Jak zrobić taras drewniany na gruncie? Praktyczny poradnik
W ostatnich latach spędzanie czasu na przydomowym tarasie zyskało na popularności. Szczególnie w piękne słoneczne dni. Chwile na powietrzu poprawiają wydolność organizmu, a wspólne spędzony czas z rodziną podczas tworzenia rozmaitych grillowanych potraw wydaje się niezastąpiony. Całość dopełnia taras drewniany, czyli najlepsze miejsce do wspólnego biesiadowania. Przydomowe tarasy mogą być wykonane na kilka sposobów i z różnych materiałów. W tym poradniku dowiesz się, jak samodzielnie wykonać taras i to w kilku krokach.
Krok pierwszy – planowanie budowy tarasu drewnianego
Wszystkie działania zacznij od właściwego zaplanowania przedsięwzięcia. W pierwszym etapie określ budżet i wykonaj dokładne pomiary wysokości oraz objętości miejsca przeznaczonego na drewniany taras. Wybierz odpowiadające materiały budowlane, a następnie ustal harmonogram pracy tak, aby nie kolidował z pozostałymi obowiązkami.
Warto wiedzieć: według przepisów prawa budowlanego tarasy o wielkości do 35 m2 nie wymagają pozwolenia. Jeżeli chcesz wybudować większy taras, powinieneś zgłosić ten fakt do odpowiednich organów państwowych.
Jakie materiały wybrać do budowy drewnianego tarasu na gruncie?
Potrzebne materiały możemy podzielić na trzy grupy w zależności od etapu pracy:
- Podstawa – do przygotowania nawierzchni podstawy można użyć podsypki, cementu, piachu i żwiru. Kwestia doboru podporów jest indywidualna. Mogą to być bloczki betonowe, gotowe podpory lub możesz przygotować wykopy, w które następnie wleje się beton. Wszystko musi być odpowiednio wypoziomowane i przygotowane na położenie legarów.
- Legary – najczęściej produkuje się je z drzew iglastych, które charakteryzują się dużą wytrzymałością i elastycznością. Wszystko zależy od tego, na jaki wydatek możesz sobie pozwolić; alternatywą jest użycie tańszego zamiennika z kompozytu. Legary będą ukryte pod deskami, więc ich wizualny efekt nie ma znaczenia. Ważne, żeby je dobrze zaimpregnować przed położeniem.
- Deski tarasowe – stanowią zwieńczenie całej wykonanej pracy. Ich wygląd i właściwości będą Ci towarzyszyć przez długie lata. Najbardziej popularne deski wykonuje się z modrzewia syberyjskiego oraz sosny impregnowanej ciśnieniowo. Występują również bardziej egzotyczne deski wykonane z takich gatunków drewna jak banki rai lub merbau. Ekonomicznym wyjściem z sytuacji może być zakup tańszych kompozytowych desek, które również świetnie spełnią swoje zadanie. Każda z desek posiada odpowiednio wykonane szczeliny dla prawidłowego odpływu wody.
Krok drugi – przygotowanie podłoża do tarasu na gruncie krok po kroku
Przygotowanie odpowiedniego podłoża jest podstawową czynnością przed budową tarasu. Ziemię wyrównaj, pozostawiając minimalny spadek około 2-3 stopni tak, aby woda nie stała w miejscu lub – co gorsza – nie leciała w kierunku domu. Podłoże musi być równe i stabilne, ponieważ stanowi podstawę całego tarasu.
Następnie na podłoże wysyp warstwę tłucznia około 10 cm lub użyj wymieszanego piasku z cementem w proporcji 1/3 worka cementu na 60 litrów piachu w betoniarce. Tak przygotowane podłoże należy zagęścić przy pomocy zagęszczarki w celu utwardzenia. Na wierzch polecamy położyć specjalną włókninę w celu uniknięcia wzrostu chwastów. Na tak przygotowanym podłożu umieść bloczki betonowe lub gotowe słupki pod legary.
Bloczki lub podpory rozmieść w długości (prostopadle do budynku) co 50 cm, natomiast w szerokości co 1 m – to ważne, aby zachować właściwą stabilność konstrukcji. Kwestia wysokości tarasu zależy od indywidualnych potrzeb. Zazwyczaj taras jest przedłużeniem domu, więc wysokość zależy od położenia drzwi wyjściowych na taras, tak aby nie robić niepotrzebnych stopni.
Przeczytaj również: Jak zrobić taras z kostki?
Krok trzeci – Ustawianie i montowanie legarów
Najczęściej stosuje się drewniane legary pochodzące z drewna sosny lub modrzewia. Wykazują odpowiednia sprężystość i trwałość. Możesz użyć również legarów wykonanych z PCV, które są tańszym zamiennikiem. Dokładnie wylicz ilość potrzebnego materiału – jego poszczególne rozmiary zależne są od długości i szerokości tarasu. Na przykład, jeśli taras ma wymiary 6 m długości na 5 m szerokości, należy zakupić 12 legarów o długości 5 m.
Przed rozmieszczeniem legarów zadbaj o odpowiednią impregnację wybraną bejcą lub innym produktem. To samo dotyczy się desek na podłogę. Legary po wyschnięciu ułóż na podporach lub bloczkach i wypoziomuj z lekkim spadkiem około 2-3 stopni. Poziomowanie nie powinno sprawić trudności, ponieważ gotowe podpory mają regulacje, natomiast bloczki betonowe delikatnie wkop w ziemię. Cała praca kończy się deskami czołowymi – teraz możesz przejść do następnego etapu.
Krok czwarty – Montaż desek tarasu z drewna
Wcześniej zaimpregnowane i docięte deski ułóż równolegle do wyznaczonych spadków, dlatego że posiadają one rowki odpływowe w celu odpowiedniego odprowadzania wody. Są różne metody układania desek między innymi prostopadle do wejścia, równolegle oraz pod kątem. Deski przytwierdzamy do legarów za pomocą wkrętów. Wybierz metodę, z którą pracuje Ci się najlepiej. Po wykonaniu tych wszystkich kroków możemy się cieszyć z własnoręcznie zbudowanego dzieła.
Na koniec pamiętaj o odpowiedniej impregnacji, ponieważ na drewno oddziaływają różne warunki atmosferyczne. Zapobiegnie to również zniszczeniu tarasu przez insekty i liczne owady.
Zapoznaj się: Jak zrobić taras betonowy?
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.