Ile kosztuje ogrodzenie działki?

Po zakończeniu prac budowlanych przychodzi czas na ogrodzenie działki. To rodzaj robót wykończeniowych prowadzonych w obrębie całej lub części posesji. Może jednak stanowić bardzo istotną część całego kosztorysu. Podpowiadamy, w jaki sposób obliczyć środki potrzebne na wybudowanie ogrodzenia. Wskazujemy też, co ma wpływ na ostateczną cenę płotu.

Drewniane ogrodzenie na działce
Ile kosztuje ogrodzenie działki?

Ogrodzenie działki – jak wybrać właściwe?

Ogrodzenie stanowi dopełnienie nowego budynku i obszaru wokół niego. Stawiając płot, inwestor ma świadomość, że wszystkie ciężkie prace budowlane już się zakończyły. W wielu przypadkach ustawianie ogrodzenie również może wymagać pracy sprzętu ciężkiego, szczególnie do robót ziemnych. Wiele zależy od pomysłu i najważniejszych założeń projektowych. 

Ogrodzenie działki ma spełniać kilka funkcji. Należą do nich:

  • zabezpieczenie posesji – płot ma chronić przed wejściem niepowołanych osób, zwierząt, czy nielegalnym parkowaniem lub wyrzucaniem śmieci. Ma też zabezpieczać przed wtargnięciem dzieci i zwierząt na drogę z wewnątrz posesji. Różne typy konstrukcji są w stanie zabezpieczyć działkę w różnym stopniu;
  • wyznaczenie obszaru działki – za pomocą ogrodzenia można oddzielić strefy parkingu lub rekreacyjne. Sprawdzi się nawet do wygradzania przestrzeni wewnątrz działki. W zależności od tego, na jakiej przegrodzie zależy inwestorowi, można wybrać inny płot;
  • zapewnienie prywatności – ogrodzenie ma stanowić przegrodę dla niepowołanego wzroku. Ma to szczególne znaczenie w sąsiedztwie chodników publicznych, dróg i innych ciągów komunikacyjnych. Tu warto wybrać ogrodzenia panelowe lub zdecydować się na obsadzenie ogrodzenia roślinnością;
  • dekoracja – płot podkreśla całą aranżację obiektu. Nie tylko ją dopełnia, ale może być też mocnym punktem. Można dostosować go do charakteru zabudowań lub już za pomocą samego ogrodzenia stworzyć ciekawą dekoracją. 

Przeczytaj: Tymczasowe ogrodzenie budowlane działki – z czego zrobić najtaniej?

Co wpływa na koszt ogrodzenia działki?

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione cechy i własne zapotrzebowanie, można już wybrać materiał, z jakiego będzie wzniesione ogrodzenie działki. Jednak bardzo często o wyborze decyduje całkiem inny czynnik, czyli finanse. Zanim wezwiecie na miejsce specjalistę do oszacowania kosztu wykonania płotu, warto samemu wstępnie przeprowadzić obliczenia. Wystarczy kilka zmiennych, żeby wyliczyć przybliżone wartości. 

Długość ogrodzenia

Trzeba wziąć pod uwagę odcinek, na jakim ma być ustawione ogrodzenie. Koszt w przypadku jednej ściany będzie znacznie niższy, niż przy otaczaniu całej działki. Wielu wykonawców podaje ceny gotowego ogrodzenia działki właśnie w stawkach za metr kwadratowy.

Rodzaj ogrodzenia 

Na rynku znajduje się wiele konstrukcji gotowych do montażu w postaci paneli ogrodzeniowych. To najtańsze typy, które jednak nie zawsze są wystarczające. Ogrodzenie drewniane, murowane, czy gabionowe stanowią skuteczną i trwałą barierę. Są jednak tworzone głównie na zamówienie i znacznie droższe. 

Zobacz: Czym jest ogrodzenie gabionowe? Ile kosztuje i jak je stworzyć? Zalety i wady

Dodatkowe akcesoria 

Ogrodzenie to nie tylko przęsła i słupki nośne, ale też bramki i furtki. Wybór drogiej automatycznej bramy rozsuwanej może podnieś koszt płotu o kilkanaście procent. Wśród akcesoriów dodatkowych można też uwzględnić systemy inteligentnego domu, kamery, czujniki ruchu lub oświetlenie. 

Sposób montażu 

Proste ogrodzenia panelowe lub siatkowe można zbudować samodzielnie niewielkim nakładem pracy. Jeśli jednak zlecimy te prace firmie specjalistycznej, koszt płotu wzrośnie. W przypadku płotu murowanego trudno będzie przeprowadzić prace samodzielnie. W każdym przypadku może być konieczne wynajęcie maszyn do robót ziemnych, co także będzie generowało dodatkowe wydatki. 

Samodzielny projekt ogrodzenia działki – jak go wykonać? 

Samodzielne obliczenie kosztów ogrodzenia działki nie jest bardzo trudne. Wystarczy znaleźć cennik materiałów wykorzystywanych do budowy ogrodzenia, a także plan posesji. Mechanikę obliczenia najłatwiej pokazać na podstawie ogrodzenia panelowego. Można to zrobić w kilku krokach.

Określenie obwodu

Cena w największym stopniu zależy od długości ogrodzenia. Żeby oszacować przyszłe wydatki, trzeba policzyć długość całkowitą granicy, na której będzie prowadzony płot. W przypadku pojedynczej ściany wystarczy do tego sznurek murarski. Na większych posesjach o bardziej skomplikowanych powierzchniach może być konieczne sięgnięcie po plan zagospodarowania. 

Zlokalizowanie bram i furtek

W obrębie chodnika i wjazdu na posesję trzeba zaplanować bramy i bramki. W tym wypadku stosuje się mocniejsze słupki końcowe. Na każdą bramkę i bramę potrzebne są dwa oddzielne słupki. Nie zaleca się wieszania skrzydła bramy i mocowania furtki na tym samym słupku. 

Określenie liczby narożników

Ogrodzenie trzeba podzielić na proste odcinki i oznaczyć na nich słupki narożnikowe. W posesjach prostokątnych będą to cztery słupki. W wielokątnych znacznie więcej.  

Wyznaczenie słupków podporowych i przęseł

Panele ogrodzeniowe mają szerokość 2,5 metra. W takiej odległości od siebie trzeba zaplanować słupki podporowe z uwzględnieniem szerokości słupka. Ostatnie dwa przęsła można obciąć, jeśli wymiar nie będzie pasował. Tutaj słupki będą znajdowały się w mniejszej odległości. Taka sama procedura obowiązuje w obrębie bram i furtek. Dokładne rozplanowanie pozwoli obliczyć ilość słupków i przęseł.  

Szacowanie kosztów materiałów i robocizny

Ze szkicu przygotowanego na podstawie powyższych wskazówek można obliczyć potrzebne materiały. W oddzielnych kolumnach warto zapisać ilości:

  • słupków narożnych;
  • słupków krańcowych;
  • słupków podporowych;
  • paneli ogrodzeniowych;
  • kompletów akcesoriów montażowych.

Po stronie kosztów znajdzie się też beton potrzebny do osadzenia słupków w gruncie. Jeśli ogrodzenie ma wykonać firma zewnętrzna, warto doliczyć koszt roboczogodziny. W kosztorysie należy uwzględnić bramę i furtkę, a także automaty ich zamykania (jeśli są w takie wyposażone). 

Przeczytaj także: Niwelacja terenu – co to jest? Jak ją wykonać?

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.