Jak zrobić taras na podwyższeniu?

Przy projektowaniu i budowie tarasu trzeba dostosować jego konstrukcję do warunków budynku. Taras na wysokim parterze wcale nie musi być trudniejszy do wykonania i mniej estetyczny. Co zrobić, kiedy poziom tarasu musi być wyżej od poziomu gruntu?

Taras na podwyższeniu
Taras na podwyższeniu - jak zrobić?

Konstrukcja tarasu na podwyższeniu - kiedy jest potrzebna?

Choć lato w naszym kraju trwa zaledwie dwa miesiące, prawie każdy właściciel domu jednorodzinnego chce mieć taras. To świetne miejsce do wypoczynku w okresie od wiosny do jesieni, jednak głównie w słoneczne dni. Często właścicieli nie zraża nawet różnica poziomów pomiędzy wejściem do budynku i gruntem. Odpowiedzią projektantów na takie zapotrzebowanie jest wysoki taras. W jakich sytuacjach stosuje się taras na podwyższeniu?

Działka z dużą różnicą poziomów

Działki o nieregularnej powierzchni są bardzo malownicze, jednak trudniej przygotować dla nich odpowiedni projekt. Dlatego na takich posesjach poziom gruntu od strony wejścia może być inny niż przy wyjściu na taras. Jeśli różnica nie jest duża, można zadecydować się na budowę tarasu.

Wysoki parter

Niektóre projekty zakładają budowę wysokiego parteru. Do wejścia do takiego budynku najczęściej prowadzi kilka schodów. Jednak zejście po schodach na taras jest bez sensu. W takim wypadku taras na podwyższeniu będzie najlepszym rozwiązaniem problemu.

Taras na gruncie wyniesionym

Taras na podwyższeniu musi mieć stabilny fundament. Istnieje kilka sposobów na posadowienie tarasu na podwyższeniu. Podstawowym i najczęściej spotykanym jest taras na gruncie wyniesionym. Jest on bardzo solidny, ale wymaga znacznej ilości materiału. Zaleca się go w sytuacjach, kiedy różnica poziomu nie jest zbyt duża.

Konstrukcja tarasu na gruncie wyniesionym polega na stworzeniu podwyższenia z nawiezionych materiałów. Praca przebiega podobnie jak w przypadku standardowej budowy tarasu na gruncie. Po wyznaczeniu powierzchni tarasu należy zebrać warstwę humusu. Nie trzeba jednak kopać głębokiego dołka. Wystarczy zagęścić grunt i nawieźć materiały na następne warstwy. W kolejności układane są:

  • warstwa kruszyw - wykorzystuje się tu żwir lub kruszywa łamane. Warstwa ma wysokość około 40 - 50 cm;

  • podsypka - to warstwa piasku o wysokości 5 - 10 cm, która niweluje nierówności poprzedniej warstwy i ułatwia osadzenie kolejnej. Można też zmieszać piasek z cementem, tworząc chudy beton;

  • właściwe wykończenie - na tak przygotowane warstwy można ułożyć dowolne wykończenie. Często polecane są płyty kamienne lub betonowe. Można też ułożyć deski drewniane lub kompozyt.

Taras na gruncie wyniesionym - na co zwrócić uwagę?

Przy budowie takiego tarasu trzeba zaprojektować dodatkowe murki oporowe. Ich zadaniem będzie zatrzymanie kruszywa w wybranym miejscu. Zapobiegną też podmywaniu wodą. Lokalizują się je wokół tarasu z zachowaniem łagodnego zejścia. Utworzoną skarpę można też zasypać ziemią i wzmocnić agrowłókniną. Bardzo ładnie prezentują się schody kamienne na całym obwodzie wokół tarasu.

Taka konstrukcja wymaga też dokładnego zagęszczenia podłoża. Dotyczy to kolejno każdej warstwy. Można dodatkowo wzbogacić kruszywa cementem, co poprawi wiązanie między nimi.

Przy planowaniu grubości warstw trzeba pamiętać o ustaleniu poziomu, na jakim znajdzie się ostatnia warstwa wykończeniowa. Nie może ona być powyżej wejścia do budynku.

Taras wznoszony - charakterystyka

Nie zawsze taras na gruncie wyniesionym jest dobrym rozwiązaniem. W przypadku większych różnic lub niestabilnego podłoża zaleca się taras wynoszony. Wykonuje się go z drewna w technice podobnej do budowy klasycznego tarasu drewnianego.

Praca rozpoczyna się od przygotowania fundamentów. Są to słupy betonowe wpuszczane w głąb gruntu i rozstawione co około 1 metr. Na nich układa się pierwsze elementy nośne. Nie muszą to być poprzeczne legary. Jeśli taras ma być bardzo wysoko, można umieścić na nich pionowe podpory z drewna konstrukcyjnego. Trzeba jednak pamiętać o ich związaniu ze sobą za pomocą elementów poprzecznych.

Dalsza praca przebiega podobnie do zadań realizowanych przy budowie trasu. Na legarach umieszcza się deski tarasowe. Można zachować między nimi wąskie szczeliny, co ułatwi odprowadzanie wilgoci. Drugim wariantem jest ułożenie na deskowaniu membrany przeciwwilgociowej i dopiero na niej układaniu materiału wykończeniowego.

Tego typu taras ma kilka zalet, których nie daje budowa na gruncie wyniesionym. Pod powierzchnią konstrukcji można umieścić wejście do piwnicy lub nawet wjazd do garażu. Taka konstrukcja to też świetne miejsce na przechowywanie mniej używanych przedmiotów. Można magazynować tam drewno do kominka, materiały budowlane i meble ogrodowe.

Dzięki zachowaniu dystansu od podłoża taras jest też lepiej chroniony przed wilgocią pochodzącą z gruntu. Dzięki temu jego degradacja postępuje znacznie wolniej i prace konserwacyjne są mniej uciążliwe.

Zapoznaj się: Jak zrobić taras betonowy?

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.