Garderoba w małym mieszkaniu – jak urządzić?

Marzeniem wielu kobiet, ale też i mężczyzn, jest posiadanie w domu własnej garderoby. Większość z nas nie dysponuje jednak nieograniczonymi zasobami przestrzeni w mieszkaniu, aby móc stworzyć salonową garderobę, jaką się widuje u gwiazd Hollywoodu. Jeśli już rzeczywiście mamy mniej potrzebne pomieszczenie, w którym da się urządzić przechowalnię ubrań, to jest to zwykle całkiem mały pokoik. Ale też więcej nie potrzeba: odpowiednio urządzona mała izdebka może się przeistoczyć w wymarzoną garderobę.

Nie wiesz jak urządzić garderobę w małym mieszkaniu? Podpowiadamy
Pinterest
Nie wiesz jak urządzić garderobę w małym mieszkaniu? Podpowiadamy

Garderoby są bardzo popularne pośród miłośniczek i miłośników ubrań, i stanowią niezrównaną alternatywę dla montowanych szaf. Dają dużą przejrzystość posiadanych zasobów oraz lepsze możliwości ich przechowywania. Jednocześnie przebieranie się w przytulnym pokoju sprawia większą przyjemność i jest odpowiednie dla dorosłych i dla dzieci. Skoro jednak do stworzenia tego rodzaju obiektu można wykorzystać tylko niewiele miejsca, dobrze jest poświęcić nieco wysiłku na obmyślenie optymalnego urządzenia i wykorzystania wszystkich zalet pomieszczenia. Istnieje wiele funkcjonalnych możliwości i sposobów urządzenia małej garderoby, która będzie miała nie tylko ładny wygląd, ale przede wszystkim praktyczne zalety. Dzięki temu można przyjemnie spędzić czas na przebieraniu się i cieszyć się odrobiną luksusu we własnym domu.

  • Zamknięta garderoba z drzwiami

Zamknięta garderoba jest oddzielnym pomieszczeniem, wydzielonym z innego i przeznaczonym wyłącznie na ubrania. Ogólnie biorąc może być oddzielona drzwiami od reszty przestrzeni. Mogą to być zwykle drzwi albo przesuwne, wykonane z najróżniejszych materiałów. Zamknięta garderoba posiada tę zaletę, że jest małym światem samym dla siebie i nie musi być bardzo często porządkowana, jako że jest zwyczajnie zasłonięta przed spojrzeniami z zewnątrz. Daje też możliwość niezakłóconego przez nikogo przebierania się, co gwarantuje małą strefę prywatności. Zapachy z mieszkania, powstające na przykład podczas przygotowywania potraw, nie mają szans na przedostanie się do ubrań przez zamknięte drzwi. Jeśli garderoba posiada na dodatek własne okno, może być w ciągu dnia wietrzona, aby wywiać resztki zapachów. Woreczki zapachowe z lawendą albo innymi ziołami mogą dodatkowo rozprzestrzeniać w garderobie przyjemne aromaty.

  • Z braku miejsca – wąskie, otwierane szafki

Garderoba w małym mieszkaniu - czy to się opłaca?
Garderoba w małym mieszkaniu - czy to się opłaca?

W małych pomieszczeniach, w których ze względu na architekturę nie da się wykorzystać innych mebli, znajdują często miejsce wąskie, montowane szafy na ubrania. Chodzi tutaj o bardzo wąskie pomieszczenia, w których nie ma miejsca na ustawienie łóżka, kanapy albo stołu. Takie miejsce można doskonale przekształcić w garderobę. Po bokach dadzą się zamontować drążki na wieszaki, znajdzie się też miejsce na szafkę na buty, które wreszcie przestaną ciągle wystawać w korytarzu albo w przedpokoju. W najlepszym razie może znaleźć się w pobliżu okno, które zapewni wietrzenie. Wąskie, niskie szafki dadzą dodatkowo miejsce do siedzenia.

  • Szuflady i regały: klasyczne i innowacyjne kombinacje

Aby pomieścić wszystkie elementy ubrań w małej garderobie i zachować nad nimi kontrolę, potrzebny jest przemyślany system organizacji. Nowe i stare koncepty mogą znaleźć praktyczne zastosowanie do przechowywania tekstyliów. W garderobie zawsze potrzebne są drążki, na których na wieszakach znajdą swoje miejsce ubrania. Także regały o różnych szerokościach i głębokościach półek są przydatne do układania bluzek, swetrów i sportowej odzieży. Podobne do komód meble z szufladami nadadzą się z kolei między innymi na skarpetki, bieliznę i inne drobiazgi. Krawaty można przechowywać w specjalnych, małych szufladach. A jeśli te są dodatkowo przeszklone, dają dobry wgląd w wybór krawatów, a także stanowią ciekawy element wystroju. Wyrafinowany dodatek do garderoby mogą stanowić elementy ruchome, przykładowo komody na rolkach, które można wysuwać i przesuwać, wykorzystując maksymalnie przestrzeń garderoby.

  • Lustra i oświetlenie

Dobrze przemyślane oświetlenie jest podstawowym elementem małej garderoby. Odpowiednie światło pomaga przy tym szybko znaleźć potrzebny element ubrania i dobrać do niego inny. Pomaga to również podczas sprzątania i zmywania. Duże lustra w garderobie to nie tylko wygodny środek do skontrolowania swojego wyglądu, ale również optyczne powiększenie małej przestrzeni, która robi wrażenie jaśniejszej i szerszej.

  • Stojak na ubrania zamiast szafy

Kto ma bardzo mało miejsca do przechowywania ubrań i na tych kilku metrach kwadratowych nie może ulokować masywnego zestawy szaf, wcale nie musi rezygnować z marzeń o garderobie. Stojak na ubrania jest tutaj doskonałą alternatywą. Można na nim zawiesić mnóstwo wieszaków z ubraniami, a sam stojak nie zajmuje przy tym dużo miejsca. Na dodatek wszystkie rzeczy są dobrze widoczne i łatwo dostępne.

  • Garderoba na poddaszu

Poddasze oferuje dosyć dużo miejsca, a także skośny sufit. Doskonale nadaj się na otwartą garderobę, zwłaszcza jeśli w domu brakuje miejsca na dużą szafę na ubranie. Poddasze stanowi nie tylko cenną przestrzeń do zagospodarowania, ale może stać się, poprzez odpowiedni wystrój, interesującym pomieszczeniem do przechowywania ubrań.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.