Niezastąpiona garderoba

Nawet w niewielkim domu można wygospodarować miejsce na garderobę, w której schowamy nie tylko nasze ubrania, ale także ręczniki, koce, pościel oraz drobne sprzęty domowe. Garderoba z wygodnymi półkami pozwoli nam zapanować nad chaosem i wykorzystać niezagospodarowaną dotąd przestrzeń.

W domu warto mieć osobne pomieszczenie, które będzie można zaadaptować na garderobę do przechowywania ubrań i domowych sprzętów. Jeśli w gotowym projekcie domu nie przewidziano takiego miejsca, warto je wygospodarować nawet kosztem innego pomieszczenia. Garderoba nie musi być duża, może zajmować tyle miejsca, ile zajęłyby tradycyjne szafy. Nawet do niewielkiego pomieszczenia można wstawić szafy z wygodnymi półkami, które pomieszczą wszystkie rzeczy, które do tej pory nie miały swojego miejsca.

Osobna garderoba dla każdego domownika to najbardziej komfortowe rozwiązanie
Osobna garderoba dla każdego domownika to najbardziej komfortowe rozwiązanie

Jedna wspólna czy kilka osobnych?

Zależnie od dostępnego miejsca w domu można urządzić jedną wspólną dla wszystkich garderobę lub osobną dla każdego domownika. Drugie rozwiązanie jest oczywiście bardziej komfortowe, jednak w dużej garderobie dla wszystkich członków rodziny z pewnością zmieszczą się nie tylko ubrania używane w danej porze roku, ale także ubrania sezonowe, sprzęt sportowy, ręczniki, pościel, koce, plecaki, walizki czy drobny sprzęt domowy, na przykład odkurzacz, żelazko i składana deska do prasowania.

Garderoba nie musi być duża. Nawet do niewielkiego pomieszczenia można wstawić szafy z wygodnymi półkami, które pomieszczą wszystkie rzeczy, które do tej pory nie miały swojego miejsca.

Garderoba przy sypialni

Wygodę zapewni garderoba rozlokowana w pobliżu sypialni i łazienki. Jeśli jest wspólna dla wszystkich mieszkańców, wejście do niej znajduje się w holu. W przypadku gdy każdy domownik ma własną garderobę, dostęp do niej jest możliwy bezpośrednio z sypialni. Często garderoba staje się łącznikiem między sypialnią a łazienką. W takim układzie szybciej będzie można znaleźć właściwe ubrania po kąpieli. Garderobę można zaplanować w przestrzeni pod skosami na poddaszu. Jeśli ją właściwie, umiejętnie urządzimy, wykorzystamy nawet nieustawne zakamarki. Można w ten sposób poprawić proporcje pokojów, dzięki czemu łatwiej będzie w nich ustawić meble.

Umiejętne urządzenie garderoby pozwoli wykorzystać nawet nieustawne zakamarki
Umiejętne urządzenie garderoby pozwoli wykorzystać nawet nieustawne zakamarki

Miejsce na garderobę

W przypadku gdy w projekcie nie przewidziano pomieszczeń przeznaczonych na garderoby, możemy je wykonać samodzielnie nawet w już zamieszkanym domu. Wydzielając w pokoju część powierzchni, zmniejszy się jego wielkość, lecz uzyskamy przestrzeń, w której będziemy mogli ulokować wszystkie niepotrzebne na co dzień przedmioty, zatem nie będziemy nimi zagracać części mieszkalnych domu. Ściany garderoby można wykonać z płyt kartonowo-gipsowych lub drewnopochodnych. Jeśli pokryjemy je tapetą lub tynkiem i farbą, nie będzie widać, że z części pokoju został wydzielony dodatkowy schowek. Dobrym pomysłem będzie wstawienie drzwi przesuwnych, które nie będą potrzebowały przestrzeni do ich otwarcia.

Miejsce na garderobę możemy znaleźć także w zamieszkanym domu. Wydzielając w pokoju część powierzchni, zmniejszymy jego wielkość, lecz uzyskamy przestrzeń, w której będziemy mogli ulokować wszystkie niepotrzebne na co dzień przedmioty.

Oświetlenie garderoby

Niezwykle istotne jest właściwe oświetlenie w garderobie, dzięki któremu będziemy widzieli ubrania w ich naturalnych kolorach. Warto pamiętać, że najlepsze jest naturalne światło słoneczne, jednak jeśli w garderobie nie ma okna, trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie sztucznym światłem. Powinno być równomierne i mieć odpowiednie natężenie oraz barwę, która nie będzie powodowała przełamywania kolorów ubrań. Należy zwrócić uwagę, że chłodne światło wyostrza barwy i jest niekorzystne dla wyglądu twarzy oraz sylwetki, dlatego najlepiej barwy tkanin oddaje światło halogenowe. Dobre są także świetlówki color proof, jednak są mniej wydajne. Światła powinny być skierowane na przegrody i półki. Najlepiej je wbudować wewnątrz szafy, by źródła światła włączały się same po otwarciu drzwi i gasły po ich zamknięciu. Należy także podświetlić lustro, pufy, na których można usiąść, zakładając buty, a także kącik, w którym ustawimy deskę do prasowania. Niezwykle wygodne będą lampy z możliwością regulacji kąta padania światła.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.