Nowe stare okna drewniane

Drewno jest pięknym, ale wymagającym materiałem. Stare drewniane okna będą dobrze wyglądać, pod warunkiem że się o nie odpowiednio zadba. W jaki sposób je pomalować, by móc cieszyć się ich pięknem przez wiele kolejnych lat?

Okna drewniane należy co jakiś czas odnawiać. Kiedy to robić? Gdy na ramach pojawią się przetarcia, a farba zacznie pękać. Warto je pomalować, zanim farba zacznie się łuszczyć, bo wtedy woda będzie już wnikać w drewno i je niszczyć. To właśnie od stopnia zniszczenia okien, zależy sposób ich renowacji. Jeśli nie są w bardzo złym stanie – farba na ramach jest jedynie trochę zdarta, można łatwo i szybko sprawić, by znów były jak nowe. Jeśli są bardzo zniszczone, farba pęka albo wręcz łuszczy się i odpada, pracy będzie więcej, ale też uda się je odnowić. W jaki sposób to zrobić?

Okna warto odnowić, gdy na ramach pojawią się przetarcia, a farba zacznie pękać. Lepiej je pomalować, zanim farba zacznie się łuszczyć, bo wtedy woda będzie już wnikać w drewno i je niszczyć.

Zanim opiszemy, jak pomalować stare okna, kilka słów o tym, jak je przygotować i w jakich warunkach prowadzić prace. Okna najlepiej malować, jeśli temperatura powietrza wynosi minimum 8ºC, słońce nie świeci mocno ani nie pada deszcz. Przed rozpoczęciem pracy warto odkręcić klamkę, dzięki temu łatwiej będzie wyczyścić i pomalować ramę. Następnie trzeba umyć okno wodą z płynem, by usunąć wszystkie, nawet tłuste, zabrudzenia. W kolejnym kroku należy zabezpieczyć szybę taśmą malarską. Takie okno jest gotowe do renowacji. Jak już wspomnieliśmy – ilość pracy zależy od tego, jak bardzo okna są zniszczone.

Jeśli okna są bardzo zniszczone, najpierw trzeba zedrzeć wszystkie powłoki malarskie
Jeśli okna są bardzo zniszczone, najpierw trzeba zedrzeć wszystkie powłoki malarskie

Powłoka na ramach lekko się łuszczy

Jeśli na ramie widoczne są drobne przetarcia w zewnętrznej warstwie farby, pracy nie będzie wiele. Po przygotowaniu okien, w sposób który opisaliśmy w poprzednim akapicie, trzeba usunąć farbę. Najlepiej zrobić to drobnoziarnistym papierem ściernym o gradacji ok. 150-180. Należy przy tym uważać, by nie usunąć podkładu, którym jest pomalowana rama. Po starciu wierzchniej warstwy farby, okno trzeba odpylić, umyć i pozostawić do wyschnięcia. Gdy rama będzie sucha, można nałożyć nową farbę. Trzeba użyć takiej samej, jaką okna były pokryte przez producenta. O tym, w jaki sposób malować, piszemy na końcu artykułu.

Okna najlepiej malować, gdy temperatura powietrza wynosi minimum 8ºC. Przed rozpoczęciem pracy warto odkręcić klamkę. Następnie trzeba umyć ramę wodą z płynem. W kolejnym kroku należy zabezpieczyć szybę taśmą malarską. Takie okno jest gotowe do renowacji.

Farba odpada, rama jest popękana

Jeśli okna nie były malowane wiele lat i są bardzo zniszczone, trzeba będzie włożyć więcej wysiłku w ich odnowienie. Po umyciu okna i zabezpieczeniu szyby, trzeba zedrzeć wszystkie powłoki malarskie, którymi jest pokryta rama.

Jak usunąć starą farbę? Można to zrobić na kilka sposobów:

  • przy pomocy elektrycznej opalarki – należy użyć odpowiedniej końcówki, gorące powietrze musi być skierowane tylko na ramę. Trzeba uważać, by nie nagrzać szyby, ponieważ mogłaby pęknąć. Gdy farba na ramie spęcznieje, należy ją usunąć szpachelką;
  • nałożyć preparat do usuwania starych powłok malarskich. Trzeba wybrać taki, który przeznaczony jest do drewna, w przeciwnym razie można je zniszczyć. Środek nakłada się pędzlem i pozostawia na określony czas (producenci poszczególnych wyrobów podają na jak długo). Gdy farba rozmięknie, trzeba ją usunąć szpachelką;
  • zedrzeć przy pomocy papieru ściernego o średniej gradacji (ok. 80-120).

Kolejną warstwę farby można nakładać dopiero po wyschnięciu poprzedniej
Kolejną warstwę farby można nakładać dopiero po wyschnięciu poprzedniej
Co po usunięciu farby? Okno należy odpylić, umyć i gdy wyschnie, można przystąpić do dalszych prac. Jeśli kit miejscami wypadł, najlepiej usunąć go całkowicie nożem i uzupełnić od nowa. Wałek kitu o średnicy około 1 cm trzeba wcisnąć pomiędzy ramę a szybę, uformować nożem tak, by miał przekrój trójkąta, a nadmiar usunąć. Zamiast kitu można zastosować specjalną masę. Jeśli w ramie są ubytki, trzeba je uzupełnić szpachlą do drewna. Należy ją mocno wcisnąć w szczelinę. Warto pamiętać, że warstwa masy nie powinna być grubsza niż 4 mm. Potem ramę trzeba przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym (o gradacji około 180-200), odpylić, umyć i pozostawić do wyschnięcia. Dopiero tak przygotowane okna są gotowe do malowania.

Jakie powłoki nałożyć? Najpierw drewno trzeba zaimpregnować, dopiero później można je pomalować. Zazwyczaj używa się dwóch produktów – farby podkładowej, a następnie nawierzchniowej w jednej lub dwóch warstwach. Należy stosować zalecenia producenta i pamiętać przede wszystkim o tym, by kolejną warstwę lub powłokę nakładać dopiero po wyschnięciu poprzedniej.

Jak wybrać farbę? Trzeba zwrócić uwagę na to, czy produkt może być stosowany na zewnątrz, a także zastanowić się, jaki chce się uzyskać efekt, np. lakierobejca do drewna sprawi, że słoje będą widoczne. Warto też wiedzieć, że emalia alkidowa jest trwalsza od farby akrylowej.

Czym i w jaki sposób malować? Do malowania najlepszy będzie pędzel z długim włosiem. Należy nakładać niewiele farby i malować z góry na dół długimi pociągnięciami pędzla. Żeby woda nie wnikała pomiędzy kit a szkło, warto zamalować ok. 1 mm szkła.

Komentarze

  • Gość 2022-03-13T08:23:34.426Z

    czym uzupełnic szpary w drwnie w oknach

    • gabi 2019-07-25T20:58:10Z

      artykul z sensem, lepszy niz w muratoraz