji okien PCV na zimę

Regulacja okien znacząco zmienia siłę działającą na klamkę. Niestety, zbyt duży nacisk może przyspieszyć zużycie okuć okiennych.

 

  • Okucia okien przy zbyt częstej regulacji zima-lato przestają działać prawidłowo

Niewłaściwa regulacja może spowodować uszkodzenie ramy okna, oraz doprowadzić do poluzowania rolek ryglujących. W efekcie, przy zamykaniu, zaczynają one samoczynnie zmieniać swoje położenie.

 

  • Zużywanie uszczelki jako efekt samodzielnego regulowania okien na sezon zimowy

Niskie temperatury sprawiają, że uszczelka okienna jest bardziej sztywna i traci swą elastyczność. Element ten przy zbyt dużym docisku będzie więc znacznie szybciej się zużywał.

Czy regulacja okna na zimę wpływa na jego szczelność?

Regulowanie okien
Regulowanie okien na zimę - nie jest potrzebne? Obalamy mity

Wraz z nadejściem sezonu zimowego, wiele osób zastanawia się, czy da się zrobić „coś” z oknami, aby w mieszkaniu było cieplej, mając na myśli np. zwiększenie docisku na okuciach. Z drugiej strony pada argument, że niewielka nieszczelność w oknach jest gwarancją “przewiewu” w pomieszczeniu, a w efekcie ochrony przed wilgocią. Oba te założenia są jednak mitem!

- Okna powinny być maksymalnie szczelne – podkreśla Łukasz Bus Kierownik Działu wsparcia technicznego SIEGENIAW końcu stolarka okienna ma pomagać w ograniczeniach strat energii, a nie dodatkowo je generować. Nie można więc traktować nieszczelności okien jako zastępstwa dla prawidłowo funkcjonującego systemu wentylacyjnego – dodaje Łukasz Bus.

Co w takim razie zrobić by okna były szczelne i jak korzystać z dostępnej regulacji okuć?

Okna na zimę - jak prawidłowo je wyregulować?

Jak zatem regulować okna na zimę, aby nasze działania nie przyniosły negatywnych rezultatów? Najlepiej nie robić tego wcale.

Należy pamiętać, że każdy błąd czy odchylenie przyczynia się do znacznie szybszego zużywania się mechanizmów. Na przykład, maksymalne „dociśnięcie” skrzydeł do ościeżnic z jednej strony zwiększy szczelność, z drugiej natomiast utrudni otwieranie i zamykanie okna. W efekcie może dojść do deformacji uszczelek.

Dlatego należy unikać zbyt częstej zmiany ustawień. Raz dobrze wyregulowane okno powinno spełniać swoją funkcję o każdej porze roku. Jeżeli jednak po jakimś czasie użytkowania zauważymy, że coraz trudniej ruszać klamką, lub okno zrobiło się nieszczelne i mamy duże przedmuchy warto zawołać fachowca, który pomoże przywrócić okno do optymalnych ustawień. A gdy to nie odniesie pożądanego skutku, może warto pomyśleć nad wymianą stolarki okiennej na nową, taką która odpowiada rosnącym wymogom w zakresie termoizolacji.

A co z wentylacją?

Wygodnym rozwiązaniem jest rozwórka ZIMA/LATO, którą w swej ofercie ma renomowana firma Siegenia. Jest to nic innego jak mechanizm ograniczający szerokość uchyłu okna. Dzięki temu możemy zimą ograniczyć ilość wpuszczanego powietrza. Podczas wentylacji, duża różnica temperatur zapewni szybką wymianę powietrza, ale dzięki ograniczonej szerokości dopływu nie spowoduje wychłodzenia sprzętów i ścian budynku. W ten sposób jednym ruchem ręki możemy ograniczyć zużycie i koszty energii. Regulacja okien PCV lato-zima jest więc możliwa bez użycia jakichkolwiek narzędzi.

Podsumowując, w jaki sposób ustawić zimą okna plastikowe? Zamiast koncentrować się na precyzyjnej regulacji, którą powinien wykonywać doświadczony fachowiec, powinniśmy zadbać o stałą konserwację okien.

Jak ją wykonać? Po pierwsze, warto co 2-4 lata przesmarować wszystkie ruchome mechanizmy w skrzydłach okiennych i drzwiowych środkiem na bazie oleju, np. WD-40. Działanie to przyczyni się do poprawy lekkości ich zamykania, a także znacząco przedłuży sprawność mechanizmów. Stałe części warto smarować wazeliną bezkwasową.

Takie prace konserwatorskie, których cena zamknie się w kwocie kilku złotych sprawią, że zamykanie okien i drzwi będzie przyjemnością!

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.