Garderoba – dlaczego warto mieć ją w domu? Wady i zalety

Własna garderoba w mieszkaniu jest obiektem marzeń wielu kobiet. Czy rzeczywiście przechowywanie ubrań w wydzielonym pomieszczeniu jest tak pożądane, czy może lepszą alternatywę stanowi duża szafa? Sprawdzamy wady i zalety tego rozwiązania!

Garderoba - dlaczego warto ja posiadać? Jakie wady ma to rozwiązanie?
Garderoba - dlaczego warto ja posiadać? Jakie wady ma to rozwiązanie?

Granica między garderobą a szafami na ubrania jest płynna i pewnie jest raczej kwestią własnej definicji. Tutaj zajmiemy się zaletami i wadami urządzenia w domu lub mieszkaniu oddzielnego pomieszczenia. Nie bierzemy pod uwagę wydzielonych nisz ani przebudowanych zakątków, gdzie z reguły opcje przechowywania są już określone, a nie ma za to żadnego okna. Prawdziwa garderoba natomiast posiada co najmniej jedno okno i drzwi i umożliwia pełną swobodę w urządzeniu pomieszczenia. Wyposażenie w półki, szuflady, drążki i inne meble zapewnia swobodny dostęp do wszystkich rzeczy.

Zalety posiadania garderoby w domu

Zaletami garderoby w mieszkaniu są niewątpliwie:

 • Indywidualne urządzenie pomieszczenia
  Podczas gdy normalne szafy albo montowane garderobiane mają określone miejsce na elementy ubrania i tylko w niewielkim stopniu dają się samodzielnie urządzać, garderoba może być całkowicie zaplanowana według własnego gustu i potrzeb. Podobnie jak w przypadku kuchni, można zaplanować sobie wzornictwo i cały system wyposażenia. Każda półka w regale, każdy drążek na ubrania i każda szuflada mogą być dopasowane do własnych potrzeb przechowywania ubrań. Również późniejsze ewentualne przeróbki, poprawki i powiększenia albo podział pomieszczenia przy pomocy mebli, stanowią poważną zaletę garderoby.
 • Wszystko zawsze jest na widoku
  Największą chyba zaletą prawdziwej garderoby w mieszkaniu jest przejrzystość zasobów i łatwy dostęp do każdej sztuki. W zwykłej szafie zdarza się często, że powieszone albo położone gdzieś w kącie rzeczy „giną” i nie są używane. Dzięki otwartej przestrzeni wszystkie ubrania, buty i torebki są od razu widoczne i mogą nawet dawać na bieżąco inspiracje do ubrania się. Poza tym wiele butów i torebek tak pięknie wygląda, że szkoda byłoby je zamykać w szafie.
 • Więcej miejsca w sypialni
  Przez to, że wszystkie ubrania są zgromadzone w garderobie, w sypialni może stać tylko mała szafa na jakieś drobiazgi. Potężna szafa-ściana, zdolna pomieścić wszystkie ubrania, jest tutaj zbędna. Dla sypialni jest to wielka ulga, ponieważ jest dzięki temu przestronna i swobodnie mieści się w niej duże, wygodne łóżko. Z dużymi szafami, regałami i komodami nie byłoby to możliwe. Poza tym odrębna garderoba sprawia, że ubranie nie jest wieczorem rzucane gdzie popadnie, co szybko tworzy w pomieszczeniu bałagan, ale odkładane na miejsce. Nieporządek w sypialni negatywnie wpływa na klimat pomieszczenia, dlatego oddzielna garderoba jest tutaj wyraźną zaletą.

Warto zadbać o odpowiednią przestrzeń dla naszych ubrań
Warto zadbać o odpowiednią przestrzeń dla naszych ubrań

Wady posiadania garderoby w domu

W posiadaniu w domu lub mieszkaniu oddzielnej garderoby można dostrzec też pewne negatywne stronny, na przykład:

 • Trzeba dysponować odpowiednią ilością miejsca
  Podczas gdy szafę na ubrania można po prostu wstawić do sypialni, garderoba wymaga oddzielnego „nadwyżkowego” pomieszczenia, które oczywiście musi być do dyspozycji. Najlepiej jest planując mieszkanie od razu przewidzieć jedno pomieszczenie z przeznaczeniem na garderobę. Rozwiązanie hybrydowe pokoju do pracy i pokoju-garderoby może być co najwyżej doraźnym rozwiązaniem. Kto jednak nie ma w domu nadmiaru miejsca, powinien raczej zrezygnować z dużej garderoby. Powiedzmy szczerze: oddzielna garderoba nie jest życiowo niezbędna i nie musi się znaleźć na pierwszym miejscu priorytetowej listy potrzeb.
 • Więcej pracy przy sprzątaniu
  Dla wielu osób największą wadą oddzielnej garderoby jest dodatkowy obowiązek sprzątania. Dokładnie jak we wszystkich innych pomieszczeniach, w garderobie też się kurzy i niezamknięte rzeczy szybko pokrywa pył. Pomieszczenie na ubrania nie jest wyjątkiem, dlatego naprawdę regularnie trzeba nie tylko wycierać regały i meble, ale też odkurzać części garderoby, torebki, buty i inne przedmioty. Aby zachować ubrania i pomieszczenie w należytym porządku, trzeba co dwa-trzy dni zrobić w garderobie sprzątanie z odkurzaniem włącznie. Szczególnie wiszące tekstylia szybko łapią kurz.
 • Otwarte szafy i regały nie wybaczają bałaganu
  Poważną zaletą, a jednocześnie wadą jest ustawiczne pozostawanie na widoku większości rzeczy w garderobie. Aby pomieszczenie zawsze pięknie wyglądało i nie pogrążało się w chaosie, trzeba zachować samodyscyplinę i najlepiej codziennie albo co drugi dzień porządkować świeżo uprane i uprasowane części ubrania: składać, wieszać, sortować. Także buty zaraz po powrocie do garderoby powinny być dokładnie wyczyszczone, aby nie brudzić regału.

Posiadanie garderoby ma też swoje wady
Posiadanie garderoby ma też swoje wady

 • Zabiegi ochronne przed słońcem w garderobie
  Punktem, o którym często zapomina się w garderobie, jest ochrona ubrań. Nie tylko kurz jest tutaj problemem, ale przede wszystkim promieniowanie słoneczne. Okna w garderobie należy koniecznie zaopatrzyć w zasłony albo rolety, aby uniknąć blaknięcia ubrań. Nawiasem mówiąc, tekstylia mogą wyblaknąć nie tylko wisząc w garderobie w pobliżu okna, ale też susząc się na zewnątrz – dlatego najlepiej jest odwracać je na lewą stronę.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.