Konstrukcje schodów żelbetowych

Większość projektów gotowych to budynki z poddaszem lub piętrowe. Schody są ich nieodłącznym elementem. Najczęściej architekci umieszczają w nich schody żelbetowe. Ich konstrukcje mogą być jednak różne.

Schody żelbetowe to monolityczne konstrukcje z betonu i stali. Są solidne i nie wprowadzają ograniczeń, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Można je wykończyć w niemal dowolny sposób. Nie są przy tym także specjalnie trudne do zbudowania, choć wymagają wykonania deskowania, a ich całkowite obciążenie jest możliwe dopiero po związaniu betonu. 

W niedużych domach często zagospodarowuje się przestrzeń pod schodami. Umieszcza się tam schowki, szafy, spiżarnie, w.c. Schody można też włączyć do powierzchni innych pomieszczeń.

Schody w małych domach

W małych domach najczęściej umieszcza się schody żelbetowe w wersji zabiegowej. Uchodzą za najbardziej ekonomiczne i jednocześnie zajmują najmniej miejsca. Schody zabiegowe mogą zmieniać kierunek; ich stopnie są wówczas węższe przy krawędzi wewnętrznej. W wersji zabiegowej powrotnej ich bieg zakręca o 180 stopni. Takie schody zajmują niewiele miejsca, są więc idealne do małych domów, ale komfortu użytkowania nie zapewniają. Niewielka klatka schodowa ze zwężającymi się stopniami wymaga od domowników sporej ostrożności. W projektach gotowych często zagospodarowuje się przestrzeń pod schodami. Umieszcza się tam schowki, szafy, spiżarnie, w.c. lub włącza do powierzchni innych pomieszczeń.

Proste schody dwubiegowe ze spocznikiem

Dwu-, trójbiegowe, spiralne

W większych budynkach projektuje się bardziej wygodne schody proste, których stopnie mają jednakowe wymiary i nie zwężają się przy krawędzi. Mogą to być konstrukcje dwubiegowe z jednym spocznikiem lub trójbiegowe z dwoma spocznikami. Schody proste mogą być też pozbawione spocznika. Za najtrudniejsze do wykonania uznaje się schody spiralne. Rzadko są jednak projektowane w konstrukcji żelbetowej, częściej są wykonywane ze stali lub drewna.

Schody żelbetowe to monolityczne konstrukcje z betonu i stali. Można je wykończyć w dowolny sposób.

Konstrukcja płytowa lub wspornikowa

Schody żelbetowe mogą mieć konstrukcję płytową lub wspornikową. Częściej stosowana jest ta pierwsza wersja. W takim przypadku pod schodami wykonuje się fundament. Bieg schodów może zostać oparty na trzy różne sposoby: na murach klatki schodowej, belkach spocznikowych lub belkach policzkowych. We wszystkich trzech wersjach główne zbrojenie umieszcza się na dole płyty. Schody wspornikowe (jednobiegowe) są natomiast utwierdzane w ścianie żelbetowej. W ich przypadku stosuje się połączenia systemowe, w których zbrojenie stopnia dokręca się do zbrojenia umieszczonego w ścianie. Każdy stopień jest oddzielany wspornikiem.