Jak zrobić taras drewniany?

Drewniany taras to miejsce wypoczynku i prawdziwa ozdoba budynku. Przy odrobinie umiejętności technicznych i wolnego czasu można wykonać go samodzielnie. Przedstawiamy krok po kroku jak zrobić taras drewniany i jakie narzędzia będą do tego potrzebne.

Pies na drewnianym tarasie
Jak zbudować drewniany taras?

Dlaczego wybrać taras drewniany?

Taras to obiekt bardzo pożądany i stanowi ważny element na mapie większości budynków jednorodzinnych. Można wykonać go w różnych kształtach, formach i konstrukcjach. Dlaczego warto rozważyć właśnie taras drewniany?

Jedną z najczęściej wymienianych zalet jest jego estetyka. Surowe drewno jest ponadczasowe i zawsze prezentuje się pięknie. Taki materiał sprawdzi się nie tylko w budynkach rustykalnych i dawnych drewnianych dworkach. Nada świetnego wyglądu minimalistycznym obiektom skandynawskim, ale także klasycznym budynkom. Co ważne, drewno od wieków się nie nudzi i nic nie wskazuje na to, że w przyszłości będzie inaczej.

Przeczytaj także: Jak odnowić drewniany taras? Renowacja i malowanie

Taras drewniany to też opcja ekonomiczna. Deski tarasowe są tańsze od kamieni naturalnych i płytek ceramicznych. Lżejsza konstrukcja wymaga mniej nośnych fundamentów, co również przekłada się na niższe koszty. Do tego dochodzi możliwość samodzielnego przeprowadzenia prac i wygenerowania kolejnych oszczędności.

Samodzielna budowa tarasu drewnianego krok po kroku

Wiele osób chce samodzielnie wykonać budowę tarasu drewnianego. Poza oszczędnościami przyniesie to też sporo satysfakcji. Dla chętnych konstruktorów przedstawiamy instrukcję budowy tarasu drewnianego krok po kroku.

Przygotowanie podłoża

Najważniejsze są solidne podstawy. Taras drewniany można oprzeć w zasadzie na dowolnym typie podbudowy. Można wybierać pomiędzy następującymi wariantami:

  • podbudowa z kruszyw - warstwa żwiru i wyłożonej na niej podsypki piaskowej, w sumie o grubości około pół metra. Można wykończyć ją warstwą suchego betonu lub ułożyć konstrukcję tarasu na podstawach z płyt betonowych;

  • płyta żelbetowa - na warstwie podsypki układa się zbrojenie, deskowanie i całość zalewa betonem. Przy budowie tarasu drewnianego wymaga dodatkowej hydroizolacji;

  • słupy betonowe - w odległościach około 1 metra w gruncie wykonuje się otwory sięgające poniżej głębokości przemarzania. W nich umieszcza się deskowanie tracone i całość zalewa betonem. Tak stworzone słupy wystają około 20 - 30 cm ponad powierzchnię gruntu i mają jednakowy poziom.

Przygotowanie narzędzi i materiałów

Przy samodzielnej pracy potrzebne będą odpowiednie narzędzia. Większość z nich znajdzie się w każdym warsztacie majsterkowicza. Wśród niezbędnych narzędzi trzeba przygotować:

  • pilarkę z różnymi tarczami do cięcia drewna,

  • wyrzynarkę lub piłę szablastą do prowadzenia bardziej precyzyjnych cięć,

  • płatnicę ręczną,

  • wkrętarkę i zestaw bitów,

  • młotek,

  • wkręty nierdzewne o precyzyjnie dobranych długościach,

  • miarę,

  • chemię budowlaną (więcej na ten temat w kolejnych krokach).

Jeśli chodzi o materiały, tu najlepsze będą gotowe deski tarasowe. Mają ryflowaną powierzchnię, która zwiększa przyczepność i ułatwia odprowadzanie wody. Można je przycinać i montować za pomocą dowolnych akcesoriów złącznych.

Dodatkowo będą potrzebne legary, na których ułożymy deski. To kantówki drewniane o przekroju około 70 × 70 centymetrów. Można wybrać grubsze, jednak koszt inwestycji mocno wzrośnie. Nie zaleca się mniejszego przekroju, ponieważ znacznie niższa będzie nośność tego elementu.

Stworzenia konstrukcji

Niezależnie od wybranej konstrukcji fundamentów, należy zastosować izolację przeciwwilgociową. Na słupach betonowych układa się membrany lub izolację bitumiczną. Na płycie fundamentowej lepiej ułożyć folię w płynie.

Pierwszym krokiem będzie ułożenie legarów nośnych i zamocowanie ich do podłoża. Można użyć do tego kotew lub wcześniej zabetonować pręty gwintowane. Rozstaw między legarami powinien być tak dobrany, żeby można było przykręcać deski tarasowe bez konieczności ich docinania. Układając legary, nie można zapomnieć o zachowaniu niewielkiego spadku w kierunku od budynku na zewnątrz. To ułatwia odprowadzanie wody deszczowej.

Po ułożeniu legarów można przykręcić deski tarasowe. Najlepiej zacząć układanie od strony budynku. Wówczas ewentualne docinki znajdą się przy zewnętrznej krawędzi. Tam łatwiej będzie je zamaskować.

Do montażu warto użyć wkrętów ze stali nierdzewnej. Są one odporne na działanie deszczu i promieni słonecznych. Nie tworzą ciemniejszych zacieków, jak to bywa w przypadku wkrętów cynkowanych. Najlepsze będą wkręty z łbem stożkowym, które całkowicie schowają się w strukturze deski i nie pozostawią ostrych krawędzi.

Prace wykończeniowe

Po ułożeniu całej konstrukcji taras drewniany czekają prace wykończeniowe. Jeśli decydujemy się na gotowe balustrady i schody, należy zamontować je na tym etapie. Można też zastosować listwy maskujące do zabezpieczania niedociągnięć.

Ostatnim etapem pracy będzie malowanie całej konstrukcji. Jeśli w pracy wykorzystywaliśmy surowe drewno, konieczna będzie impregnacja. Wcześniej dobrany impregnat nanosi się pędzlem na całej powierzchni. Warto wybrać mniej słoneczny dzień, kiedy temperatura nie przekracza 25 stopni C. Jeśli w pracy korzystaliśmy z gotowych lakierowanych desek lub impregnacji poddano elementy konstrukcyjne przed ich montażem, wspomniane prace należy wykonać tylko na krawędziach ciętych.

Dopiero po całkowitym wchłonięciu impregnatu i wyschnięciu podłoża można pomalować taras. Wykorzystuje się do tego specjalne koloryzujące farby do drewna. Malowanie nadaje estetyki i stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Niestety proces malowania należy powtórzyć co około 2 - 3 lata.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.