Wentylacja w garderobie

Garderoby, spiżarnie czy schowki to pomieszczenia, w których najczęściej nie umieszcza się okien. Jednak dla zachowania dobrych warunków dla przechowywanych w nich ubrań i innych produktów ważna jest jakość powietrza, a tej nie uda się uzyskać bez skutecznej wentylacji.

Jeśli w zamykanych, pozbawionych okien pomieszczeniach nie zostanie zapewniona wymiana powietrza, będzie się w nich gromadzić wilgoć. To nie są dobre warunki ani dla przechowywania ubrań, sprzętu sportowego, ani tym bardziej produktów spożywczych. Zagrożenie zwiększa się, gdy pomieszczenia nie są ogrzewane. Może wówczas dojść nie tylko do zawilgocenia zgromadzonych w nim przedmiotów, ale również ścian, na których w efekcie pojawią się pleśń i grzyb.

Garderoba powinna zostać podłączona do kanałów wentylacyjnych. Każdy taki kanał powinien umożliwiać usunięcie 15m³ powietrza w ciągu godziny.

Pomieszczenia pozbawione okien, w tym garderoby, muszą zatem zostać podłączone do kanałów wentylacyjnych. Każdy taki kanał powinien umożliwiać usunięcie 15 m³ powietrza w ciągu godziny. Kratka wentylacyjna nie może być zasłonięta, jej lokalizację trzeba zatem wziąć pod uwagę podczas planowania wyposażenia garderoby. Kratkę umieszcza się w górnej części pomieszczenia, nie niżej niż 15 cm od sufitu. Jej powierzchnia nie może być mniejsza od przekroju kanału wentylacyjnego.

Górna krawędź kratki wentylacyjnej w garderobie powinna znaleźć się nie niżej niż 15 cm od sufitu
Górna krawędź kratki wentylacyjnej w garderobie powinna znaleźć się nie niżej niż 15 cm od sufitu

Nawiewniki w oknach

Skuteczność tego rodzaju wentylacji w dużej mierze zależy od tego, jaką cyrkulację zapewniają okna w pomieszczeniach, z których powietrze jest doprowadzane do garderoby. Najlepiej, aby były w nich zamontowane nawiewniki okienne, dopływ powietrza musi być bowiem odpowiednio wydajny.

Nieszczelne drzwi

Cyrkulację powietrza powinny umożliwiać również drzwi od garderoby, które nie mogą być zanadto szczelne. W tym celu powinny posiadać otwór o powierzchni 200 cm². Może to być kratka wentylacyjna lub metalowe tuleje, można je też po prostu skrócić o 2,5 cm. Dzięki temu powstanie odpowiednio szeroka szczelina pomiędzy drzwiami a podłogą. Drzwi nie powinny być zanadto szczelne również w pokojach, z których powietrze napływa do garderoby. Aby zapewnić odpowiednie warunki, wystarczy je skrócić o 1 cm.

Wentylacja mechaniczna

W przypadku wyposażenia budynku w wentylację mechaniczną zasady dotyczące wymiany powietrza w garderobie nie zmieniają się. W każdym pomieszczeniu bez okien powinna zostać umieszczona kratka wentylacyjna. Jedyna różnica w przypadku wentylacji nawiewno-wywiewnej dotyczy szczelności okien. Dopływ świeżego powietrze jest wówczas zapewniany przez system wentylacji, nawiewniki okienne nie są potrzebne.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.