Jak zrobić taras betonowy?

Taras betonowy przed domem będzie świetnym miejscem do wypoczywania na świeżym powietrzu. Dobór właściwych materiałów i sposobu budowy zapewni trwałość konstrukcji. Jak powinna przebiegać budowa tarasu betonowego i jakie czynniki trzeba wziąć pod uwagę?

Budowa tarasu betonowego
Budowa tarasu betonowego - instrukcja

Projekt tarasu betonowego

Taras przed domem powiększa przestrzeń wypoczynkową i tworzy płynne połączenie między ogrodem a wnętrzem budynku. Betonowana konstrukcja jest gwarancją trwałości i daje ogromne możliwości użytkowe nie tylko w okresie letnim. Musi być jednak odpowiednio zaprojektowana i wykonana.

Jeśli chcecie stworzyć taką przestrzeń przed waszym domem, zacznijcie od projektu. Pierwszym krokiem powinno być zlokalizowanie tarasu betonowego i dostosowanie go do warunków przed domem. Trzeba tu wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • lokalizacja – taras warto umieścić od strony południowej, dzięki czemu promienie słoneczne będą opierały się na nim przez dłuższą część dnia;

  • położenie – powierzchnia tarasu po zakończeniu prac powinna znaleźć się nieco poniżej podłogi na pierwszej kondygnacji budynku. Nie zaleca się budowy tarasu na wzniesieniu ponad tym poziomem;

  • wygodne wyjście – z wnętrza budynku na taras powinno prowadzić bezpośrednie wyjście. Można wykorzystać istniejące wyjście główne lub zejście z ganku, a w razie braku takiego, trzeba wykonać oddzielny otwór;

  • odległość od granicy posesji – w świetle przepisów budowlanych, taras może znajdować się nie bliżej, niż 1,5m od granicy działki. Trzeba jednak uwzględnić możliwość stworzenia osłony i zapewnienia prywatności na tarasie;

  • rozmiar – na powierzchni tarasu powinien zmieścić się zestaw mebli ogrodowych i akcesoria przydatne w czasie wypoczynku. Wielkość będzie zależała głównie od upodobań i potencjalnej ilości osób korzystających z tarasu jednocześnie.

Budowa tarasu betonowego – pozwolenie czy zgłoszenie?

Rozmiar planowanego tarasu betonowego może mieć wpływ na formalności, jakie czekają właścicieli posesji. Wartością graniczną jest tu 35 m2, o czym informują zmienione przepisy Prawa budowlanego z dnia 13 lutego 2020 r. (treść ustawy). Budowa obiektu o większej powierzchni wymaga zgłoszenia do odpowiedniej jednostki administracyjnej. Z kolei budowa mniejszego tarasu nie wymaga żadnych procedur formalnych.

O czym pamiętać przy budowie tarasu betonowego?

Przed rozpoczęciem prac budowlanych, trzeba zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • dylatacje – taras musi być oddzielony od ściany budynku dylatacją, czyli szczeliną o szerokości kilkunastu milimetrów. Podobne szczeliny muszą znaleźć się przy większych konstrukcjach na każde 5 - 10 m2 tarasu. Zapobiega to pękaniu wylewki w okresie schnięcia betonu. Dylatację wykonuje się z miękkiego elastycznego materiału, np.: płyty styropianowej dociętej na wymiar lub pianki poliuretanowej;

  • spadek – powierzchnia tarasu misi mieć spadek przynajmniej 2% od ściany budynku na zewnątrz. Dzięki temu woda deszczowa może swobodnie spływać i przy tym nie zagraża ścianom domu. Należy to uwzględnić już na etapie przygotowania podbudowy i pilnować aż do ułożenia warstwy wykończeniowej.

  • hydroizolacja – warstwa zapewniająca odprowadzanie wody jest konieczna w przypadku wylewania płyty betonowej i powinna znaleźć się pomiędzy wylewką a warstwą wykończeniową. Wykonuje się ją za pomocą mas bitumicznych i polimerowych o odpowiedniej elastyczności. Z kolie pomiędzy tarasem a ścianą budynku można umieścić folię kubełkową.

Budowa tarasu betonowego – przebieg prac

Na rozpoczęcie prac przy wznoszeniu tarasu betonowego warto wybrać dni bez opadów deszczu. Wówczas grunt nie będzie zbyt wilgotny do prowadzenia robót ziemnych. Trzeba też przygotować wszystkie potrzebne materiały i narzędzia budowlane. W większości przypadków czynności będą miały podobny przebieg.

  1. Przygotowanie gruntu

Prace trzeba rozpocząć od dokładnego wyznaczenie powierzchni tarasu. Można użyć do tego palików wbitych w narożach i połączonych sznurkiem. Jeśli zaprojektowano schody, one także muszą znaleźć się w obrębie wyznaczonej powierzchni. W obrysie tarasu zdejmuje się wierzchnią warstwę humusu, a także wykonuje otwór na głębokość około 30 - 40 cm. Podłoże należy wyrównać i można zabezpieczyć geowłókniną.

  1. Podbudowa

Powierzchnia tarasu opiera się na podbudowie, która jednocześnie jest jego fundamentem. Zapobiega ona pękaniu płyty betonowej i wypiętrzaniu się podłoża pod wpływem przemarzania. Podbudowa pod taras betonowy jest wykonywana z gęstej pospółki lub piasku, a dodatkowo zagęszczana mechanicznie. Można wykonać też warstwę z chudego betonu. Grubość podbudowy nie powinna być mniejsza niż 20 - 25 cm.

  1. Wylewka betonowa

Na utwardzonej i wyrównanej podbudowie można już wylewać mieszankę betonową. Wykorzystuje się do tego beton mrozoodporny np.: klasy C30/37. Warstwa wylewki powinna mieć grubość około 10 - 15 cm. Jeśli podbudowa jest prawidłowo wykonana i odpowiednio nośna, nie trzeba wykonywać dodatkowego zbrojenia prętami. Warto jednak zatopić w wylewce siatkę drucianą z oczkiem 15x15 cm i drutem o średnicy około 5 mm.

  1. Prace wykończeniowe

Budowa tarasu betonowego kończy się ułożeniem ostatecznej warstwy wierzchniej. Można zastosować tu płytki ceramiczne mrozoodporne, płyty betonowe, a nawet kamienny dywan. Miłośnicy naturalnych materiałów mogą na legarach ułożyć deski i panele tarasowe z materiałów kompozytowych. Jeśli zechcecie pozostawić taras betonowy w minimalistycznej formie, trzeba zabezpieczyć go nie tylko warstwą izolacyjną, ale także mieszanką polimerową ograniczającą ścieranie.

Przeczytaj również: Jak zrobić taras drewniany na gruncie? Praktyczny poradnik

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.