Taras na dachu garażu
Budując dom jednorodzinny, nie sposób zapomnieć o ogrodzie. Duży i piękny zieleniec jest marzeniem wielu rodzin, nie zawsze jednak możliwym do zrealizowania. Gdy powierzchnia działki jest ograniczona, a ogród ma charakter raczej symboliczny, warto pomyśleć o zorganizowaniu jego namiastki na wyższych kondygnacjach.
Płaski dach – na przykład nad garażem - to idealne miejsce na taras. Powierzchnię tarasów wykorzystuje się coraz częściej i chętniej, nie tylko w budynkach jednorodzinnych. Tworzy się na nich nawet ogrody z prawdziwego zdarzenia. Tarasy są atrakcyjne ze względu na swoje usytuowanie jako punkty widokowe. Dach, który jednocześnie jest tarasem, wymaga jednak szczególnej uwagi. Po pierwsze musi zapewniać warunki dotyczące izolacyjności, a po drugie – pełnić funkcje użytkowe. Powinien więc być szczelny i ciepły, zapewniać sprawne odprowadzenie wody opadowej i jednocześnie posiadać bezpieczną dla użytkowników nawierzchnię oraz wygodne i dobrze zabezpieczone wejście. Większość tarasów powstaje na stropie, który ma jednakową wysokość na całej kondygnacji. W efekcie, po dodaniu ocieplenia i hydroizolacji, powierzchnia tarasu znajduje się wyżej niż posadzki w sąsiadujących z nim wnętrzach. A powinno być odwrotnie.
Najlepiej aby stopień nachylenia dachu tarasowego wynosił 3º. Ze względu na możliwość występowania w naszym klimacie bardzo gwałtownych opadów deszczu, w dachu tarasowym muszą zostać utworzone otwory przelewowe. Dla każdej powierzchni dachu płaskiego z gzymsami – przynajmniej dwa wyloty albo jeden wylot i przelew awaryjny.Nie mniejsze zagrożenie stanowi zalegający na dachu i powoli topniejący śnieg. W związku z tym dach należy wyposażyć w warstwy wodoszczelne; szczególnie dotyczy to wszelkich elementów wystających ponad te warstwy. Na kominach i innych ścianach warstwy wodoszczelne muszą być wysokie i dobrze połączone z murami. Na dachu pełniącym funkcję tarasu najtrudniejszym elementem do odpowiedniego zaizolowania jest wejście. Powinno być usytuowane wyżej niż warstwy hydroizolacyjne lub blisko niego powinny zostać zamontowane odwodnienia liniowe. Jedno z najlepszych rozwiązań polega na utworzeniu ażurowej nawierzchni tarasu z desek i umieszczeniu jej nad warstwą odprowadzającą wodę. Dobrze też jeśli dach tarasowy posiada więcej niż jeden wpust odprowadzający wodę. Liczba wpustów ma przy tym wpływ na wysokość przestrzeni między nawierzchnią a warstwą przeciwwodną (im więcej wpustów, tym mniejsza ta odległość).
Komentarze