Garderoba w małym mieszkaniu – jak urządzić?

Marzeniem wielu kobiet, ale też i mężczyzn, jest posiadanie w domu własnej garderoby. Większość z nas nie dysponuje jednak nieograniczonymi zasobami przestrzeni w mieszkaniu, aby móc stworzyć salonową garderobę, jaką się widuje u gwiazd Hollywoodu. Jeśli już rzeczywiście mamy mniej potrzebne pomieszczenie, w którym da się urządzić przechowalnię ubrań, to jest to zwykle całkiem mały pokoik. Ale też więcej nie potrzeba: odpowiednio urządzona mała izdebka może się przeistoczyć w wymarzoną garderobę.

Nie wiesz jak urządzić garderobę w małym mieszkaniu? Podpowiadamy
Pinterest
Nie wiesz jak urządzić garderobę w małym mieszkaniu? Podpowiadamy

Garderoby są bardzo popularne pośród miłośniczek i miłośników ubrań, i stanowią niezrównaną alternatywę dla montowanych szaf. Dają dużą przejrzystość posiadanych zasobów oraz lepsze możliwości ich przechowywania. Jednocześnie przebieranie się w przytulnym pokoju sprawia większą przyjemność i jest odpowiednie dla dorosłych i dla dzieci. Skoro jednak do stworzenia tego rodzaju obiektu można wykorzystać tylko niewiele miejsca, dobrze jest poświęcić nieco wysiłku na obmyślenie optymalnego urządzenia i wykorzystania wszystkich zalet pomieszczenia. Istnieje wiele funkcjonalnych możliwości i sposobów urządzenia małej garderoby, która będzie miała nie tylko ładny wygląd, ale przede wszystkim praktyczne zalety. Dzięki temu można przyjemnie spędzić czas na przebieraniu się i cieszyć się odrobiną luksusu we własnym domu.

  • Zamknięta garderoba z drzwiami

Zamknięta garderoba jest oddzielnym pomieszczeniem, wydzielonym z innego i przeznaczonym wyłącznie na ubrania. Ogólnie biorąc może być oddzielona drzwiami od reszty przestrzeni. Mogą to być zwykle drzwi albo przesuwne, wykonane z najróżniejszych materiałów. Zamknięta garderoba posiada tę zaletę, że jest małym światem samym dla siebie i nie musi być bardzo często porządkowana, jako że jest zwyczajnie zasłonięta przed spojrzeniami z zewnątrz. Daje też możliwość niezakłóconego przez nikogo przebierania się, co gwarantuje małą strefę prywatności. Zapachy z mieszkania, powstające na przykład podczas przygotowywania potraw, nie mają szans na przedostanie się do ubrań przez zamknięte drzwi. Jeśli garderoba posiada na dodatek własne okno, może być w ciągu dnia wietrzona, aby wywiać resztki zapachów. Woreczki zapachowe z lawendą albo innymi ziołami mogą dodatkowo rozprzestrzeniać w garderobie przyjemne aromaty.

  • Z braku miejsca – wąskie, otwierane szafki

Garderoba w małym mieszkaniu - czy to się opłaca?
Garderoba w małym mieszkaniu - czy to się opłaca?

W małych pomieszczeniach, w których ze względu na architekturę nie da się wykorzystać innych mebli, znajdują często miejsce wąskie, montowane szafy na ubrania. Chodzi tutaj o bardzo wąskie pomieszczenia, w których nie ma miejsca na ustawienie łóżka, kanapy albo stołu. Takie miejsce można doskonale przekształcić w garderobę. Po bokach dadzą się zamontować drążki na wieszaki, znajdzie się też miejsce na szafkę na buty, które wreszcie przestaną ciągle wystawać w korytarzu albo w przedpokoju. W najlepszym razie może znaleźć się w pobliżu okno, które zapewni wietrzenie. Wąskie, niskie szafki dadzą dodatkowo miejsce do siedzenia.

  • Szuflady i regały: klasyczne i innowacyjne kombinacje

Aby pomieścić wszystkie elementy ubrań w małej garderobie i zachować nad nimi kontrolę, potrzebny jest przemyślany system organizacji. Nowe i stare koncepty mogą znaleźć praktyczne zastosowanie do przechowywania tekstyliów. W garderobie zawsze potrzebne są drążki, na których na wieszakach znajdą swoje miejsce ubrania. Także regały o różnych szerokościach i głębokościach półek są przydatne do układania bluzek, swetrów i sportowej odzieży. Podobne do komód meble z szufladami nadadzą się z kolei między innymi na skarpetki, bieliznę i inne drobiazgi. Krawaty można przechowywać w specjalnych, małych szufladach. A jeśli te są dodatkowo przeszklone, dają dobry wgląd w wybór krawatów, a także stanowią ciekawy element wystroju. Wyrafinowany dodatek do garderoby mogą stanowić elementy ruchome, przykładowo komody na rolkach, które można wysuwać i przesuwać, wykorzystując maksymalnie przestrzeń garderoby.

  • Lustra i oświetlenie

Dobrze przemyślane oświetlenie jest podstawowym elementem małej garderoby. Odpowiednie światło pomaga przy tym szybko znaleźć potrzebny element ubrania i dobrać do niego inny. Pomaga to również podczas sprzątania i zmywania. Duże lustra w garderobie to nie tylko wygodny środek do skontrolowania swojego wyglądu, ale również optyczne powiększenie małej przestrzeni, która robi wrażenie jaśniejszej i szerszej.

  • Stojak na ubrania zamiast szafy

Kto ma bardzo mało miejsca do przechowywania ubrań i na tych kilku metrach kwadratowych nie może ulokować masywnego zestawy szaf, wcale nie musi rezygnować z marzeń o garderobie. Stojak na ubrania jest tutaj doskonałą alternatywą. Można na nim zawiesić mnóstwo wieszaków z ubraniami, a sam stojak nie zajmuje przy tym dużo miejsca. Na dodatek wszystkie rzeczy są dobrze widoczne i łatwo dostępne.

  • Garderoba na poddaszu

Poddasze oferuje dosyć dużo miejsca, a także skośny sufit. Doskonale nadaj się na otwartą garderobę, zwłaszcza jeśli w domu brakuje miejsca na dużą szafę na ubranie. Poddasze stanowi nie tylko cenną przestrzeń do zagospodarowania, ale może stać się, poprzez odpowiedni wystrój, interesującym pomieszczeniem do przechowywania ubrań.