Garderoba – dlaczego warto mieć ją w domu? Wady i zalety
Na projekt osobnej garderoby w domu decyduje się wielu inwestorów. Czy rzeczywiście przechowywanie ubrań w wydzielonym pomieszczeniu jest tak pożądane, czy może lepszą alternatywę stanowi duża szafa? Sprawdzamy wady i zalety tego rozwiązania.
Na początku warto podkreślić, że w artykule zajmiemy się zaletami i wadami urządzenia w domu lub w mieszkaniu oddzielnego pomieszczenia zwanego garderobą. Nie bierzemy pod uwagę wydzielonych nisz ani przebudowanych zakątków, gdzie z reguły opcje przechowywania są już określone, a nie ma za to żadnego okna. Prawdziwa garderoba natomiast ma co najmniej jedno okno i drzwi, co umożliwia pełną swobodę w urządzeniu pomieszczenia. Wyposażenie w półki, szuflady, drążki i inne meble zapewnia swobodny dostęp do wszystkich rzeczy.
Jakie są zalety osobnej garderoby w domu?
Tak jak wspominaliśmy, osobna garderoba jest marzeniem wielu inwestorów projektujących dom lub mieszkanie. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, nie jest jednak pozbawione wad. Poniżej prezentujemy zalety garderoby.
- Indywidualne urządzenie pomieszczenia
Podczas, gdy standardowe szafy albo szafy wnękowe mają określone miejsce na elementy ubrania i tylko w niewielkim stopniu dają się samodzielnie urządzać, garderoba może być całkowicie zaplanowana według własnego gustu i potrzeb. Każda półka w regale, każdy drążek na ubrania i każda szuflada mogą być dopasowane do własnych potrzeb.
- Przejrzystość zasobów
Największą zaletą osobnej garderoby w mieszkaniu jest przejrzystość zasobów i łatwy dostęp do każdej sztuki ubrań czy obuwia. Dzięki otwartej przestrzeni wszystkie elementy są od razu widoczne. - Więcej miejsca w innych pomieszczeniach
Przez to, że wszystkie ubrania są zgromadzone w garderobie, to na przykład w sypialni może stać tylko mała szafa. Potężna szafa-ściana, zdolna pomieścić wszystkie ubrania, jest tutaj zbędna. Dla sypialni jest to wielka ulga, ponieważ jest dzięki temu przestronna i swobodnie mieści się w niej duże, wygodne łóżko. Z dużymi szafami, regałami i komodami nie byłoby to możliwe.
Jakie są wady garderoby w domu?
W zaprojektowaniu w domu lub mieszkaniu oddzielnej garderoby można dostrzec też pewne negatywne strony. Jakie?
- Konieczność właściwego rozplanowania pomieszczenia
Podczas, gdy szafę na ubrania można po prostu wstawić do sypialni, to garderoba wymaga oddzielnego pomieszczenia, które oczywiście musi być do dyspozycji. Projektując dom lub mieszkanie, najlepiej jest od razu przewidzieć jedno pomieszczenie z przeznaczeniem na garderobę. Rozwiązanie hybrydowe pokoju do pracy i pokoju-garderoby może być co najwyżej doraźnym rozwiązaniem. Kto jednak nie ma w domu nadmiaru miejsca, powinien raczej zrezygnować z dużej garderoby. - Utrzymanie czystości
Dla wielu osób największą wadą oddzielnej garderoby jest dodatkowy obowiązek sprzątania. W garderobie – jak we wszystkich pomieszczeniach – też się kurzy. Regularnie trzeba nie tylko wycierać regały i meble, ale też odkurzać części garderoby, torebki, buty i inne przedmioty. Aby pomieszczenie zawsze pięknie wyglądało, trzeba też zachować samodyscyplinę i najlepiej codziennie albo co drugi dzień porządkować świeżo uprane i uprasowane części ubrania. Także buty zaraz po powrocie do garderoby powinny być dokładnie wyczyszczone, aby nie brudzić regału. - Ochrona przed słońcem w garderobie
Punktem, o którym często zapomina się w garderobie, jest ochrona ubrań. Nie tylko kurz jest tutaj problemem, ale przede wszystkim promieniowanie słoneczne. Okna w garderobie należy koniecznie zaopatrzyć w zasłony albo w rolety, aby uniknąć zniszczenia ubrań. Nawiasem mówiąc, tekstylia mogą wyblaknąć, nie tylko wisząc w garderobie w pobliżu okna, ale też susząc się na zewnątrz – dlatego najlepiej jest odwracać je na lewą stronę.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.