Mole ubraniowe – jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby

Co najlepiej odstrasza mole ubraniowe? Jak się pozbyć insektów z szafy np. za pomocą zapachów? W tym artykule znajdziesz skuteczne sposoby do wyeliminowania problemu moli ubraniowych – raz na zawsze.

Podejrzewasz, że w Twoim domu pojawiły się mole? Sprawdź, jak je rozpoznać
Podejrzewasz, że w Twoim domu pojawiły się mole? Sprawdź, jak je rozpoznać

Jak rozpoznać mole ubraniowe?

Mól ubraniowy to powszechnie używana nazwa mola włosienniczka. To mały nocny motyl o żółtawej barwie, którego larwy żywią się najczęściej naturalnymi materiałami, takimi jak: wełna, skóra, futra. Wybierają również tkaniny syntetyczne lub niszczą materiały bawełniane.

Dorosłe mole przypominają z wyglądu ćmy. Jednak w odróżnieniu od ciem, nie kierują się w stronę światła. Mole odzieżowe są również często mylone z molami spożywczymi żerującymi w spożywanych przez nas produktach. W rzeczywistości mól ubraniowy jest mniejszy niż insekt zamieszkujący szafki kuchenne.

Zakup chemicznych produktów odstraszających mole powinien być ostatecznością.

W jaki sposób rozpoznać, że mole zalęgły się w naszym domu? Należy dokładnie przyglądać się ubraniom wyciągniętym z szafy – jeśli znajdziemy na nich niewielkie dziurki, przebarwienia, bądź jedwabiste rurki, to oznacza, że czeka nas walka z uciążliwymi owadami.

Jak wyglądają mole?
Jak wyglądają mole?

Skąd się biorą mole ubraniowe?

Mole najczęściej dostają się do mieszkań razem z używanymi, bądź starymi ubraniami, kocami, meblami tapicerowanymi lub dywanami. Zdarza się, że wlatują przez otwarte okna, klatki schodowe, bądź przez szyby wentylacyjne.

Larwy mogą się zalegnąć również na nowo kupionych ubraniach, jeżeli były one przechowywane przez długi czas w magazynie.

Zapamiętaj: Regularne pranie, prasownie oraz wietrzenie ubrań zmniejsza ryzyko pojawienia się moli

Jak pozbyć się moli ubraniowych? Krok pierwszy – przeprowadzić porządki w ubraniach

Zakup chemicznych produktów odstraszających mole powinien być ostatecznością. Zanim się na niego zdecydujemy, przeprowadźmy gruntowne porządki w naszych szafach. Larwy lubią zamieszkiwać miejsca ciepłe oraz zaciemnione, dlatego zalecamy wyciągnięcie wszystkich ubrań z garderoby oraz wywieszenie ich w ogrodzie lub na balkonie. Światło słoneczne, wysoka temperatura w okresie letnim lub niska temperatura zimą zabiją zarówno młode, jak i dorosłe osobniki.

Przed ponownym włożeniem ubrań do szafy, warto dokładnie przejrzeć ich stan. Jeśli nasza odzież została zaatakowana przez mole, lecz zniszczenia są niewielkie, to możemy ją wyprać, wysuszyć, po czym wybrać jedną z dwóch opcji: wyprasować lub włożyć do woreczka spożywczego i umieścić w zamrażalniku na minimum tydzień. W przypadku bardzo zniszczonych ubrań jedynym wyjściem jest ich utylizacja – ochroni to pozostałą zawartość naszej szafy.

Mole potrafią być prawdziwym utrapieniem
Mole potrafią być prawdziwym utrapieniem

Zapamiętaj: Regularne pranie, prasownie oraz wietrzenie ubrań zmniejsza ryzyko pojawienia się moli ubraniowych w szafach. Wyroby skórzane powinniśmy przechowywać w szczelnych foliowych opakowaniach. Na rynku dostępne są pokrowce antymolowe z tworzyw sztucznych, które wydzielają zapach odstraszający insekty.

