Garderoba bez pułapek

W każdym domu przyda się garderoba, nie każda garderoba spełni jednak stawiane jej oczekiwania. Jeśli zostanie zaaranżowana w za małym, nieustawnym, trudno dostępnym pomieszczeniu, jej użytkownicy nie będą zadowoleni.

Obecnie garderoba to niemalże standardowy element każdego nowo budowanego domu. To przydatne pomieszczenie, które pomaga zachować porządek we wnętrzach. Nie wystarczy jednak wydzielić garderobę. Trzeba też zadbać o to, aby spełniała stawiane jej wymagania. A zatem po pierwsze ważna jest jej lokalizacja. Garderoba powinna być łatwo dostępna, ale jednocześnie tak umieszczona, aby jej lokalizacja miała praktyczne uzasadnienie. Garderoba wydzielona przy salonie jest łatwo dostępna, ale niekoniecznie wygodna. Lepiej zaplanować ją w pobliżu sypialni, a jeśli ma służyć głównie do przechowywania odzieży wierzchniej – przy przedsionku. Wejście do garderoby powinno znajdować się pośrodku ściany. Tylko takie rozwiązanie umożliwi zagospodarowanie obydwóch stron wnętrza.

Jeśli drzwi do garderoby znajdą się w prawym lub lewym narożniku pomieszczenia, na jednej ze ścian nie będzie można umieścić półek.

Wolna przestrzeń pomiędzy szafami w garderobie powinna zajmować co najmniej 80 cm
Wolna przestrzeń pomiędzy szafami w garderobie powinna zajmować co najmniej 80 cm

Garderoba to nie schowek

Ważna jest także powierzchnia garderoby. Aby pomieszczenie było wygodne, powinno mieć szerokość co najmniej 140 cm, a odstęp między szafami powinien wynosić 80 cm. Mniejsze wymiary sprawią, że nie będzie ono funkcjonalne i trudno będzie je sensownie zagospodarować. Komfort przymierzania ubrań i swobodnego przebierania się zapewni jednak dopiero pomieszczenie z odstępem 120 cm między szafami.

Wygoda przede wszystkim

Garderoby często są umieszczane na poddaszu, we wnętrzach ograniczonych nie tylko skosami, ale jednocześnie posiadających trudny, nietypowy kształt. To błąd, bowiem dla wygody użytkowania ważny jest regularny kształt garderoby. W mniej typowych warunkach nie da się wykorzystać całej powierzchni i trudniej ją umeblować. Wejście do garderoby nie powinno być za wąskie (minimalna szerokość to 70 cm), a przestrzeń przy drzwiach w środku pomieszczenia nie powinna być za niska. W przeciwnym razie zaraz po wejściu do garderoby jej użytkownicy będą narażeni na uderzenie w głowę.

Garderoba powinna być łatwo dostępna i jednocześnie tak usytuowana, aby jej lokalizacja miała praktyczne uzasadnienie.

Wentylacja i oświetlenie

Pomieszczenie pomocnicze powinno mieć także zapewnioną odpowiednią wentylację. W niewietrzonej garderobie będą utrzymywać się nie tylko nieprzyjemne zapachy, ale w wyniku gromadzenia się wilgoci pojawią się także inne problemy: pleśń, grzyby i podobne wykwity.

Okno w garderobie nie jest niezbędne, ale z pewnością stanowi jej atut. Nie można jednak przesadzić z jego wielkością. Duże okno na jednej ze ścian zabierze miejsce, które można przeznaczyć na półki. Z kolei planując sztuczne oświetlenie, lampy warto rozmieścić w więcej niż jednym punkcie, aby w efekcie każdy zakamarek garderoby był dobrze oświetlony.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.