Jak pozbyć się moli ubraniowych? Krok drugi – wyczyścić wnętrze szafy

Po wyjęciu wszystkich ubrań pustą szafę dokładnie czyścimy – przede wszystkim odkurzamy i myjemy ścierką, gąbką namoczoną w ciepłej wodzie. Mole są wrażliwe na zapachy, dlatego jeśli posiadamy w domu ocet, cytryny lub pomarańcze, to możemy dodać je do wody. W przypadku cytrusów wystarczy sama skórka. Taką mieszanką dokładnie przemywamy wnętrze garderoby. Po przeprowadzeniu porządków musimy pamiętać o szybkiej wymianie worka w odkurzaczu oraz o wyrzuceniu ścierek – na tych przedmiotach mogą znajdować się jaja moli.

Do odstraszania moli przydadzą się także zasuszone plastry cytryny

Kolejnym sposobem odstraszającym owady jest wykonanie mieszanki octowej. Do miski wlewamy gorącą wodę, dodajemy ocet i pozostawiamy w szczelnie zamkniętej szafie na kilka lub kilkanaście minut. Równie skuteczne jest wlanie do słoika niewielkiej ilości denaturatu oraz dodanie do niego soku z cytryny. Taki roztwór wstawiamy na około pół godziny. Przy tym sposobie walki z molami zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ denaturat może spowodować nieestetyczne odbarwienia garderoby.

Mole ubraniowe są łatwe do rozpoznania
Mole ubraniowe są łatwe do rozpoznania

Jeżeli nasz mebel nie jest lakierowany, to możemy spróbować wysuszyć go ciepłym strumieniem powietrza z suszarki. Wysoka temperatura skutecznie zabija jaja moli.

Na koniec warto wyłożyć półki nowymi gazetami i raz na jakiś czas je wymieniać. Dlaczego? Mole ubraniowe nie lubią charakterystycznego zapachu farby drukarskiej.

Jakie zapachy odstraszają mole?

Mole ubraniowe są wrażliwe na intensywne zapachy, które działają na nie odstraszająco. Nasi przodkowie stosowali w tym celu naftalinę, jednak my nie polecamy tego sposobu, bo pomimo że jest skuteczny, to pozostawia również nieprzyjemną woń, która jest trudna do wyeliminowania. W szafie warto więc umieścić saszetki zapachowe zawierające: lawendę, miętę, liście laurowe, rozmaryn, szałwię, ziele angielskie, goździki, skórkę cytryny, sosnowe igły, skórkę pomarańczy. Takie produkty możemy zakupić w sklepie lub wykonać sami – umieszczając np. lawendę w skarpetce lub w woreczku płóciennym.

Mól ubraniowy to powszechnie używana nazwa mola włosienniczka.

Do odstraszania moli przydadzą się także zasuszone plastry cytryny, które możemy przygotować w domu, wkładając pokrojoną cytrynę do piekarnika. Co ciekawe, insekty nie lubią również zapachu kasztanów, dlatego owoce kasztanowca możemy włożyć między ubrania i w zakamarki szafy.

Kolejny zapach, który odstrasza mole, to aromat drewna cedrowego. W sklepach możemy zaopatrzyć się w gotową kostkę cedrową, ale równie dobrze sprawdzą się kawałki drewna.

Jakie zapachy odstraszają mole?
Jakie zapachy odstraszają mole?

W pozbyciu się moli z szafy może pomóc mydło zapachowe. Najlepiej, aby pachniało lawendą lub sosną. Kostkę mydła dzielimy na małe kawałki i umieszczamy w różnych miejscach szafy, również pomiędzy ubraniami.

Chemiczne środki przeciw molom odzieżowym

Na rynku dostępne są również chemiczne środki, które zabijają mole ubraniowe. Są to: gotowe preparaty w aerozolu, płytki owadobójcze, lepy zawierające klej z dodatkiem feromonu, lampy owadobójcze, bomby zamgławiające. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na preparaty zawierające feromony, które wabią męskie osobniki, tym samym uniemożliwiając dalsze rozmnażanie insektów.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.